Bilgisayar açılınca çok yavaşlıyor

wireloop

Decapat
Herkese merhaba. PC'yi açınca aşırı yavaşlıyor fakat PC'nin açılma süresi kısa yani hızlı açılıyor uygulamalar ise çok geç açılıyor yani PC açılınca 4-5 Dakika beklemek gerekiyor. Yoksa PC kendine gelmiyor çözümü nedir? RAM takviyesi mi yapmam gerek?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hayır yok, Laptop kullandım çok uzun süre HDD ile bir sorun yaşamadım. Çok büyük sorun yaşayanlar kullanıcı kaynaklı. HDD sağlamsa standart kullanıcı için yeterli olur SSD kadar hız sağlamasz oarası ayrı konu.
Windows 10 SSD üzerine tasarlanmış işletim sistemidir. Benimde hızlı, çok çekirdekli yeni nesil işlemcili ve yeni nesil RAM DDR4 cihazım var fakat HDD olduğu için ilk açılışta hızlı açılıyor fakat masaüstüne geldiğinde programlar açılırken 1 dk bekliyorum kendine gelmesini. Bu yüzden SSD şart. SSD olan bilgisayar olanda benim aldığım modelden düşük ve pahalı olduğu için ilerde kendim takarım düşüncesiyle aldım. Yani ne kadar hızlı PC olursa olsun HDD olduğu sürece kasmalar veya donmalar yaşanacaktır. Eski bilgisayar SSD olduğu sürece kasma veya donma günlük kullanımda olmaz. Benim HDD yeni ve sorun yok fakat arkada çalışan hizmetlerden yavaş çalışıyor. Sizin 4-5 dk kendine gelmesi normal. Sizin PC den eski bilgisayarım var HDD sağlam fakat 2 ile 3 dk kendine geliyor. SSD taktım 20 saniye açılınca hemen program açıyorum eski bilgisayar olduğu halde.

SSD üzerine tasarlanma gibi bir durum yok. HDD ile rahat bir şekilde kullanılabiliyor. SSD çok rahatlık sağlar orası ayrı.
Var dostum. Ben HDD deneyledim. Özellikle laptop kullanıyorsan pil üzerinde daha çok belli oluyor. HDD üzerinde sabrederseniz ilk açılışta kullanıyor demiştim. İlk açılıştan sonra normal kullanılıyor. :) Özellikle bazı hizmetleri kapatmazsan SysMain, Search gibi hizmetlerin %100 kullanımı görürsünüz. Bu kullanım olunca program açmaya çalış tam bir işkence. Abim eski PC SSD olduğu için benim PC oturdu 5 kat hızlı olduğu halde ne yavaş dedi bilgisayarıma. Windows 7 zamanında almıştı ben ilk aldığımda böyle yavaş değil demişti. Anlayın artık hocam. Abimin bilgisayara SSD ben almıştım ben bilgisayar almadan öncede. Yok HDD tara at her zaman tutmaz hocam. HDD sorun varsa sistem çökmeleri olsun falan yaşamaya başlar. Ben eski HDD lerimde bozuk olduğu zaman böyle sorunlar oluyordu.

Son düzenleme:
Hayır yok, Laptop kullandım çok uzun süre HDD ile bir sorun yaşamadım. Çok büyük sorun yaşayanlar kullanıcı kaynaklı. HDD sağlamsa standart kullanıcı için yeterli olur SSD kadar hız sağlamasz oarası ayrı konu.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı