Bilardo Istakalarının Ne Kadar Vergisi Olur?

powder

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, bir arkadaşım kullandığı bilardo ıstakalarını hediye olarak Amerika'dan bana göndermek istiyor. Ürünler için tarafımdan herhangi bir ücret ödenmeyecek. Bana ulaştığı zaman ürünlere ne vergisi ödemek zorundayım? Gümrük + KDV'mi yoksa sadece gümrük mü? Ürünlerin tutarı yaklaşık olarak 1500 dolar.

Tam anlamıyla gümrük memurunun kafasına göre. Herhangi bir bedel ödememiş olsanız, hediye olsa dahi kafalarına göre vergilendiriliyorlar. Daha 2 gün önce, bir arkadaşı tarafından ücretsiz olarak İngiltere'den bilgisayar kasası yollanan arkadaşıma 800 TL vergi kesildi. Pakette 5-10 pound gibi bir şey yazmasına ve gift olarak işaretli olmasına rağmen.

1678834099488.png

Özetle, tamamen gümrük memurunun insafına kalmış. En iyi ihtimalle pakete yazılan bedelin %20'si + 22 TL gümrüğe sunum ücreti + 2.2 TL damga ücreti ile yırtarsınız. En kötü ihtimalle ise gümrük memuru ıstakaların normal satış fiyatlarını Google'dan araştırır ve onlar üzerinden %20 vergilendirir.

Tam anlamıyla gümrük memurunun kafasına göre. Herhangi bir bedel ödememiş olsanız, hediye olsa dahi kafalarına göre vergilendiriliyorlar. Daha 2 gün önce, bir arkadaşı tarafından ücretsiz olarak İngiltere'den bilgisayar kasası yollanan arkadaşıma 800 TL vergi kesildi. Pakette 5-10 pound gibi bir şey yazmasına ve gift olarak işaretli olmasına rağmen.

Eki Görüntüle 1701830

Özetle, tamamen gümrük memurunun insafına kalmış. En iyi ihtimalle pakete yazılan bedelin %20'si + 22 TL gümrüğe sunum ücreti + 2.2 TL damga ücreti ile yırtarsınız. En kötü ihtimalle ise gümrük memuru ıstakaların normal satış fiyatlarını Google'dan araştırır ve onlar üzerinden %20 vergilendirir.
Arkadaşının ödediği vergiye bakacak olursak kasanın fiyatı 4000tl. Bu ürün 150 dolar sınırını aşıyor normalde. Bu ürün için sadece gümrük ödeyip kdv ödemediyse gayet iyi. Birde arkadaşına ücretsiz bir hediye gelmiş ama nasıl oluyor da pakette fiyat yazıyor onu anlamadım? Pakete fiyat yazmak zorunlu mu?

Kanka kaç isteka var orada? Komple salonu gönderiyor herhalde.

3 ıstaka var.

Eki Görüntüle 1701830

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Eğer sadece dediğiniz gibiyse benim için en kötü dediğiniz ihtimal sorun değil, sadece ekstra bir şey var mı onu öğrenmek istedim.

Arkadaşının ödediği vergiye bakacak olursak kasanın fiyatı 4000tl. Bu ürün 150 dolar sınırını aşıyor normalde. Bu ürün için sadece gümrük ödeyip kdv ödemediyse gayet iyi. Birde arkadaşına ücretsiz bir hediye gelmiş ama nasıl oluyor da pakette fiyat yazıyor onu anlamadım? Pakete fiyat yazmak zorunlu mu?
Evet zorunlu. Yazmazsa ya alıcıdan lgi isterler ya da kafalarına göre sallarlar. Adam vergi kesmek zorunda.

Evet zorunlu. Yazmazsa ya alıcıdan lgi isterler ya da kafalarına göre sallarlar. Adam vergi kesmek zorunda.
Hocam bugün başka konuda da gördüm de en son ne zaman ürün aldın bilmiyorum ama ülkeye 150 dolar üstü ürünü sokamam diye bir şey yok. Ticari olmak zorunda değilsin. Ürün ticari ürün sayılıyor. Bu durumda da DHL gibi bir kargo sağlayıcısı tarafından geliyorsa gümrük kısmında zaten yardımcı oluyorlar ama farklı bir kargo ile geliyorsa bu durumda ürün gümrüğe girdiğinde gümrük müşaviri tutup ürünü alabiliyorsun.

Geri
Yukarı