BF5: Resolution ayarını 144 Hz'den 120'e çekmek

Sercan Baydar

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Software Engineer
Arkadaşlar merhaba, BF 5'te haritaya göre ortalama olarak bazen 120 bazen 130 FPS civarı alıyorum. 144 Hz monitöre sahibim. Normalde oyundan v-Sync açık oynuyordum fakat daha sonra kapattım ve akıcı olsun diye FPS'yi serbest bıraktım v-Sync'e göre daha iyi geldi. Benim sormak istediğim şu, 144 Hz monitör var ama sabit 144 FPS üzerinde alamadığım için acaba oyun içerisinden resolution scale ayarını 120 Hz yapsam sizce saçmalık mı yapmış olurum? Ben pek bu kısımlara tam hakim olamadığım için kararsız kaldım. Esktra denetim masasındanda v-Sync ayarını hızlı ayarlamayı düşünüyordum. Çok teşekkür ederim şimdiden.

Neden böyle bir şey yapmak istiyorsunuz? Oyunlarda yırtılma gibi problemler mi yaşıyorsunuz?

Eğer bir sorun yaşamıyorsanız 120 Hz yapmanıza gerek yok. Ayrıca monitörünüz de FreeSync veya G-Sync destekliyse ve bu ayarı aktif ettiyseniz zaten anlık 100 FPS alıyorsanız monitör 100 Hz olarak kendini ayarlıyor.

Yani şöyle aslında ben biraz araştırdım bazıları en az 144 FPS olmalı ki 144 Hz'nin tam akıcılığına varabilirsiniz kanısında bazı şeyler yazmışlardı. O yüzden bende 90 - 180 FPS aralığında ortalama haritaya göre 120 -130 FPS alınca, acaba oyun ayarından 120 Hz'e düşürmek o zaman mantıklı olmaz mı dedim. Ama cevap bulamadım kendi kendime :) FPS yırtılması yaşıyorum bazen kötü oluyor. AOC C24G1 monitörüm var ve FreeSync bulunuyor. Araştırdım makaleleri okuyunca kafama yattı ve G-Sync açtım denetim masasından. Fakat sadece bu monitör bazlı değil başka monitörlerde de sanırım benim de aynı soruna sahip olduğunu düşündüğüm flicker problemi var. Oyunun anasayfasında ve loading ekranlarında çok net belli oluyor. Böyle titreme ya da parlaklık inip çıkması gibi durum oluyor. O yüzden G-Sync'i kapatmak zorunda kaldım. Yabancı forumlarda da çok konu olmasına rağmen çözümü yok nedense bu sorunun anlamadım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı