Bilgisayar 2-3 saniye açılıp hemen kapanıyor

Prism

Hectopat
Makaleler
1
Sorum başlıkta yazıyor, bilgisayar 2 saniyeliğine açılıp anında kapanıyor. Bahsi geçen bilgisayar arkadaşımın bilgisayarı bu arada. Dün gece GTA 5 oynayıp bilgisayarı kapanmış, gece hiçbir sorun yokmuş. Sabah kalktığında bilgisayarı bu halde bulmuş.

Sistem özellikleri:
ASUS H81m C
Intel i3 4130.
Kingston 4x2 8 GB DDR3 1600 MHz RAM.
Gigabyte GTX 750 Ti.
FOEM 350W PSU.

Arkadaşıma denettiğim çözüm yolları:
RAM'leri çıkartıp tekrar takmak (slotları bile denettim silgiyle temizlettim)
Bilgisayarın tüm fiziksel bağlantılarını çıkartıp bilgisayarı açmak (USB'ler vs.)
Ekran kartı gibi bileşenleri çıkartıp tekrar takmak (onboardtan görüntü almayı bile denedim)

Sonuç olarak hiçbiri işe yaramadı. Bilgisayar 3-4 snliğine açılıyor, sonrasında direkt bilgisayardan güç kesilirmişcesine kapanıyor. Yeniden başlamıyor, direkt kapanıyor.
Bir ara arkadaşım ASUS logolu ekrana kadar gelmiş fakat PC yine kendi kendine kapanmış.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Hocam BIOS pili çıkartıp bilgisayarı fişten çekin 10 dakika sonra tekrar takıp açın veya clrtc yoluyla BIOS sıfırlayıp deneyin bir de bilgisayar kapandıktan sonra fanı çıkarıp işlemciyi el yardımıyla veya ateş ölçer yardımıyla sıcaklığına bakın el yakacak seviyedeyse macun sürüp fanın tam oturduğundan emin olun.

Artı -1 Eksi
@Prism öncelikle merhaba efendim sorun çıkaracak eylem ne olduğu açıktır. PSU, Power tuşu vs.

Akşam GTA 5 oynanması bu olayı tetiklemez ve tahminimce PSU'dan kaynaklı bir sorun RAM hataları çoğunlukla mavi ekranda gözükmeme gibi durumlar çağırıyor yani tekniksel olarak bir uzmandan yardım almanız sizin için yararlı bir çözüm olacaktır.
Hocam BIOS pili çıkartıp bilgisayarı fişten çekin 10 dakika sonra tekrar takıp açın veya clrtc yoluyla BIOS sıfırlayıp deneyin bir de bilgisayar kapandıktan sonra fanı çıkarıp işlemciyi el yardımıyla veya ateş ölçer yardımıyla sıcaklığına bakın el yakacak seviyedeyse macun sürüp fanın tam oturduğundan emin olun.

Hocam dediğiniz olayda sistem ısınır ve termal macun bunu iletir eğer kurumuş gibi bir durumda olsa bile açılır ve ısınır işlemci kendini koruma mantığıyla sistemi kapatır en azından açılır PC açılmıyor yani.

İşlemcinin güç kablosunu kontrol edebilir misiniz hocam? Bir de güç kaynağına 24 pinlik bağlantısını çıkarıp yeşil ve siyah kablolara zımba ucu vs sokarak kısa devre yaptırır mısınız?

İşlemcinin güç kablosunu kontrol edebilir misiniz hocam? Bir de güç kaynağına 24 pinlik bağlantısını çıkarıp yeşil ve siyah kablolara zımba ucu vs sokarak kısa devre yaptırır mısınız?
Arkadaşım maalesef kısa devre yaptıramaz. Güç kablosunu kontrol etmesini istedim dönünce iletirim.
Sorun PSU'da olabilir. Başka PSU ile deneme şansınız var mı?
Kendi PSUmu götürürsem olabilir. Onun haricinde kendisinin başka PSUsu yok.
Ama bir çözüm yolu var gibi. Power tuşuna fiş çekikken 30 sn durmadan basılı tutsun sonra açmayı denesin.
Denetiyorum şimdi.
İşlemci güç kablosu çıkartılıp takıldı. @SUBMITTER hocamın power tuşu önerisi de yapıldı, maalesef sonuç yok. Hatta artık bilgisayar daha seri kapanıyor. Power tuşuna bastıktan sonra kasada yeşil ışık çıkıyor ve aniden kapanıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı