RAM'ler 3200 MHz olunca sistem mavi ekran veriyor

Childchew3r

Kilopat
Daha fazla  
RAM
G.skill Ripjaws 32GB DDR4 3200Mhz
SSD veya HDD modeli
MLD 240GB SSD + Seagate 500GB HDD
Ekran kartı
Asus TUF GTX1650 Super 4GB GDDR6 128bit
Anakart
GIGABYTE A320M-H
İşlemci
Ryzen 5 2600x 3,60GHZ
Merhaba, arkadaşlar çözemediğim bir sorun var ve başıma çok bela oldu. Sistemim zaten yazılı bu sistemi Power Boost 500W Power Supply ile çalıştırıyorum, CPU-Z üzerinden kontrol ettiğimde RAM frekansımı 2133MHz olarak gördüm, yükseltip eski haline yani 3200MHz yaptığımda mavi ekran ile karşılaşmak ya da oynadığım oyunların siyah ekran olup donması, kullandığım uygulamaların donması gibi durumlarla karşılaşmaktayım. BIOS üzerinden halihazırda bir profil vardı. Farklı bir ayar değişikliği yapmadan sadece RAM frekansımı 3200e çekiyordu. Sizce nerede hata yapıyorum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı hatayı bir zamanlar bende alıyordum RAM'larim 3000MHz destekiyordu bende 3000MHz'e çekince sürekli mavi ekran hataları Memtest'ler falan yaptım ama bir şey çıkmamıştı. Ben şu şekilde çözdüm XMP'yi açtım hazır 3000MHz ayarı seçtim sonra XMP ayarına girip 3000MHz olan RAM'larimi 2933MHz seçtim o zamandan beridir RAM konusunda mavi ekran hatası almadım XMP'de 3000MHz olarak gözüküyor ama ayalarına girince 2933MHz ve gayet stabil çalışıyor.

Teşekkür ederim, bunu deneyeceğim, aslında 3000 ile 2933 arasında elbette gözle görülür fark yaratmayacaktır diye düşünüyorum ama 3200 ve 2133 bir hayli fark ediyor, ben BIOS üzerinde ara bir sayı seçemiyorum ama yani ya 2133 olacak yada direkt 3200 bunun arasını siz nasıl yaptınız acaba?

Teşekkür ederim, bunu deneyeceğim, aslında 3000 ile 2933 arasında elbette gözle görülür fark yaratmayacaktır diye düşünüyorum ama 3200 ve 2133 bir hayli fark ediyor, ben BIOS üzerinde ara bir sayı seçemiyorum ama yani ya 2133 olacak ya da direkt 3200 bunun arasını siz nasıl yaptınız acaba?

Anakartın Gigabyte şu videoya bakmanı tavsiye edeceğim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
0.50 saniyede XMP.'yi açtığında altında Memory Frequency yazan yerde olması lazım ya da aşağı taraflarda strandart timing Control veya Advanced timing Control yerinde olması lazım ama dikkatli ol sakın zamanlama ayarlarına dokunma RAM'leri yakarsın. Tehlikeli bir iş dikkatli olman lazım sadece RAM frekansını düşüreceksin başka şeylere dokunma.

Aslında videoda benim yaptıklarımın aynısını yapmış arkadaş, yani merak ettiğim RAM'lerim zaten 3200MHz, ve ben bu değerin üstüne çıkmaya çalışmamaktayım, bu RAM'lerin arızalı vs olduğu anlamına geliyor olabilir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı