Bildiğimiz markalar nerede?

Eskiden boyle degildi, her insan amiral gemisi alamayabiliyor.

Eki Görüntüle 2182928

GTX ve RTX Nesilleri arasindaki farka bakin, 3 nesil onde RTX 4060 ona ragmen ancak GTX 1070'in 2 katini veriyor.

Normal bir durum. Örneğin RTX 3070 ile 4070 arasındaki fark da oldukça güzel. Ben de 4070 aldım örneğin orta seviye bir kart. Daha düşük güç tüketimi de cabası.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hangi testte yeniyor? 2 nesil arasinda farkin azalmasinda bildigimiz anlamiyla teknolojinin sinirlarinda dolasmamiz gibi nedenler var. NVIDIA bu seneye kadar hep pesinde AMD oldugundan daha iyisini yapmaya calisiyordu, bu sene isler degisti ancak bunun sonuclari hemen bugün belli olmaz. Belki de birkac sene sonra Intel veya AMD cok guclu gelecektir, bilemeyiz.
Yeniyor degil ama anca 10 fps fark var 2 nesil arasi.

1714496311006.png

Yeniyor degil ama anca 10 fps fark var 2 nesil arasi.

Eki Görüntüle 2182946

Tamamen yanlış bir bakış açısı ortalama FPS'e bakarak kıyaslama yaparsanız olmaz. 3060'a bakıyoruz %1 low FPS 3 kat daha yüksek, güç tüketimi %30 daha düşük ve 16 derece daha serin çalışıyor.

İnsanlar 20 yaşında BMW yerine sıfır Clio alıyorsa bir sebebi var.

Tamamen yanlış bir bakış açısı ortalama FPS'e bakarak kıyaslama yaparsanız olmaz. 3060'a bakıyoruz %1 low FPS 3 kat daha yüksek, güç tüketimi %30 daha düşük ve 16 derece daha serin çalışıyor.

İnsanlar 20 yaşında BMW yerine sıfır Clio alıyorsa bir sebebi var.
Neden guc tuketimi sinirlaniyor ki? Ben daha fazla para veriyorsam FPS icin veriyorumdur. NVIDIA Sacmalamaya basladi, Linclenecek olsam bile benim gorusum bu.

RTX 3050 Laptop surumune 4 GB VRAM Koymalari da asiri sacma, Benim eski R5 M420 Hurda ekran kartinda 2 GB Varken ust seviye(gorece) bir kartta 4 GB VRAM nedir?

Neden guc tuketimi sinirlaniyor ki? Ben daha fazla para veriyorsam FPS icin veriyorumdur. NVIDIA Sacmalamaya basladi, Linclenecek olsam bile benim gorusum bu.

RTX 3050 Laptop surumune 4 GB VRAM Koymalari da asiri sacma, Benim eski R5 M420 Hurda ekran kartinda 2 GB Varken ust seviye(gorece) bir kartta 4 GB VRAM nedir?

Güç tüketimi sınırlanmıyor özellikle 4000 serisi ile NVidia kartlar çok daha az güç tüketip muhteşem performanslar vermeye başladı. 3050 de 3000 serisinin en en giriş seviyesi ve en dandik kartıdır göreceye göre değil bu nesnel bir yargıdır. 4060'da da 8 GB var bu konuda haklısın NVidia VRAM konusunda çok cimri davranıyor. Bu yüzden 3050 de 4 GB olması laptop olduğu için normal bir durumdur.

Yeniyor degil ama anca 10 FPS fark var 2 nesil arasi.

Eki Görüntüle 2182946

Birisi neslinin en guclu karti digeri neslinin 4.su ki ona ragmen 3060 onde. Her sene ayni seyleri yapiyor diyorsaniz 1080 ile 3080'i kiyaslayacaksiniz.

RTX 3050 Laptop surumune 4 GB VRAM Koymalari da aşırı saçma, Benim eski R5 M420 Hurda ekran kartinda 2 GB Varken ust seviye(gorece) bir kartta 4 GB VRAM nedir?

Guc tuketimi yukselirse sicaklik yukselir, sicaklik yukselirse sogutma masrafi artar. Ayni paraya daha iyisini istiyorsan bir yerden kisitlanmali.

VRAM konusunda dogru soyluyorsunuz ama eksik. Her sene cikan kartlara bundaki gecen senekiyle ayni hep arttirin derseniz 3 5 seneye 128 GB VRAM gormemiz gerekiyor. 3050 icin 4 GB VRAM normal, o olay 4060 4080 gibi kartlarda sıkıntı yaratiyor.

GTX ve RTX Nesilleri arasindaki farka bakin, 3 nesil onde RTX 4060 ona ragmen ancak GTX 1070'in 2 katini veriyor.

Siz her sene performansin 2ye katlanmasini istiyorsunuz ki bu hem ustel buyumeden hem de teknolojik sebeplerden mumkun degil. Bence iki kart arasinda 2 kat fark olmasi gayet normal.

Ne anlatmaya çalışıyorsun bu konuyla ne alakası var hala anlamaya çalışıyorum. 3050'de 16 GB VRAM olsa ne yazar olmasa ne yazar. Hayır beğenmeyen 3060 alsın zor değil, trilyon dolarlık şirkete iş öğretecek değiliz.

Parayı kazanan ve harcayan sensin, kontrol senin elinde.

Birisi neslinin en guclu karti digeri neslinin 4.su ki ona ragmen 3060 onde. Her sene ayni seyleri yapiyor diyorsaniz 1080 ile 3080'i kiyaslayacaksiniz.
2 Nesil fark var arada ama. Ayriyetten nesiller arasi kas gucu farki dususunu inkar edemezsiniz.
O zaman GTX 1080 ile RTX 2080 Kiyasliyalim?
Siz her sene performansin 2ye katlanmasini istiyorsunuz ki bu hem ustel buyumeden hem de teknolojik sebeplerden mumkun degil. Bence iki kart arasinda 2 kat fark olmasi gayet normal.
Bu bilgiye nerden vardiniz? O zaman niye cok daha pahaliya satiliyor? Boyle bir sey de yok zaten.
Guc tuketimi yukselirse sicaklik yukselir, sicaklik yukselirse sogutma masrafi artar. Ayni paraya daha iyisini istiyorsan bir yerden kisitlanmali.
Ayni para olsa eyvallah ama ayni para degil ki?
3050 icin 4 GB VRAM normal, o olay 4060 4080 gibi kartlarda sıkıntı yaratiyor.
Normal mi? Yahu R5 M420 Ekran kartinda 2 GB Var diyorum acin bakin R5 M420 Nasil bir kart. Siz kartlari NVIDIA kapsaminda ayiriyorsunuz evet NVIDIA Kapsaminda RTX 3050 Alt segment ama genel olarak bakinca orta-ust segment bir kart, 4 GB VRAM Nasil yetecek bu devirde? Kartin potansiyelini de engelliyo.

Yeni bir kartla GTA V gibi bir oyunda VRAM yuzunden ayardan kismak zorunda kaliyorsam normal diyemezsiniz, 10-11 Sene onceki oyun.

Trilyon dolarlık şirkete iş öğretecek değiliz.
Boyle diye diye zaten bu haldeyiz, hep baskalarini cok buyuk gorduk.

Hayır beğenmeyen 3060 alsın zor değil.
Konu o degil ki, Verilen paraya eski zamanlardaki gibi degmiyor.

Boyle diye diye zaten bu haldeyiz, hep baskalarini cok buyuk gorduk.

Konu o degil ki, Verilen paraya eski zamanlardaki gibi degmiyor.

Eskiden de çuvalla para ödüyordunuz şimdi hiç TL bazında değerlendirip "eskiden her şey iyiydi bugün kötü" nostaljisine girmeyelim. GTX 1080'li Monster laptoplar bir Şahin parasına satılıyordu zamanında, bak Monster diyorum Acer, ASUS falan da değil.

Bugün Şahin parasına ne satılıyor? RTX 4090'lı laptoplar. Sen bugün 3050 ve 4050 içeren laptopları beğenmiyorsan merak etme GTX 1050 içeren laptoplar da o zaman göre çöptü ve bedava satılmıyordu.

Yeni konular

Geri
Yukarı