Beta balığım hareketsiz duruyor

Arkadaşlar yaklaşık 2 yıldır bende olan aldığımda da 6 aylık falandı sanırım beta balığımın suyu son değiştirdiğimde çok soğuktu ben dinlenmiş ılık su ile değiştirdim akvaryumu yerine koyarken nasıl becerdim bilmiyorum akvaryum elimden düşüp önce dizime çarptı oradan da yere düştü balık suyun içindeydi sallandı sadece bir şey olmadı daha sonrasında da peteğe yaslı şekilde beklettim suyu hep ılıktı lakin bu olay olduğundan beri yaklaşık 2 haftadır yemeği normal yiyor sonra tekrar dibe çöküyor sabit şekilde aynı yöne 15,20 dakika kadar bakıyor bazen uzun süre kımıldamıyor eskiden çok hareketliydi şimdi hiç öyle değil elimden geldiğince iyi bakmaya çalışıyordum son olan olay moralimi çok bozdu bu saatten sonra ne yapabilirim balık hastalanmış olabilir mi? Ve balık sizce ölür mü ?
WhatsApp Image 2023-04-25 at 13.34.45 (1).jpeg
WhatsApp Image 2023-04-25 at 13.34.45.jpeg

Su kalitesindeki sıkıntı (pH, klor vs.), düşme nedeniyle yaşadığı stres ya da fiziksel yaralanma. Yemek zamanı hariç hareketsiz kalmasında önce bu problemlere bakılıyor. Su değişimiyle başlamanızı öneririm. Gerisini zaman gösterir.

Su değişiminde esas dikkat etmen gereken nokta suyun sıcaklığı değil ani ısı değişimidir. Yeni ekleyeceğin suyla mevcut suyun sıcaklığı yakın olmalı. Yoksa balık strese girer. Akvaryumun küçük gibi görünüyor biraz daha büyük akvaryum alıp yanına bir arkadaş koyman iyi olabilir. Yalnız sıkılabilir balıklar.

Su değişiminde esas dikkat etmen gereken nokta suyun sıcaklığı değil ani ısı değişi midir? Yeni ekleyeceğin suyla mevcut suyun sıcaklığı yakın olmalı. Yoksa balık strese girer. Akvaryumun küçük gibi görünüyor biraz daha büyük akvaryum alıp yanına bir arkadaş koyman iyi olabilir. Yalnız sıkılabilir balıklar.

Hocam betalar tek yaşamayı seven balıklardır. Yanına bir arkadaş alırsa stres seviyesi daha da artabilir. Özellikle kendi türlerine karşı aşırı agresif bir tutum sergiler. Diğer türlere karşı ise asosyaldir bu yüzden beta şahsi görüşüme göre tek bakılmalıdır.

Arkadaşlar yaklaşık 2 yıldır bende olan aldığımda da 6 aylık falandı sanırım beta balığımın suyu son değiştirdiğimde çok soğuktu ben dinlenmiş ılık su ile değiştirdim akvaryumu yerine koyarken nasıl becerdim bilmiyorum akvaryum elimden düşüp önce dizime çarptı oradan da yere düştü balık suyun içindeydi sallandı sadece bir şey olmadı daha sonrasında da peteğe yaslı şekilde beklettim suyu hep ılıktı lakin bu olay olduğundan beri yaklaşık 2 haftadır yemeği normal yiyor sonra tekrar dibe çöküyor sabit şekilde aynı yöne 15,20 dakika kadar bakıyor bazen uzun süre kımıldamıyor eskiden çok hareketliydi şimdi hiç öyle değil elimden geldiğince iyi bakmaya çalışıyordum son olan olay moralimi çok bozdu bu saatten sonra ne yapabilirim balık hastalanmış olabilir mi? Ve balık sizce ölür mü?Eki Görüntüle 1754017Eki Görüntüle 1754029

Hocam sarsıntıya bağlı yaralanma olabilir. Fakat bu mevzuda asıl önemli olan su değişimi. Suyunuz dinlenmiş olduğu için klor seviyesinin normal derecede olduğunu farz ediyorum. Fakat eğer tam su değişimi yaptıysanız önceki sudan kalan yararlı bakteriler yeni su da olmayacağından ve balığın suyunun ani ısı değişimine uğramasından kaynaklı şok geçirmiş olabileceğini düşünüyorum. Size bazı sorularım olacak.
1)tam su değişimi mi yaptınız yoksa 1/3 uygulaması yaptınız mı?
2)suyu ne kadar süre dinlendirdiniz?
3)değiştirdiğiniz su ile eklediğiniz su arasında sıcaklık farkı çok muydu?
Cevabınızı merakla bekliyorum.

Son düzenleme:
Öncelikle akvaryumdaki plastik bitkiyi ve tabandaki pembe çakılları mutlaka kaldırın, suya salınım yaparlar. Şüpheliyse dağ dekorunu da kaldırmanızı öneririm.

Su değişimine dikkat edin, hacim küçük olduğu için 20%'dan fazla su değişimi yapmayın. Küçük hacimlerde, fazla su değişimleri sudaki azot döngüsünü bozar.

Günde 1-2 kere birkaç dakika ayna tutarak balığın kendini güçlü hissetmesini sağlayın.
Not: Akvaryumun yakınında sabit bir ayna olmamasına dikkat edin, sürekli tehdit altında hissederler ve strese girerler.

Ana yem olarak Sera Bettagran öneririm. Balığın her gün aynı yemi yemesi de çok sağlıklı olmayacaktır, bütçeniz yeterliyse takviye için Ocean Nutrition Atison's Betta Pro öneririm.

Beta balıkları güçlü balıklardır, gerekli desteği sağlarsanız kendilerini toparlarlar.
Keyifli hobiler.

Hocam betalar tek yaşamayı seven balıklardır. Yanına bir arkadaş alırsa stres seviyesi daha da artabilir. Özellikle kendi türlerine karşı aşırı agresif bir tutum sergiler. Diğer türlere karşı ise asosyaldir bu yüzden beta şahsi görüşüme göre tek bakılmalıdır.

Hocam sarsıntıya bağlı yaralanma olabilir. Fakat bu mevzuda asıl önemli olan su değişimi. Suyunuz dinlenmiş olduğu için klor seviyesinin normal derecede olduğunu farz ediyorum. Fakat eğer tam su değişimi yaptıysanız önceki sudan kalan yararlı bakteriler yeni su da olmayacağından ve balığın suyunun ani ısı değişimine uğramasından kaynaklı şok geçirmiş olabileceğini düşünüyorum. Size bazı sorularım olacak.
1)tam su değişimi mi yaptınız yoksa 1/3 uygulaması yaptınız mı?
2)suyu ne kadar süre dinlendirdiniz?
3)değiştirdiğiniz su ile eklediğiniz su arasında sıcaklık farkı çok muydu?
Cevabınızı merakla bekliyorum.

Hocam 2 yıldır baktığım süreçte her seferinde tam değişim yaptım evde arıtma var onu da bidona dolduruyorum en az 1 hafta dinlenmiş su oluyor onunla değişim yapıyorum daha sonra da sıcak su ekliyorum ılık olsun diye ancak son değişimde balığın suyu soğuktu benim değişim yaptığım su ılıktı anlık şok olmuş olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı