Beyin ve temel duyuların irtibatı

Uzatmanın da suçlu göstermenin de bir yararı var mı? Gördük mü hiç? Hemen geri dönün o zaman asıl konuya. Biri dine veya bilime sallıyorsa siz tekrar nöronlara sinir uçlarına geri döndürün konuyu. Daha yararlı olmaz mı?

Ben dine sallayan veya bilime sallayan suçludur demiyorum ama konunun dışına taşarak hepimiz suçlu oluyoruz bence.

Siz eski meallerde kaldıysanız, o sizin eksiğiniz.
Benim eksikliğim değil. Dindeki yalanlarınız ortaya çıkınca mealciler kitapta yazmayan şeyleri kitaba uydurdular, yazıyormuş gibi gösterdiler. Sizin gibi kutsal kitaplarla uzaktan yakından alakalı olmayan kişilerde bunu iyi yiyor.

Siyahın, beyazın ve grinin milyonlarca tonunu barındırır. Anca bağnaz, yobaz, başka da yok. Benim bildiğim doğru ve tartışılamaz ama sen bağnazsın. Güzelmiş.
Evet bağnazsın ve bilim düşmanısın. Sanki daha önceki konulara yaptığın yorumları görmemişiz bir de ben bağnaz değilim diyorsun ya kıyamam.

Yakın tarihte; Fransız İhtilali, Rönesans, ABD de siyahların insanlığını yeniden alması gibi mevzuların fikir babaları inançlı ve bir dine mensup olduğunu beyan eden insanlardı.
İhtilallerin dini görüş ile alakası yok, bunları yapan insanların dini görüşü var diye din gerçek olmuyor. Darwin'de dini inancı olan bir insandı evrimi keşfetmeden önce. Bunları yapanlar dindar diye bana dinin gerçek olduğunu kanıtlayamazsın.

Evrim ya da Newton'un fizik yasaları ve ya kara delikler hakkında sahip oldukları bilgi bu insanların bu değişime neden olmasına zerrece etki etmedi.
Bilimin siyaset bir alakası yok, bilim Rönesans, Fransız İhtilali miymiş bilimi ilgilendirmez. Daha bilimin ne olduğu bilmeyen birisin gelmişsin diyorsun Evrim, Newton yasaları bu adamların yaptığı gibi etki yapmadı, şaka gibi bir açıklama gerçekten. Bu kadar alakasız mesajlar atman büyük başarı hakkaten.

Bilginin sömürülmesine göz yummadılar. Bağnazmış, şişkin egonuz gözünüzü kör etmiş.
Bilim hiçbir şekilde bilginin sömürülmesine izin vermez, her zaman değişmeye, geliştirilmeye açıktır bunu anla. Burada kendini bilim adamlarından daha akıllı görüp, bilim düşmanlığı yapan birinin başkasına egolu demesi de gülünç.

Konuyu da daha uzatma.

Benim eksikliğim değil. Dindeki yalanlarınız ortaya çıkınca mealciler kitapta yazmayan şeyleri kitaba uydurdular, yazıyormuş gibi gösterdiler. Sizin gibi kutsal kitaplarla uzaktan yakından alakalı olmayan kişilerde bunu iyi yiyor.

Evet bağnazsın ve bilim düşmanısın. Sanki daha önceki konulara yaptığın yorumları görmemişiz bir de ben bağnaz değilim diyorsun ya kıyamam.

İhtilallerin dini görüş ile alakası yok, bunları yapan insanların dini görüşü var diye din gerçek olmuyor. Darwin'de dini inancı olan bir insandı evrimi keşfetmeden önce. Bunları yapanlar dindar diye bana dinin gerçek olduğunu kanıtlayamazsın.

Bilimin siyaset bir alakası yok, bilim Rönesans, Fransız İhtilali miymiş bilimi ilgilendirmez. Daha bilimin ne olduğu bilmeyen birisin gelmişsin diyorsun Evrim, Newton yasaları bu adamların yaptığı gibi etki yapmadı, şaka gibi bir açıklama gerçekten. Bu kadar alakasız mesajlar atman büyük başarı hakkaten.

Bilim hiçbir şekilde bilginin sömürülmesine izin vermez, her zaman değişmeye, geliştirilmeye açıktır bunu anla. Burada kendini bilim adamlarından daha akıllı görüp, bilim düşmanlığı yapan birinin başkasına egolu demesi de gülünç.

Konuyu da daha uzatma.
Okuduğunuzu anlamaktan uzaksınız, hangi mesajımda bilime ya da bilim adamlarına laf uzattım. Şuradaki iki mesajı anlayamayan, kendi fikrine ölesiye bağlı, karşıdakine kalıp biçmekte uzman insanlar, kalkmış saçma sapan ithamlarla insanları manipüle etmekten başka bir şey yapmıyorsunuz. Hem konuyu dine, inançlara çek hem de yağ gibi üste at kendini ne ala memleket.

Son düzenleme:
Okuduğunuzu anlamaktan uzaksınız, hangi mesajımda bilime ya da bilim adamlarına laf uzattım
Diğer konularından bahsediyorum, kendini aklamaya çalışma. Okuduğunu asıl sen anlamıyorsun.

Şuradaki iki mesajı anlayamayan, kendi fikrine ölesiye bağlı insanlar kalkmış saçma sapan ithamlarla insanları manipüle emekten başka bir şey yapmıyorsunuz.
Belli oluyor kimin kendi fikrine ölesiye bağlı olduğu, ne yazdıysak sana verdiğin tek cevap var aslında orada öyle yazılmıyor, bu anlamlara geliyor falan diyen birisin kime ne anlatıyorsun sen. Senin karşında kitabı okumamış kişiler yok, bana gelip ayet bükerek aslında orada o yazıyor falan deme. Konuyu uzatma.

Farenin üzerinde en acımasız deneyleri insanlık namına yapan kim? Milyonlarca insanı Hiroşima'da Nagazaki'de yakan kim?

Bir de şaka mısın diyor bana, insan az utanır yazdıklarından.

Bilim düşmanlığın bu mesajlardan anlaşılıyor. Başkaları unutur, ben unutmam ne dediğini. Bunları diyen biri bilime karşı art niyetlidir bu kadar basit.

Farenin üzerinde en acımasız deneyleri insanlık namına yapan kim? Milyonlarca insanı Hiroşima'da Nagazaki'de yakan kim?

Bir de şaka mısın diyor bana, insan az utanır yazdıklarından.

Süper, açık mı buldun? Bilim adamlarını kötülemek mi bu? Bir kaç mesaj önce attığım Rousseau sözünde diyor ki;
"Bilim araştırmalarında ne tehlikeler, ne çıkmaz yollar vardır! Gerçeğe ulaşmak için, ondan gelecek iyilikten bin kez daha zararlı nice yanlışlıklardan geçmek gerekiyor!

O bombayı yapan adamın bilim adamı olması bombayı yapmasına mani oldu mu? O bombaya ve yapana laf söylemek ile bütün bilim adamlarına mı laf söylenmiş oluyor? Hayvanlar üzerinde canice deneyler yapan bilim adamlarına laf söyleyince Arşimed'e de mi laf söylemiş oluyoruz? Bu mu yani çıkarımlar? Ayıp ama.

O bombayı yapan adamın bilim adamı olması bombayı yapmasına mani oldu mu? O bombaya ve yapana laf söylemek ile bütün bilim adamlarına mı laf söylenmiş oluyor?
Çıkıp açıkça bilimi suçluyorsun, sanki bilim adamları bunu yapmış insan öldürsünler diye bir algı yaratma. Ülkelerin kendi aralarındaki kirli savaşlara bilimi karıştırma.

Hayvanlar üzerinde canice deneyler yapan bilim adamlarına laf söyleyince Arşimed'e de mi laf söylemiş oluyoruz?
Bu canilik değil, mecburiyetten dolayı böyle yapıyorlar. O denekler olmasaydı hastalıklarla mücadele edemezdik, tabii senin kafa yapısındaki insanlar duayla falan hastalıkta mücadele edildiğini sanan insanlar olduğu için bu tür mesajlar atmanıza şaşırmamak gerek. İşine gelince hayvan eti, hayvan ürünlerini, bitkileri yiyor, hayvanları öldürüyorsun senin yaptığın canilik değil, bilimin seni hayatta tutması canilik tabii. Bu kadar ahlaklıysan hayvan eti, hayvan ürünleri, bitki falan yeme de görelim seni hade bakalım. İlaç kullanma madem bilim cani.

Konuyu da uzatma diyorum, habire uzatıyorsun yeter artık ya.

Allah'ın hikmeti işte, Allah öyle yaratmış.

Olaylara bu şekilde yaklaşan birinin böyle bir soru sorması ilginç olmuş. Bu sorulara cevap aramak istiyorsanız en başından bu düşüncelerden kurtulmuş olmanız gerek. Ol dedi oldu kafasının araştıracağı konular değil bunlar.

Kur'an-ı Kerim'de birçok yerde geçen "ol dedi ve oluverdi" mealindeki "kun fe ye kun (كُنْ فَيَكُونُ) fiili, hem geçmiş zaman için, hem şimdiki zaman için, hemde gelecek zaman için kullanılabilen bir fiildir. Yani bu fiil oldu, oluyor ve olacak anlamında kullanılabilir. Bunu anlamak için Arapça bilmeye gerek yok, bilmeyenlerde bunu rahatlıkla anlayabilirler. Kur'an-ı Kerim'de evrenin altı evrede yaratıldığı buyrulmaktadır. [1] Altı süreçte yaratıldığı buyrulan bu evren içinde "ol dedi ve oluverdi" fiili kullanılmıştır. [2] Hz. Meryem'in 9 aylık hamilelik süreci için de aynı fiil kullanılmaktadır. [3]
Kur'an'ın yazarı bu fiili süreçler halinde olanlar için kullandığı çok açık. Mantıklı bir düşünceyle baktığımızda Allah'ın "ol" dediği şey 1 milyar yıl sonra bile olsa onu değiştirecek Allah'tan başka bir güç olmadığı için o mutlak surette olacaktır, dolayısıyla oldu ile olacak arasında Allah nezdinde bir fark yoktur. Sonuç olarak söz konusu fiil tek zamanlı kullanılmamaktadır.

Her şeyden öte bir Müslüman için Bilim, Allah’ın yaratma sanatının adıdır. Evrenin yöneticisinin koyduğu kanunlarıdır. Dini literatürde buna Sünnetullah denir. Bütün maddeler evrende bulunan bu kanunlara uyar ve bu prensiple evren dolayısıyla bütün canlılar yaşamına devam ettirmektedir.

Peki neden bir Müslüman kendisi için kutsal olan bu konuları araştırmasın? İlk ayeti "OKU" olan İlahi bir Kitaba ittiba edenler bilakis kainat kitabını ve o kitabın yazarını tanımaya yönlenmesi kadar doğal bir şey var mıdır? İslam dininin müntesiplerine, "Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?" "İlim Çin'de de olsa talep ediniz" buyruklarından daha öte bir teşvik mi vardır? [4-5]

4.Zümer Sûresi 9. Ayet
5.Beyhaki, Şuabu’l-İman, Beyrut, II. 254
Mealleri değiştirip bize bir kanıt sunma ihtiyacınız da sizin eksikliğiniz. Biz neyse onu diyoruz siz bir mealden binlerce anlam çıkartıyorsunuz, yok o öyle değil şöyle yok onun kelime anlamı aslında öyle değil.
Eski mealleri günümüze uyarlayın sonra çıkın deyin yok valla öyle demiyor aslında başka açıklaması var onun siz kimi kandırıyorsunuz, senin karşında okumayan, araştırmayan kişiler yok her kılıf uydurmana inanalım. Kimin evrimden ve dinden bi haber olduğu apaçık ortada.
Zaten bir eleştiriye verilen cevap Arapça üzerinde olduğunda ateistler genelde devamına bakmaksızın dalga geçip; cevabı itibarsızlaştırıyorlar. Birçok mecrada söylediklerine bakılacak olursa ayetleri kurtarmak için kıvırdığı hep söylenmekte.

Bu konuda hazırlanmış şu muazzam videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı