Bildiğimiz markalar nerede?

Eskiden de çuvalla para ödüyordunuz şimdi hiç TL bazında değerlendirip "eskiden her şey iyiydi bugün kötü" nostaljisine girmeyelim. GTX 1080'li Monster laptoplar bir Şahin parasına satılıyordu zamanında, bak Monster diyorum Acer, ASUS falan da değil.

Bugün Şahin parasına ne satılıyor? RTX 4090'lı laptoplar. Sen bugün 3050 ve 4050 içeren laptopları beğenmiyorsan merak etme GTX 1050 içeren laptoplar da o zaman göre çöptü ve bedava satılmıyordu.
TL Bazinda degerlendirdigimi kim soyledi? Yurt disinda da ayni durum.

2 Nesil fark var arada ama. Ayrıyeten nesiller arasi kas gucu farki dususunu inkar edemezsiniz.
O zaman GTX 1080 ile RTX 2080 Kiyasliyalim?

Bu bilgiye nereden vardiniz? O zaman niye cok daha pahaliya satiliyor? Boyle bir şey de yok zaten.

Ayni para olsa eyvallah ama ayni para degil ki?

Normal mi? Yahu R5 M420 Ekran kartinda 2 GB Var diyorum acin bakin R5 M420 Nasil bir kart. Siz kartlari NVIDIA kapsaminda ayiriyorsunuz evet NVIDIA Kapsaminda RTX 3050 Alt segment ama genel olarak bakinca orta-ust segment bir kart, 4 GB VRAM Nasil yetecek bu devirde? Kartin potansiyelini de engelliyor.

Yeni bir kartla GTA V gibi bir oyunda VRAM yuzunden ayardan kismak zorunda kalıyorsam normal diyemezsiniz, 10-11 Sene onceki oyun.

Konu o degil ki, Verilen paraya eski zamanlardaki gibi degmiyor.

Dostum fiyatlarin sorumlusu NVIDIA degil once bizim ulke sonra da dunya geneli enflasyon ve cip sikintisi. Markalar istemez mi 50 dolar ucuza satip surumden kazanmayi?

2 nesil fark diye tutturuyorsun ancak 3060 ile 3080 arasinda da fark oldugunu hesaba katmiyorsun. Bir oyuncunun RTX oncesi herhangi bir kartla RTX sonrasi bir karti kiyaslamasi bos ugrastan oteye gitmez. Ne performans anlaminda ne de ustune koydugu onlarca ozellige ragmen gidip 1080 almak istiyorsan buyur parani gonlunce harca.

3050'yi VRAM konusunda kisitlayan 3 bilemedin 5 oyun vardir. O karta 8 GB VRAM koysan F/P olayi kalmiyor. Zaten aradaki fiyat farkina mobilde 6 GB VRAM'li 3050 Ti kart var

3050'yi VRAM konusunda kisitlayan 3 bilemedin 5 oyun vardir.
Hic oyun oynamadiniz mi? Hakaret etmiyorum gercekten soruyorum. Argumaniniz gercekten cok sacma. Bu gun ben hayvan gibi oyun oynayacak olsam VRAM konusunda patlayacagim.

O karta 8 GB VRAM koysan F/P olayi kalmiyor.
Minimum 6 Olmaliydi. Zaten su anda da F/P Degiil ki?

2 nesil fark diye tutturuyorsun ancak 3060 ile 3080 arasinda da fark oldugunu hesaba katmiyorsun. Bir oyuncunun RTX oncesi herhangi bir kartla RTX sonrasi bir karti kiyaslamasi bos ugrastan oteye gitmez. Ne performans anlaminda ne de ustune koydugu onlarca ozellige ragmen gidip 1080 almak istiyorsan buyur parani gonlunce harca.
RTX'nin kendi icinde de kas gucu farki azalisi var attigim ekran goruntulerine bir bakiniz.

Hiç oyun oynamadiniz mi? Hakaret etmiyorum gercekten soruyorum. Argumaniniz gercekten cok saçma. Bugün ben hayvan gibi oyun oynayacak olsam VRAM konusunda patlayacagim.

Dostum 4 GB VRAM'in sinirlarinda geziniyor o kart. 2 daha koysan parasina da 2K daha koyuyorsun zaten 3050 Ti parasi ediyor, o 2K'yi koyamayan adam icin cikarmislar zaten. Varsa paran 3060 al 3050 Ti al, 21kya 3050'den daha guclu kart varsa onu al. Yoksa neden sikayet ediyorsun?

Minimum 6 Olmaliydi. Zaten su anda da F/P Degiil ki?

Hayir gayet F/P. 21kya 3050'den daha guclu GPU bulunduran laptop gosterir misiniz?

RTX'nin kendi icinde de kas gucu farki azalisi var attigim ekran goruntulerine bir bakiniz.

Nerede var atar misiniz?

Nerede var atar misiniz?
1714499336338.png

RTX 2070 Ile 4060 Arasinda 2 nesil var ama 20 fps fark var.

Arkadaslar daha tartismayacagim bu son cevabim olsun.

Dostum 4 GB VRAM'in sinirlarinda geziniyor o kart. 2 daha koysan parasina da 2K daha koyuyorsun zaten 3050 Ti parasi ediyor, o 2K'yi koyamayan adam icin cikarmislar zaten. Varsa paran 3060 al 3050 Ti al, 21kya 3050'den daha guclu kart varsa onu al. Yoksa neden sikayet ediyorsun?
Dediginiz kadar az fark varsa ne gerek vardi RTX 3050 TI'ye? Benim aldigim donemde TI laptoplar kalmamisti. Eger bu kadar az fark varsa gercekten bu da ayri bi gereksizlik konusu.

Ve ben 22.500 TL'ye aldim 21K nerede vardi ASUS ROG STRIX G15?

Eki Görüntüle 2183000

RTX 2070 ile 4060 Arasinda 2 nesil var ama 20 FPS fark var.

Hala XX70 veya XX80 ile XX60i kiyasliyorsun... Yorum yapmayacagim, sadece gidip 1080 ile 4080 arasindaki farka bak diyorum.

Arkadaşlar daha tartismayacagim bu son cevabim olsun.

Dediginiz kadar az fark varsa ne gerek vardi RTX 3050 Ti'ye? Benim aldigim donemde Ti laptoplar kalmamisti. Eger bu kadar az fark varsa gercekten bu da ayri bir gereksizlik konusu.

Fiyatlari geregi gerek vardi. Piyasada 1000 veya 2000 serisi laptoplar hem az sayida hem de fiyatlari yuksek olmasi sebebiyle insanlar MX550ye yoneliyor, artik ustune biraz para ekleyip 3050 daha da ekleyebiliyorsa 3050 Ti alabiliyorlar. Artik aradaki kartlarin olayi kalmadi.

Ve ben 22.500 TL'ye aldim 21K nerede vardi ASUS ROG STRIX G15?

Yine olayi carpitiyorsun, ben 21kya G15 var demedim 3050 var dedim.
Ki 3050 gibi bir kart icin ROG STRIX'e para saymaya gerek yok, bunun seviyesindeki laptoplarin sogutmasi da yetiyor. Bu galibe 75W olan model, 22kya 100W olmasi lazim bayağıdır incelemiyorum.

Artik olayi tartismadan ziyade kisisel hakli cikma savasina cevirdigin icin mantikli arguman sunmadigin surece mesajlarina cevap vermeyecegim, iyi Sosyaller 🙂.

Beyler başlık harici bir sürü cevap gelmiş. Yazılandan sadece coil whine üzerinde durulmuş. Coil whine her kartta olabilir ama bazı markalarda coil whine olmaması imkansız gibi bir şey. Bana coil whine yaşamayan xfx bir kart söyleyin mesela. Asus, MSI, Gigabyte gibi kartlarda bu durum minimuma indirilmiş. Benim derdim ekonomi veya para değil bu sitelerde aşırı pahalıya satılan herhangi bir sistemin içinde bile atıyorum Samsung, Corsair gibi ssdler yerine goodram cart curt tarzı ssdler mevcut. Bunun ekonomiyle alakası yok firmalar aç gözlü olmaya başladı. Çin'den parçaları çok daha ucuza alıyorlar yine piyasadaki kaliteli ürünleriyle hemen hemen aynı paraya satıyorlar. Ayrıca Asus, MSI gibi dış kasalardan hiç görmüyorum artık. Bu marka takıntısı değil yanlış anlaşılmasın ama hazır sistemlerin kalitesi yerlerde geziyor. Ayrıca sistemi kendin toplamaya kalksan dandik ucuz sistemlerle hemen hemen aynı segment parçalar çok daha pahalıya gelecek. Firmalar son bir iki yılda özellikle ucuz şeyleri piyasaya salıp kârlarını da bahsettiğim zamankinden daha fazla artırma derdindeler. Burda olay ekonominin kötü olması değil millete malı satayım da ne olursa olsun kafasının yaşanması.

Yeni konular

Geri
Yukarı