Bildiğimiz markalar nerede?

arnetrus

Hectopat
Arkadaşlar 2021 yılının sonunda sinerji.com'dan bütün parçaları Corsair, Gigabyte gibi çok kaliteli bileşenlerden oluşan bir bilgisayar satın aldım. O zamanlar İtopya, İncehesap gibi sitelerde, internetin her yerinde Gigabyte, Corsair, ROG STRIX(ASUS) gibi markalardan oluşan sistemler ve parçalar vardı. En uygun fiyatlı bilgisayarlarda bile kronik sorunları minimum olan, kaliteli parçalar bulunuyordu. Şimdilerde var olan bütün sitelerde saçma sapan, adını sanını çoğunun ilk defa duyduğum, en kalitelisinin bile dünya kadar coil whine tarzı kronik sorunla dolu olduğu RAM'inden PSU'na kadar kalitenin yerlerde gezdiği bilgisayarlar dolu. Bunların içinde de genelde bilindik markaların en alt seviye (MSI Ventus, ASUS Dual vs) gibi ekran kartları mevcut, seviye yükseltme farkları neredeyse toplam fiyatın yarısı kadar. Bu sadece fiyatla değil, ben 15 bin liraya bahsettiğim kalitede sistem beklemiyorum ama 30 bin liralık sistemde bile saçma sapan markalı ürünler var. Eskiden piyasadaki en dandik kasa NZXT gibi kaliteli markalardan oluşuyordu. Umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Şu an piyasada tam olarak ne dönüyor, ne satıyorlar insanlara. Ben kendi sistemimi en ufak bir performans kaybı olmadan, kronik sorunlar yaşamadan sorunsuz kullanırken bilgisayarlarını çok yakın zamanda alan arkadaşlarım bile haftalardır garantiyle uğraşıyor.

Gigabyte'ın çoğu ürünü dandiktir Auros dışında bu 2021'de de böyleydi. Corsair diyorsak onların da RAM'lerinin çoğu dandik, iyilerini ancak seri numarasıyla bulursun. Adamların uzmanlığı kasa ve fan üretmek.

Her markada dandik ve kaliteli ürünler var adını duyup duymaman önemli değil. Misal Galax ve Palit fi tarihinden beri donanım üretmesine rağmen bizim millet duymamıştır. Halbuki ROG Strix tokatlayan kart modelleri bile vardır. Fiyatlar ise ne kadar ekmek o kadar köfte. 30K bütçede DDR5 donanımlarım olsun, üzerine 4060 Ti gibi kartlar olsun dersen bir yerden kısılacak.

Kalite arayan da tek tek toplasın, hazır sistemlerde de kaliteli parçalar içerenleri tercih ettiğinde iyi paralar ödüyorsun f/p olmuyor. Önemli olan performans ile SSD, PSU gibi parçaların kaliteli olmasıdır. Yoksa kart ROG Strix olmamış da Dual olmuş ne olacak. Zaten her iki senede bir yeni seriler çıkıyor. RTX 3090 Suprim X'e araba parası ödeyenler bugün 23K'lık Galax 4070 Super'ler tarafından tokatlanmakla meşgul.

Kino hocam gayet guzel aciklamis. Daha sade anlatmak gerekirse ekonomi yuzunden diyebiliriz. 3 sene oncenin 30ksiyla 4090'li sistem alabilirken simdi ayni paraya anca idare eder denilecek kalitede 4060 Ti kasa toplayabiliyorsun.

Bu olay tamamen keriz AVI'ndan baska bir şey degil. 2 Nesil arasinda saf kas gucu farki neredeyse yok. Teknoloji RTX DLSS falan deyip kerizliyorlar insanlari

RTX ve DLSS dedigin seyler grafiklere cag atlatan teknolojiler. Parasi olan alir, kimse sana zorla satmiyor.

RTX ve DLSS dedigin seyler grafiklere cag atlatan teknolojiler. Parasi olan alir, kimse sana zorla satmiyor.
Olabilir ama bana 2016'da cikmis olan GTX 1080'nin RTX 3060-3070'i nasil yendigini soyleyin, RTX serisinden once cok guzel farklar vardi 2 nesil arasinda. NVIDIA Su an tamamen rahat, Alan var nasil olsa kas gucunu cok az arttiriyor.

Gigabyte'ın çoğu ürünü dandiktir auros dışında bu 2021'de de böyleydi. Corsair diyorsak onların da RAM'lerinin çoğu dandik, iyilerini ancak seri numarasıyla bulursun. Adamların uzmanlığı kasa ve fan üretmek.

Her markada dandik ve kaliteli ürünler var adını duyup duymaman önemli değil. Misal Galax ve Palit fi tarihinden beri donanım üretmesine rağmen bizim millet duymamıştır. Halbuki ROG STRIX tokatlayan kart modelleri bile vardır. Fiyatlar ise ne kadar ekmek o kadar köfte. 30k bütçede DDR5 donanımlarım olsun, üzerine 4060 Ti gibi kartlar olsun dersen bir yerden kısılacak.

Kalite arayan da tek tek toplasın, hazır sistemlerde de kaliteli parçalar içerenleri tercih ettiğinde iyi paralar ödüyorsun F/P olmuyor. Önemli olan performans ile SSD, PSU gibi parçaların kaliteli olmasıdır. Yoksa kart ROG STRIX olmamış da Dual olmuş ne olacak. Zaten her iki senede bir yeni seriler çıkıyor. RTX 3090 Suprim X'e araba parası ödeyenler bugün 23K'lık Galax 4070 Super'ler tarafından tokatlanmakla meşgul.

Sizce coil whine dandik olduğunu gösterir mi? Bende Gigabyte Gaming OC RX 7800 XT var ve coil whine var. Eski kartım Sapphire RX6800 onda da vardı. İnternette RTX3090 ROG modellerinde de coil whine videoları buldum. Kendi kartımdan memnunum açıkçası epey serin çalışıyor. RX6800 bozuldu garantiye verdim(tahminim çipi gitti 6 ay da) garantiden 7800XT verdiler.

Bu olay tamamen keriz avindan baska bi sey degil. 2 Nesil arasinda saf kas gucu farki neredeyse yok. Teknoloji RTX DLSS falan diyip kerizliyorlar insanlari

O duruma göre değişir. Eğer RTX 3090 ile RTX 4090'ı yan yana koyarsak iki nesil arasındaki uçurumu rahatlıkla görürüz. Ama 3060 ile 4060 kıyaslarsak bu fark daha azdır.

Nesiller arasındaki gelişim farkını da amiral gemileri gösterir, giriş seviyeleri değil.

Sizce coil whine dandik olduğunu gösterir mi? Bende Gigabyte Gaming OC RX 7800 XT var ve coil whine var. Eski kartım Sapphire RX6800 onda da vardı. İnternette RTX3090 ROG modellerinde de coil whine videoları buldum. Kendi kartımdan memnunum açıkçası epey serin çalışıyor. RX6800 bozuldu garantiye verdim(tahminim çipi gitti 6 ay da) garantiden 7800XT verdiler.

Coil whine en kaliteli ürünlerde bile ortaya çıkabilen bir talihsizlik diyelim. Tek başına dandiklik için kriter değildir.

Olabilir ama bana 2016'da cikmis olan GTX 1080'nin RTX 3060-3070'i nasıl yendigini soyleyin, RTX serisinden once cok guzel farklar vardi 2 nesil arasinda. NVIDIA'su an tamamen rahat, alan var nasıl olsa kas gucunu cok az arttiriyor.

Hangi testte yeniyor? 2 nesil arasinda farkin azalmasinda bildigimiz anlamiyla teknolojinin sinirlarinda dolasmamiz gibi nedenler var. NVIDIA bu seneye kadar hep pesinde AMD oldugundan daha iyisini yapmaya calisiyordu, bu sene isler degisti ancak bunun sonuclari hemen bugün belli olmaz. Belki de birkac sene sonra Intel veya AMD cok guclu gelecektir, bilemeyiz.

O duruma göre değişir. Eğer RTX 3090 ile RTX 4090'ı yan yana koyarsak iki nesil arasındaki uçurumu rahatlıkla görürüz. Ama 3060 ile 4060 kıyaslarsak bu fark daha azdır.

Nesiller arasındaki gelişim farkını da amiral gemileri gösterir, giriş seviyeleri değil.
Eskiden boyle degildi, her insan amiral gemisi alamayabiliyor.

1714495531468.png

GTX ve RTX Nesilleri arasindaki farka bakin, 3 nesil onde RTX 4060 ona ragmen ancak GTX 1070'in 2 katini veriyor.

Olabilir ama bana 2016'da cikmis olan GTX 1080'nin RTX 3060-3070'i nasıl yendigini soyleyin, RTX serisinden once cok guzel farklar vardi 2 nesil arasinda. NVIDIA'su an tamamen rahat, alan var nasıl olsa kas gucunu cok az arttiriyor.

Hocam evet 1080 çok çok güzel kart 1000 serisi NVIDIA için mihenk taşıdır. NVIDIA 1080 Ti yaptığından beri pişman olmalı çünkü yıllarca kullanıldı hala kullanılabilir. Ama alan adam artık kas gücü değil stabilite teknolojiye de bakıyor. Ama nesil arasındaki fark konusunda haklısınız. Yukarıda arkadaş çok güzel açıklamış. Üst segmentler her zaman başı çeker. Giriş kartlar için ısıtıp verirler. O bir pazarlama stratejisi AMD içinde geçerli. Ama 2 tane AMD kart kullanma fırsatım oldu. Birisi RX6800 ve şu an kullandığım RX 7800 XT. Elime geçen bütün teknolojileri kullandım FSR ve yeni gelen fluid Motion frames için bence hızlanmaları lazım bazı oyunlarda FSR açınca FPS'im düşüyor. Motion frame açınca oyun çöp oluyor.

Geri
Yukarı