Berat Albayrak: Biz dolarla uğraşmıyoruz, istesek düşürürüz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türk lirasının dolar karşısında yaşadığı büyük değer kayıpları için "Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil" dedi.

Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun aktardığına göre hafta başında AKP’li milletvekilleriyle bir araya gelen Albayrak, vekillere "Küresel ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler" üzerine bir sunum yaptı.

Albayrak sunumda kurdaki duruma ilişkin şunları söyledi: "Dövizdeki artışın birçok sebebi var. Dünyadaki belirsizlikler, ABD seçimleri, pandemi, ülkeler arasındaki sıkıntılar. Hepsi dövizin yükselmesine neden oluyor. Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil.

Faizi artırmanın da eksileri var, artıları var. Faiz yükselirse, üretim düşer istihdam azalır. Bizim buradaki amacımız ithalatı azaltmak, üretimi artırmak. İthalat uyuşturucu gibi, ilk kullandığında kendini iyi hissedersin ama bu seni yavaş yavaş öldürür. O nedenle bizim hedefimiz öncelikle ithalatı azaltmaktır. Dövizde yaşanan hareketliliğinin birkaç ay içinde bir dengeye oturmasını bekliyoruz.
"

Kaynak:

Bu arada adam haklı faiz artarsa dolar düşer ama faizi artirmanın daha çok zararı olur.

Haberler ve siz olayı yanlış yere çekmişsiniz başlık "Berat Albayrak faizi artırırsak dolar düşer dedi" olmalıydı.

Yanlış anlamayın kimseyi savunmuyorum ama başlığı yanlış yere çekmişiniz.

Ben saçma bir yer göremedim yazıda sorun ben miyim?
Varsa hatam düzeltin.
Zaten hep öyle oluyor dolar artıyor faizler düşüyor, krediler düşüyor. Dolar değer kaybediyor faizleri arttırıyorlar. Bu hep böyle gidecek galiba.

Zaten hep öyle oluyor dolar artıyor faizler düşüyor, krediler düşüyor. Dolar değer kaybediyor faizleri arttırıyorlar. Bu hep böyle gidecek galiba.
Faiz düşerse dolar artar adam da bunu demiş ama haber kanalları hemen başlığa kendi istediklerini yazmışlar.

Adam o kadar saçma şey söylüyor ne gerek vardı ki buna?
Bu konudaki arkadaşlar da okumadan sadece başlığa atlamışlar.

Ben demiyorum ki saçma yerler yok elbette var, ama adam ''Biz istesek doları düşürürüz'' demiyor ki, adam ''Biz istesek doları düşürürüz ama bu bize daha pahalıya patlar'' diyor.

Şimdi ne yazsan yetmez. 16 Mart'ta ne oldu? FED faizleri sıfıra çekti. Bu ne demek? Yatırımcılar paralarını Amerika'dan çıkarır, iyi faiz alacakları ve güvenli yerlere götürür. Aynısı 2008'de (Amerika'daki kriz) olduğu zaman Türkiye'de piyasalar ve alım gücü çok canlıydı. Bilmeyenler bilenlere sorsun 2008'de Türkiye'de ortam nasıldı diye. Çünkü ülkeye yatırımcılardan sağlam para giriyordu istihdam iyiydi, asgari ücrete mahkum değildi kimse.

Burayı kısa kesiyorum şimdi neden aynı ortamda ülkene para girmiyor? Bahanen pandemi falan mı? Hayır. Artık yatırım yapmaya değer bir ülke değilsin çünkü, o sıcak para senin ülkene girmiyor. FED faizleri sıfırlar ama senin ülkene 5 kuruş girmez, paran da kağıt olur. Berat bey hala oradan konuşsun "faiz artırırız yauv" diye. Artır da gör ne olacak.

Resmen dalga geçiyor insanlarla :D.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türk lirasının dolar karşısında yaşadığı büyük değer kayıpları için "Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil" dedi.

Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun aktardığına göre hafta başında AKP’li milletvekilleriyle bir araya gelen Albayrak, vekillere "Küresel ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler" üzerine bir sunum yaptı.

Albayrak sunumda kurdaki duruma ilişkin şunları söyledi: "Dövizdeki artışın birçok sebebi var. Dünyadaki belirsizlikler, ABD seçimleri, pandemi, ülkeler arasındaki sıkıntılar. Hepsi dövizin yükselmesine neden oluyor. Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil.

Faizi artırmanın da eksileri var, artıları var. Faiz yükselirse, üretim düşer istihdam azalır. Bizim buradaki amacımız ithalatı azaltmak, üretimi artırmak. İthalat uyuşturucu gibi, ilk kullandığında kendini iyi hissedersin ama bu seni yavaş yavaş öldürür. O nedenle bizim hedefimiz öncelikle ithalatı azaltmaktır. Dövizde yaşanan hareketliliğinin birkaç ay içinde bir dengeye oturmasını bekliyoruz.
"

Kaynak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kaynak var mı? Kofti haber siteleri dışında tabii. Video olursa daha güzel olur.

Malumunuz son zamanlarda buna benzer birçok haber çıktı piyasaya. Çoğu da sosyal medya denen çöplükte yaşayan varlıklar tarafından üretilmişti.

Türkiye gerçekten 2021 de patlayacak olan ekonomik krizden nasıl çıkacak merak ediyorum. Daha şimdiden 2021 yılına dair zamların planlaması yapıldı. İşin kötüsü yap işlet devret sisteminde yapılan ve hükümetin kasamızdan para çıkmadı diyerek böbürlenerek biz yaptık mı böyle yaparız dedikleri sistemin 49 yıllığına geçmediğimiz köprüden, uçmadığımız uçaktan, binmediğimiz metrodan , v.s. devlet geçiş garantili olmasından ve bakın burası ÇOK ÖNEMLİ ve bu ihaleler türkiyede yapıldığı halde dolar üzerinden ihaleler imzalandığından işler daha da zor duruma girdi. Senin benim paramla ödenen vergiler böyle yandaş firmalara gitmekte bende olsam şu şartlarda dolara müdahale etmem para nasıl olsa dolar üzerinden akıyorda akıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı