Çözüldü Bilgisayar 35-40 dakika sonra kendi kendine kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

NitrousOxide

Decapat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Muhasebe
Merhabalar, iyi günler dilerim.

Bilgisayarımda son birkaç gündür sorun yaşıyorum, sizlere danışmak istedim. Bilgisayarımı uzun zamandır temizlememiştim, eski işlemci fanını değiştirmeye karar verdim yeni bir soğutucu aldım ekran kartının ve işlemcinin termal macunlarını yeniledim ve yeni işlemci soğutucusunu taktım. Windows 10 ISO imajını Rufus'la yazdırarak sıfırdan kurulum yaptım. Tüm driverları sırasıyla düzgün bir şekilde kurdum, formattan önce herhangi bir sıkıntı olmadan kullanıyordum. Bilgisayarı açıyorum 35-40 dakika boyunca normal bir şekilde çalışıyor fakat bir anda küt diye kapanıyor, kapandıktan sonra ekran kartının LED'i normal bir şekilde yanıyor bilgisayara güç gidiyor fakat kendi kendine kapandıktan sonra güç tuşuna basınca hiçbir tepki vermiyor, güç kaynağının anahtarını kapatıp açıyorum ve tekrar güç düğmesine basıyorum bu sefer normal bir şekilde açılıyor fakat yukarıda dediğim gibi 35-40 dakika sonra tekrardan yine kapanıyor. BIOS pilinde sorun olabileceğini düşünerek sıfır Duracell pil taktım CMOS'u resetledim ve BIOS'a yeniden ayar çektim fakat durum yine aynı, 35-40 dakika sonra kapanıyor ve bir türlü sorunun nereden kaynaklı olduğunu bulamadım. Windows 10'dan kaynaklı olabileceğini de düşündüm yazılımsal bir problem olabilir mi? ISO dosyasını Microsoft'un resmi sitesinden indirmek yerine başka bir forumdan yeni güncellemeleri entegre edilmiş 19042.804 (20H2) yapı numaralı imajını indirdim.

Yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkürler.

Çözüm
Hocam merhaba aynı sorunu şu an yeni aldığım PC'de ben de yaşıyorum bu durumu nasıl çözdünüz veya çözemediniz mi? Konu ile alakalı geri dönüş yaparsanız çok mutlu olurum. 2 haftadır kafayı yiyeceğim. Böyle bir sorunla karşılaşan ilk defa birini görüyorum. Çünkü çok nadir bir durum. Teşekkürler.

Bende de aynı şekilde sistem 2 saat veya 1 saat içinde anlık olarak gidiyor, işlemci ve ekran kartı çalışmaya devam ediyor fakat ne görüntü ne de güç düğmesinden kapatamıyorum PC'yi. Kasa fanları da duruyor görüntü yok. PSU'dan enerjiyi keserek resetleyebiliyorum sadece. Sorun yazılımsal kaynaklı mıymış hocam?
Hocam kusura bakmayın, tüm içeriği incelerken mesajınızı daha yeni gördüm, bu sorun Anakart kablosunun pinlerinin yerine tam oturmamasından kaynaklıymış. İlk başta yazılımsal olduğunu da düşünmüştüm ama öyle değilmiş. Tabii bu sorun yazılımsal da olabilir, bundan mütevellit imaj dosyalarını Windows'un resmi sunucularından indirmekte fayda var.
Hocam BIOS sürümünü hiç güncellemedim, güncellemeye kalksam bile beta sürüm zaten herhangi bir artısı yoktur diye düşünüyorum. Ekran kartı sürücüsünü ve chipset Driver'ını AMD'nin sitesinden indirdim ve interneti bağlamadan temiz kurulum yaptım. Dediğiniz gibi ayrı ayrı deneyeyim.

Bir ayrı ayrı dene olmazsa benim dediğim yap.

Bence değil bir eski fanı takar mısınız eğer sıkıntı hala devam ediyor ise güç kaynağı onda da sıkıntı yoksa tekrardan bir format olmadı işletim sistemi sümünü düşürün.

PSU güç kablolarından eş olan kablo varsa yerlerini değiştirebilirsin. Olay görüntüleyisinde önceden alınan hatalara dair bir bilgi var mı ben çok anlamıyorum oradan ama araştırabiliriz bilen varsada yardımcı olur. Windows şuan güncel mi?
Birde CMD komut işlemini yönetici olarak açıp sfc /scannow yazıp kontol eder misin?

PSU güç kablolarından eş olan kablo varsa yerlerini değiştirebilirsin. Olay görüntüleyisinde önceden alınan hatalara dair bir bilgi var mı ben çok anlamıyorum oradan ama araştırabiliriz bilen varsada yardımcı olur. Windows şuan güncel mi?
Birde CMD komut işlemini yönetici olarak açıp sfc /scannow yazıp kontol eder misin?
Hocam sfc/ scannow komutunu çalıştırdım, görselde belirtilen bir hata mesajı çıktı. İşletim sistemi dosyaları zarar görmüş sanırım. Olay görüntüleyicisinde de DistributedCOM (Olay Kimliği: 10016) diye bir uyarı düzeyi geliyor. Bunu internetten araştırdım sorunun PSU, RAM veya İşletim Sistemi kaynaklı olabileceği ihtimali yüksek. Ben en iyisi güvenilen kaynaklardan indireceğim bir ISO dosyası ile yeniden format çekeyim bilgisayara. Göz atmak isterseniz, CBS.log dosyasını yükleyip gönderebilirim.
02.PNG

Hocam sfc/ scannow komutunu çalıştırdım, görselde belirtilen bir hata mesajı çıktı. İşletim sistemi dosyaları zarar görmüş sanırım. Olay görüntüleyicisinde de distributedcom (olay kimliği: 10016) diye bir uyarı düzeyi geliyor. Bunu internetten araştırdım sorunun PSU, RAM veya işletim sistemi kaynaklı olabileceği ihtimali yüksek. Ben en iyisi güvenilen kaynaklardan indireceğim bir ISO dosyası ile yeniden format çekeyim bilgisayara. Göz atmak isterseniz, CBS.log dosyasını yükleyip gönderebilirim.Eki Görüntüle 915919

RAM lerdan şüphe ediyorsanız pc ye memest86 testi yapmakta fayda var.

Hocam sfc/ scannow komutunu çalıştırdım, görselde belirtilen bir hata mesajı çıktı. İşletim sistemi dosyaları zarar görmüş sanırım. Olay görüntüleyicisinde de DistributedCOM (Olay Kimliği: 10016) diye bir uyarı düzeyi geliyor. Bunu internetten araştırdım sorunun PSU, RAM veya İşletim Sistemi kaynaklı olabileceği ihtimali yüksek. Ben en iyisi güvenilen kaynaklardan indireceğim bir ISO dosyası ile yeniden format çekeyim bilgisayara. Göz atmak isterseniz, CBS.log dosyasını yükleyip gönderebilirim.Eki Görüntüle 915919
Bununla alakalı mı bilmiyorum ama sorun başarıyla onarılmış. DistributedCOM bunun internet ile alakalı olduğunu düşünüyordum hep bende de o hata gözüküyor. Eğer format atacaksanız Windows' un sitesinden yükleyin güncellemeler çok uzun sürmüyor.

Bununla alakalı mı bilmiyorum ama sorun başarıyla onarılmış. DistributedCOM bunun internet ile alakalı olduğunu düşünüyordum hep bende de o hata gözüküyor. Eğer format atacaksanız Windows' un sitesinden yükleyin güncellemeler çok uzun sürmüyor.
Hocam tekrardan merhaba, bilgisayarı yaklaşık 1 hafta boyunca test ettim. Güç kaynağı kaynaklı sorunlar için OCCT dedikleri bir program varmış, 30 dakikalık stres testi (CPU, GPU ve RAM) ve 5 dakikalık maksimum güç (Power Supply) testi yaptım hiçbir hata almadan tamamlandı testler. Sonra güç kaynağından prize bağlı olan AC güç kablosunu değiştirdim, bilgisayar normal bir şekilde çalışıyordu fakat dün yine kapanacağı tuttu. Son olarak BIOS Firmware'ı yeniden flashladım, cidden garip bir sorun yüksek ihtimalle işletim sistemi kaynaklı bir problem, en azından ben öyle düşünüyorum. Yeniden format çekmek en mantıklısı olacak gibi duruyor.

Merhaba, iyi günler dilerim.

Bilgisayarımda son birkaç gündür sorun yaşıyorum, sizlere danışmak istedim. Bilgisayarımı uzun zamandır temizlememiştim, eski işlemci fanını değiştirmeye karar verdim yeni bir soğutucu aldım ekran kartının ve işlemcinin termal macunlarını yeniledim ve yeni işlemci soğutucusunu taktım. Windows 10 ISO imajını Rufus'la yazdırarak sıfırdan kurulum yaptım. Tüm driverları sırasıyla düzgün bir şekilde kurdum, formattan önce herhangi bir sıkıntı olmadan kullanıyordum. Bilgisayarı açıyorum 35-40 dakika boyunca normal bir şekilde çalışıyor fakat bir anda küt diye kapanıyor, kapandıktan sonra ekran kartının LED'i normal bir şekilde yanıyor bilgisayara güç gidiyor fakat kendi kendine kapandıktan sonra güç tuşuna basınca hiçbir tepki vermiyor, güç kaynağının anahtarını kapatıp açıyorum ve tekrar güç düğmesine basıyorum bu sefer normal bir şekilde açılıyor fakat yukarıda dediğim gibi 35-40 dakika sonra tekrardan yine kapanıyor. BIOS pilinde sorun olabileceğini düşünerek sıfır Duracell pil taktım CMOS'u resetledim ve BIOS'a yeniden ayar çektim fakat durum yine aynı, 35-40 dakika sonra kapanıyor ve bir türlü sorunun nereden kaynaklı olduğunu bulamadım. Windows 10'dan kaynaklı olabileceğini de düşündüm yazılımsal bir problem olabilir mi? ISO dosyasını Microsoft'un resmi sitesinden indirmek yerine başka bir forumdan yeni güncellemeleri entegre edilmiş 19042.804 (20H2) yapı numaralı imajını indirdim.

Yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkürler.

Hocam merhaba aynı sorunu şu an yeni aldığım PC'de ben de yaşıyorum bu durumu nasıl çözdünüz veya çözemediniz mi? Konu ile alakalı geri dönüş yaparsanız çok mutlu olurum. 2 haftadır kafayı yiyeceğim. Böyle bir sorunla karşılaşan ilk defa birini görüyorum. Çünkü çok nadir bir durum. Teşekkürler.

Hocam merhaba aynı sorunu şu an yeni aldığım PC de bende yaşıyorum bu durumu nasıl çözdünüz veya çözemedinizmi konu ile alakalı geri dönüş yaparsanız çok mutlu olurum. 2 haftadır kafayı yiyeceğim böyle bir sorunla karşılaşan ilk defa birini görüyorum çünkü çok nadir bir durum. Teşekkürler.

Bende de aynı şekilde sistem 2 saat veya 1 saat içinde anlık olarak gidiyor, işlemci ve ekran kartı çalışmaya devam ediyor fakat ne görüntü ne de güç düğmesinden kapatamıyorum PC'yi. Kasa fanları da duruyor görüntü yok. PSU'dan enerjiyi keserek resetleyebiliyorum sadece. Sorun yazılımsal kaynaklı mıymış hocam?

Hocam kusura bakmayın, tüm içeriği incelerken mesajınızı daha yeni gördüm, bu sorun Anakart kablosunun pinlerinin yerine tam oturmamasından kaynaklıymış. İlk başta yazılımsal olduğunu da düşünmüştüm ama öyle değilmiş. Tabii bu sorun yazılımsal da olabilir, bundan mütevellit imaj dosyalarını Windows'un resmi sunucularından indirmekte fayda var.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı