Bilgisayar açılırken anakart ekranında kalıyor

JawsT

Hectopat
Daha fazla  
Abiler öncelikle merhaba. Yaklaşık 15 yıllık bir masaüstü bilgisayarım var, tam bir hafta önce Excel'den bir şey kaydedip bilgisayarı 2 - 3 saat boş bıraktım. Ekran hareketsiz kalınca bilgisayar kendini ekran koruma moduna alıyor. Görüntü kapanıyor. Fareyi hareket edince açılıyor ekran. Neyse geldim bir 3 saat sonra fareyi hareket ettirdim. Görüntü gelmedi monitörün ışıkları yanıyor yanlardan gözüküyor ama imleç dahi hiçbir şey gözükmüyordu. Bilgisayarı kapattım açtım. Windows sürdürüyor dedi açılmadı yine bilgisayar reset attı kendine. Bir daha ki açılışında iki tane seçenek geldi ekrana: Biri bilmem ne onar gibisinden bir şey diyordu, onu yaptım olmadı. 2.'sinde bir şey sil yaziyordu ama ne olduğunu unuttum şimdi ona tıkladım. Reset attı yine kendine bilgisayar. Şimdi o bilgisayar açılırken anakartin modeli yazan bir ekran var BIOS'a girme ekranı işte orayı geçirmiyor oraya geliyor. 10 saniye durup resetliyor kendini sürekli. Bütün yöntemleri çözümleri denedim olmadı klavye mouse CD-ROM aklınıza ne geliyorsa çıkarttım. Belki içinden birini Boot edemiyordur da açılmıyor diye olmadı RAM slotarını değiştirdim. Olmadı içini tamamen temizledim, tertemiz yaptım. Kablolarını yine olmadı. BIOS'tan bir iki şey denedim olmuyor. Sorun büyük ihtimalle HDD'den kaynaklı olabilir ama cidden tamire hiç para vermek istemiyorum 1 haftadır can sıkıntısından kafayı yiyeceğim şimdiden teşekkürler. ( Windows 7 32 Bit )

Abiler öncelikle merhaba. Yaklaşık 15 yıllık bir masaüstü bilgisayarım var, tam bir hafta önce Excel'den bir şey kaydedip bilgisayarı 2 - 3 saat boş bıraktım. Ekran hareketsiz kalınca bilgisayar kendini ekran koruma moduna alıyor. Görüntü kapanıyor. Fareyi hareket edince açılıyor ekran. Neyse geldim bir 3 saat sonra fareyi hareket ettirdim. Görüntü gelmedi monitörün ışıkları yanıyor yanlardan gözüküyor ama imleç dahi hiçbir şey gözükmüyordu. Bilgisayarı kapattım açtım. Windows sürdürüyor dedi açılmadı yine bilgisayar reset attı kendine. Bir daha ki açılışında iki tane seçenek geldi ekrana: Biri bilmem ne onar gibisinden bir şey diyordu, onu yaptım olmadı. 2.'sinde bir şey sil yaziyordu ama ne olduğunu unuttum şimdi ona tıkladım. Reset attı yine kendine bilgisayar. Şimdi o bilgisayar açılırken anakartin modeli yazan bir ekran var BIOS'a girme ekranı işte orayı geçirmiyor oraya geliyor. 10 saniye durup resetliyor kendini sürekli. Bütün yöntemleri çözümleri denedim olmadı klavye mouse CD-ROM aklınıza ne geliyorsa çıkarttım. Belki içinden birini Boot edemiyordur da açılmıyor diye olmadı RAM slotarını değiştirdim. Olmadı içini tamamen temizledim, tertemiz yaptım. Kablolarını yine olmadı. BIOS'tan bir iki şey denedim olmuyor. Sorun büyük ihtimalle HDD'den kaynaklı olabilir ama cidden tamire hiç para vermek istemiyorum 1 haftadır can sıkıntısından kafayı yiyeceğim şimdiden teşekkürler. ( Windows 7 32 Bit )

Temiz kurulum için Windows USB'si veya CD'si var mı elinizde?
Bir disk aracılığı tekrar işletim sistemi kurmanız belki sorunu çözebilir.
Eğer çözülmezse %70 ihtimalle HDD'de sorun vardır.
Anakart modeli yazıyor dediğiniz kısımda bir hata kodu veya bir donanım uyarısı yazıyor mu?

HDD kablosunu sökün, elinizde format usb yada cd varsa, boot sırasını buna verin, format atarken bakın bakalım bios ekranını geçecek mi. Dediğiniz gibi sorunun HDD olma ihtimali yüksek.

Eğer elinde 64 GB flash bellek varsa HDD'yi çıkarmanızı normal olarak da flash belleği ana bellek olarak seçip portable Windows kullanmanızı öneririm. Böylelikle para da vermemiş olursunuz ya da 32 GB flash bellek varsa da winxp portable olarak kullanabilirsin böylelikle çok derdin olmaz.

Hocam, iki RAM varsa tek olarak farklı slotlarda deneyebilirsiniz. Olmazsa, büyük ihtimalle HDD kaynaklı bir durum. Yeni HDD almanız gerekebilir.

Aynısı ben eski ve bozuk HDD'mi taktığımda da oluyor. Varsa başka bir Windows kurulu bir SSD veya HDD ile deneyin.

Cok fazla cevap gelmiş teşekkür ederim. Elimde daha önceden kurulum USB'si vardı, sildim içindekileri müzik atacağım diye. Tek RAM var bende 2 GB o yüzden sorunun RAM'de olup olmadığını kontrol edemiyorum. Verdiğiniz çözümleri şimdi deneyeceğim.

Temiz kurulum için Windows USB'si veya CD'si var mı elinizde?
Bir disk aracılığı tekrar işletim sistemi kurmanız belki sorunu çözebilir.
Eğer çözülmezse %70 ihtimalle HDD'de sorun vardır.
Anakart modeli yazıyor dediğiniz kısımda bir hata kodu veya bir donanım uyarısı yazıyor mu?

Abi hata bildirmiyor dümdüz anakart ekranında resetliyor kendini. Modeli P5KPL-AM SE.

BIOS'a girebiliyorsan seçeneklerin birinde Full screen logo diye bir seçenek var onu enable yapıp kaydedin ve çıkın.
Bilgisayar açılırken logo değil sistem bilgilerinin yazdığı ekran gelecek donduğu anda resim çekip buraya koyun.
O ekranda hangi donanım hatalı yazacaktır.

Abi harbiden dediğini yaptım bir şeyler dedi de anlamadım.

20210405_105352.jpg

Abi buradakileri Google çeviriden çevirdim de sorun gözükmüyor bu ekrandada.

Dosya Ekleri

• 20210405_105352.jpg
    20210405_105352.jpg
    194 KB · Görüntüleme: 68
Cok fazla cevap gelmiş teşekkür ederim elimde daha önceden kurulum USB'si vardı mal gibi sildim içindekileri müzik atacağım diye tek RAM var bende 2 GB o yüzden sorunun RAM'de olup olmadığını kontrol edemiyorum verdiğiniz çözümleri şimdi deneyeceğim.

Abi hata bildirmiyor dümdüz anakart ekranında resetliyor kendini modeli P5KPL-AM SE.

Abi harbiden dediğini yaptım bir şeyyler dedi de anlamadım.

Abi harbiden dediğini yaptım bir şeyyler dedi de anlamadımEki Görüntüle 958349

20 tane atmış ne alaka neyse abi böyle işte telefondan yazıyorum sorun çıkıyor.
Abi buradakileri Google çeviriden çevirdim de sorun gözükmüyor bu ekrandada.

Bilgisayarında takılı bir USB disk var onu çıkarıp dene diskin arızalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı