Çözüldü BF1 Ryzen 5 3500X + RTX 2060 Super Darboğaz

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kadircan Kolip

Hectopat
BF1'de sanırım darboğaz durumuyla karşı karşıyayım. Sizce bu durum almış olduğum FPS değerlerine oranla normal mi? Eğer ki herhangi bir sorun söz konusuysa neler yapabilirim, nasıl üstesinden gelebilirim bu problemin ?

Adsız.png

Çözüm
RAM'ler ne durumda? PSU marka, model nedir? 2060 Super 1080p'de BF1 gibi bir oyun için Ryzen 5-3500X'e bir tık ağır geliyor olabilir. Geçici çözüm olarak çözünürlük ölçeklendirmesi bölümünü %150'ye hatta %175'e çekerek bir daha deneyin.

Bir de mümkünse oyunda sunucu değiştirip, yeniden aynı sorun yaşadığınız haritaya bir daha girmeye çalışın. Şu sıralar 'Official' ve 'Infantry Paradise' serverları çok stabil bir durumda. Keza oyunun bazen GPU'yu doğru düzgün kullanamama problemi var. BF5 gibi düzgün bir optimizasyonu yok BF1 Online'nın. Kendi sistemimden biliyorum, %99 sabit GPU kullanımıyla oynadığım aynı haritayı yeri geliyor saçma bir şekilde sanki donanım yetersizliğinden kaynaklanıyormuş gibi saçma bir darboğaz demeyelim de ona, ekran kartını adam akıllı devreye sokamamasından kaynaklı FPS düşüklüğü meydana gelebiliyor. Genelde bu durum [Super-SIC] ve [AMG] sunucularında yaşanıyor, benzer durum şu an 6/6 9400F + 1660S kullanan arkadaşımda da mevcut.
Oyun 9700K'yı dahi %80-90 oranında kullanabiliyor ki bu bahsettiğim saçma GPU kullanım dengesizliği olayı, düşük CPU kullanımına sahip işlemciler için de geçerli olabiliyor. Dıce'ın BF1 için 2018 yılında çıkarmış olduğu son DLC güncelleme paketinden sonra oyunun temel dinamikleri bozuldu, iyi hatırlarım zamanında OC'lu 4690K'larla GTX 1070 besleyebilen bir sürü kişi vardı dünyada, ama bu çıta ne yazık ki yaptıkları bu beceriksizlikler sebebiyle 1070 seviyesi kartlar için 6 çekirdek i5-8400/Ryzen 5-1600 kanadına doğru kayıldı. Ek olarak BF5'te de buna benzer garip bir durum söz konusunun olmadığını deneyimlerime dayanarak rahatlıkla söyleyebilirim. Ama en nihayetinde genel uyumluluk noktasında sizin de belirttiğiniz gibi; 1080P standart çözünürlükte 2060 Super için eğer ki 6/6 bir işlemci kullanılacaksa BF1 gibi bir oyun için minimum i5-9600KF ayarı bir CPU daha sağlıklı olur, öte yandan 3500X'in; bu tarz 'CPU Killer' tarzı oyunlarda bir tık düşük kalma durumu olabilir.

Bu arada çok teşekkür ediyorum size bu durumdan kurtardınız artık tüm yükü çoğunlukla ekran kartım alıyor bir de BF5 alıp deneyeceğim onda nasıl olacak diye.

Artı -1 Eksi
Bu arada çok teşekkür ediyorum size bu durumdan kurtardınız artık tüm yükü çoğunlukla ekran kartım alıyor bir de BF5 alıp deneyeceğim onda nasıl olacak diye.

Senin adına sevindim. O mesajı çözüldü diye işaretlersen benzer sorunu yaşayıp bu konuyu görenler de kolayca görebilir. Şahsen BF oynamıyorum ama oynarsam benim de işime yarayacak. 1. nesil 4/8 Ryzen'i öldürmeyelim sonra. 😄

@Jonathan North katılıyorum. Bir de overclocklu 3500X - 1650 Super ikilisinde dahi darboğazdan bahsetmiş ilk videoyu yükleyen kişi. Diğer videodaki i7 9700 ile 1650 Super kullanan kişinin ultra ayarlarına bakınca CPU kullanımı daha normal duruyor. Birisi 6/6 diğeri 8/8. Sanıyorum bu oyunda özel bir durum da olabilir, işlemciye abartılı yükleniyor gibi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Tamamen katılıyorum size, ek olarak aşağıdaki kendi yüklemiş olduğum videoda OC'lu GTX 1060'ı rahatlıkla minik kayıplarla besleyebildiğimi görebilirsiniz, ama öyle bir zamanlar da denk geliyor ki bazen ya dediğiniz gibi işlemciye gereksiz abartılı yükleniyor oyun ya da optimizasyon faciasının bir parçası şeklinde tepki veriyor, GPU kullanımı bu durumlarda aynı haritada oynamama rağmen düşebiliyor:

BF5 bu noktada çok daha stabil ve oturmuş bir oyun, yalnız onda da sadece 'Operation Underground' haritası işlemcinize soğuk terler akıtabilir ki genel olarak neredeyse tüm haritalardan da tam anlamıyla performans alabilirsiniz, ciddi bir sorun olacağını da düşünmüyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı