Bellek(RAM) Takviyesi Sonrası Mavi Ekran Hatası

FrozenGG

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayarımda 1x8GB bellek takılıydı ve bende 16 GB yapmak istedim. Bilgisayarımda takılı olan RAM'in birebir aynısını aldım. Montajını yaptım. Önce BIOS'dan ayarları sıfırladım. Sonra tekrardan XMP'yi açarak bellekleri kendi hızlarına çektim. Bilgisayarı açtım bellekler düzgün çalışıyor mu diye Windows 10'un Windows Bellek Tanılama programı ile test yaptım. İkisi de sorunsuz gözüküyordu. Olay görüntüle bölümüne baktım ve orada da hiçbir sorun gözükmüyordu. Ta ki oyunlara girene kadar hatta bazen Google Chrome'dan fazla sekme açarsam bile mavi ekran alıyorum. Sonra %100'e kadar dolup bilgisayar tekrar açılıyor. Sanırım bu sorunların kaynağını "minidump" adlı klasöre kaydediyormuş. Onu da sizinle paylaşıyorum. Böyle bir sorunun olması saçma değil mi? Birebir aynı bellek sonuçta. Çözüm sağlayabilecek varsa şimdiden teşekkür ediyorum. Mevcut belleklerinde linkini paylaşıyorum.
Bellek örnek link= GSKILL 8GB (1x8GB) RipjawsV Kırmızı DDR4 3000MHz CL15 1.35V Tek Modül Ram fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
Minidump dosyaları= Mavi Ekran.7z

Yüksek frekansa zorladığız için olabilir, birebir aynısı ise uyumsuzluk olması ihtimali yok.
Birebir aynısını aldım. Baya araştırdım çünkü şimdi XMP kapattım ve oyunlarda testini yapıyorum.

Bellekler birebir aynı olsa bile seri numaralarının farklı olması bir sorun olduğuna yetiyormuş. Yani en sağlıklı yöntem her zaman kit bellek almaktır.
Farklı zamanlarda aldım. Önce 8 sonra bir 8 daha ama bellekler birebir aynı MHZ ve CL değerlerine kadar. Seri numaraları farklı olmasından kaynaklı nasıl olabilir ki çok saçma. 8GB bellek alan adam o zaman hiç yükseltme yapmasın. Başka açıklaması olmalı.

Birebir aynısını aldım. Baya araştırdım çünkü şimdi XMP kapattım ve oyunlarda testini yapıyorum.

Farklı zamanlarda aldım. Önce 8 sonra bir 8 daha ama bellekler birebir aynı MHZ ve CL değerlerine kadar. Seri numaraları farklı olmasından kaynaklı nasıl olabilir ki çok saçma. 8GB bellek alan adam o zaman hiç yükseltme yapmasın. Başka açıklaması olmalı.
Kit bellekler aynı anda üretiliyor aynı anda üretim bantlarından çıkıyor. Çok kez konu açıldı bununla alakalı ama maalesef inciğine cinciğine kadar farkedebiliyor.

Oyun testlerini yaptım 45 dakikadır hiçbir sorunla karşılaşmadım. XMP'yi kapatınca çözüldü fakat neden böyle bir şey yapıyor. Şu an 3000 MHz olan bellekleri 2133 MHz'de kullanmak zorunda olmak istemiyorum. Çözüm yolu sunabilir misiniz?

Ben çözümü 2 sene farkla aldığım 4x8 gb RAM'imde 2733 mhzye çekerek buldum. 3200 MHZ kendi frekansı ama çoklu kanal yüksek MHZ genelde desteklemez :( . Dene sen de eminim işe yarayacaktır. İlk 2733 e çek. 2-3 saat test et. Sorun olursa 2666 ve 2400 dene. 2400 den aşağı inme eminim olacaktır dediğim MHZ değerleri.

Ben çözümü 2 sene farkla aldığım 4x8 gb RAM'imde 2733 mhzye çekerek buldum. 3200 MHZ kendi frekansı ama çoklu kanal yüksek MHZ genelde desteklemez :( . Dene sen de eminim işe yarayacaktır. İlk 2733 e çek. 2-3 saat test et. Sorun olursa 2666 ve 2400 dene. 2400 den aşağı inme eminim olacaktır dediğim MHZ değerleri.
Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı