Bilgisayar açılınca açılmadan önce çıkan seçenekler

Roronoa Zoro

Hectopat
Bilgisayarı açınca Windows başlatılmadan önce ;

Kod:
Windows 7 / vista / server (pointer)
windows 7 / vista / server
windows 7 / vista / server (debug - pointer )
windows 7 / vista / server (debug)
windows 7 vista  / server (no slıc - pointer
windows 7 / vista / server (no slic)
windows nt / 2000 / xp

Enter command line.

Use the yukarı ok tuşu and aşağı ok tuşu keys to highlight an entry, pres enter or 'b' to boot, press 'e' to edit the commands before booting or 'e' for a command line:

diye seçenekler çıkıyor. B tuşuna 2 kez ard arda basınca windows başlatılıyor fakat biraz geç açılıyor. Açıldıktan sonra Windows çalışıyor ama PC'yi ister kapatayım, ister yeniden başlatayım, farketmiyor; açılınca tekrar aynı şeçenekler karşıma çıkıyor...

Bunun bir çözümü var mı ? Varsa yardımcı olur musun ? PC'yi böyle kullanmamda sakınca var mı ? Böyle kullanmak istemiyorum. İşletim sistemim Windows 7 Professional 64 Bit.

Çözüm Önerileri:
1- Sisteminizde Daz's Loader mı kurulu acaba? Sebebi genellikle bu oluyor, use default boot menu seçeneğini iptal ederek ya da Loader'ı yeniden kurarak aşabilirsiniz.

2- Bilgisayarınızı açın, açılışta F8 ile BIOS'a girin, "Gelişmiş Seçenekler" - "Advanced Options" ya da "Repair Computer" yani "Bilgisayarı onar" seçeneklerinden işletim sistemini onarmayı seçin ve diskinizi takarak kontrol ettirin. Eğer bu seçenekleri göremezseniz Command Prompt yani Komut Satırı'ndan şunu girerek kontrolü başlatın:

Kod:
 CHKDSK C: /R

Çözüm Önerileri:
1- Sisteminizde Daz's Loader mı kurulu acaba? Sebebi genellikle bu oluyor, use default boot menu seçeneğini iptal ederek ya da Loader'ı yeniden kurarak aşabilirsiniz.

2- Bilgisayarınızı açın, açılışta F8 ile BIOS'a girin, "Gelişmiş Seçenekler" - "Advanced Options" ya da "Repair Computer" yani "Bilgisayarı onar" seçeneklerinden işletim sistemini onarmayı seçin ve diskinizi takarak kontrol ettirin. Eğer bu seçenekleri göremezseniz Command Prompt yani Komut Satırı'ndan şunu girerek kontrolü başlatın:

Kod:
Teşekkürler bir süre bilgisayar başında değilim ve olamayacağım da. Yakın zamanda sunduğunuz çözümü denemeyi düşünüyorum. Bilmem size bir faydası olur mu ama geçen PC bu sorunu vermedi vermediği zaman klavye çalışmıyordu, çıkmış galiba. Klavyeyi taktım, sorun gine oldu, tekrar çıkarttım, sorun çıkmadı. Klavyeyi takıp yeniden başlattım, sorun gine devam ettiğini gördüm. Bu sorun klavyeden de kaynaklanıyor olabilir mi ? İlgine teşekkür ederim.

Teşekkürler bir süre bilgisayar başında değilim ve olamayacağım da. Yakın zamanda sunduğunuz çözümü denemeyi düşünüyorum. Bilmem size bir faydası olur mu ama geçen PC bu sorunu vermedi vermediği zaman klavye çalışmıyordu, çıkmış galiba. Klavyeyi taktım, sorun gine oldu, tekrar çıkarttım, sorun çıkmadı. Klavyeyi takıp yeniden başlattım, sorun gine devam ettiğini gördüm. Bu sorun klavyeden de kaynaklanıyor olabilir mi ? İlgine teşekkür ederim.

Evet klavye ve fare bağlı mı, çalışıyor mu bir kontrol etmekte her zaman fayda var :) Sorun bundan kaynaklanabilir, elinizde varsa başka bir klavye takıp deneyin, sürücüsünü yenilemeyi deneyin. Ancak sanırım dönüp dolaşıp Check Disk ve Repair gerekecek.

Klavyede F8 tuşu basılı ise bu sorun olabilir. Fakat bu sorunun asıl nedeni, bilinçsiz bir şekilde çöp forumlardan indirilmiş Windows Aktivasyon yazılımlarıdır. Bu yazılımlar MBR'ı bozar.

MBR'ı onarmak için bu yazılımı kullanabilirsiniz:

https://www.technopat.net/forum/win...r-ve-windows-aktivasyon-onarma-araci-wat.html

Boot menüsünü değiştirmek için ise bunu:

https://www.technopat.net/forum/win...sayfasi-aciliyor-ve-30-saniye-bekletiyor.html

Ayrıca farklı bir klavye ile de denemenizde fayda var.

Merhaba Recep Bey. Bende aynı sorun mevcut ve laptopta karşılaşıyorum. Ne yapmak gerek? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm Önerileri:

Kod:

Teşekkür ederim tekrar crackleyerek sorunu çözdüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı