Bilgi işlemde hangi pozisyonda çalışılabilir?

mahmutxd07

Decipat
Daha fazla  
Selamlar, lise son sınıfta belediyenin bilgi işlem müdürlüğünde staj yaptım.

Personel mi teknisyen mi tam olarak pozisyonu hatırlamıyorum. 4-5 kişilik bir ekip olarak çalışıyorduk. 7 katlı bir bina ve çevrede ki belediye binalarından sorumluyduk.

Yaptıklarımız;
  • Active Directory sistemiyle tüm bilgisayarları ağa bağlıyorduk. Domain ve çalıştığı bölüme göre ayırıyorduk.
  • Genel yazılım veya teknik arzaları gideriyorduk.
  • Bakım yapıyorduk.
  • Disk kurtarma yapıyorduk.
  • Format atma ve klon alma işlemleri. + Uygulama kurumları.
  • En sonda gelen arzaya göre rapor yazıyorduk.
  • Radmin uygulaması ile uzaktan destek sağlanıyordu.

Liseden sonra biraz yazılım alanına yöneldim ama orada iş bulamadım ve sevmedim. Tekrar bu alana dönmek işe girmek istiyorum. Bu konuda ne yapabilirim?
Meslek lisesi çıkışlıyım, Ve üniversite de bilgisayar programcılığı okudum.

Hangi pozisyonda iş aramam lazım. Biraz araştırdım;
  • Bilgi işlem personeli
  • Bilgi işlem teknisyeni
  • Bilgi işlem destek elemanı
  • Bilgi işlem sorumlusu + Şefi + Müdürü + Yöneticisi Ve Uzmanı gibi. İlanlar mevcut.

Mülakat içinde nelere çalışmam gerekir? Uzun zamandır bu alanla ilgili bir şey yapmadım.
Not : Server kısmında hiçbir bilgim bulunmamakta staj döneminde abiler o kısma bizi hiç sokmadılar. Okul dönemimde de server ile ilgili bir şey yapmadık.

@Juke hocam sizin konunuzu gördüm ve etiketlemek istedim bilginiz varsa ve yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleme:
Network security alanina yonelebilirsin aslinda. Elbette bunun icin farkli isletim sistemlerini ve network topografya cozumlerini bilmen gerekiyor ama kariyer plani olarak boyle bir sey dusunebilirsin. Eger kafana yatarsa isletim sistemleri, network gibi seyleri ogrenebilirsin. ( Once Ingilizce )

Aslinda bu alanda calisanlar da gunun sonunda kimin neye erismesi ya da erismemesi gerektigine karar veriyorlar network sistemlerde.

Ben olsam temel bilgisayar mimarisi, iletisim becerisi ve guvenlik bilgisi konularinda mulakat yapardim.
Supheli bir email gordun ne yaparsin, sirket icinde cok az yetkilinin erisebilecegi onemli evraklari hangi cihazda nasil saklarsin, 300 tane bilgisayari yeni isletim sistemi versiyonuna nasil update edersin vs gibi.
Sorulari atiyorum, gercekte sorulanlar cok farkli olabilir :)

Daha çok "sistem destek" tarafındaymışsınız, o yönde bir iş bakıp sonrasında kendinizi geliştirerek şeflik veya sorumluluk unvanı alabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı