Bellekler 6400 MHz olunca sistem hata veriyor ya da çok geç açılıyor

BatuhanKlc

Kilopat
Daha fazla  
Anakartım MSI X670-E Carbon Wi-Fi işlemci Ryzen 7 7800x3D G.Skill tz Neo CL32 6400 MHz EXPO RAM aldım. EXPO profilini açıp 6400 MHz yapınca resimde ki gibi mavi ekran alıyordum sonradan mavi ekran almamaya başladım ama sistem çok geç boot oluyor. Memory context restore u kapattım yine aynı boot süresi çok uzun 4800 MHz'deyken boot süresi gayet normal iyiydi ama EXPO profili açınca veya elle 6000 MHz'ye çektiğimde boot çok yavaş sebebi nedir acaba? Bilen varsa yardımcı olursa sevinirim. BIOS sürümü güncel sistemi yeni topladım zaten direkt güncellemeleri falan yaptım.

Dosya Ekleri

• 436187723_810186730666854_3020586850026492520_n.jpg
    436187723_810186730666854_3020586850026492520_n.jpg
    105,3 KB · Görüntüleme: 16
BIOS ayarlarını kontrol edin ve bellek hızını artırmak için gereken tüm ayarları yapıp yapmadığınızdan emin olun. Ayrıca, anakartınız için mevcut olan en son BIOS sürümünü yüklediğinizden emin olun. Yani çok olasılık var.

Şunu bir izle istersen. Belki yardımcı olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS ayarlarını kontrol edin ve bellek hızını artırmak için gereken tüm ayarları yapıp yapmadığınızdan emin olun. Ayrıca, anakartınız için mevcut olan en son BIOS sürümünü yüklediğinizden emin olun. Yani çok olasılık var.

BIOS güncel arkadaşın aşağıda attığı ayarların hepsini yaptım ama nafile.

Aldığın mavi ekran RAM kaynaklı, Memtest86 ile test edin.

Mavi ekran şu an gitti artık mavi ekran almıyorum da boot süresi çok uzun.

Şunu bir izle istersen. Belki yardımcı olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoyu izledim buna bakarak bütün ayarları yaptım ama boot süresi hala çok uzun çözemedim.

Bellek hızını artırdığınızda, anakartın ve bellek modüllerinin uyumlu olup olmadığını kontrol edin. 6400 MHz gibi yüksek bir hız, anakart veya bellek modülleriniz için istikrarlı olmayabilir. Bu nedenle, 4800 MHz gibi daha düşük bir hızda daha istikrarlı bir performans elde edebilirsiniz

BIOS'da Memory context restore seçeneği aktif mi?

Kapalı hocam.

Bellek hızını artırdığınızda, anakartın ve bellek modüllerinin uyumlu olup olmadığını kontrol edin. 6400 MHz gibi yüksek bir hız, anakart veya bellek modülleriniz için istikrarlı olmayabilir. Bu nedenle, 4800 MHz gibi daha düşük bir hızda daha istikrarlı bir performans elde edebilirsiniz.

4800 de sıkıntı yok da 6400MHz'yi boşuna mı almış oldum anlamadım ki anakart desen yine bir sürü para verdik vallahi moral bozdu :(

Geri
Yukarı