R5 1600 RX580 bilgisayar açılırken anakart ekranında kalıyor

SquWave

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RAM
Adata, CL16, 3000MHz, 8 GB
SSD veya HDD modeli
James Donkey JD240 LE ve James Donkey JD512
Ekran kartı
Asus Arez RX580 8 GB OC
Anakart
Gigabyte B450m S2H
İşlemci
AMD Ryzen 5 1600 AF
Selam,
Sorunumu daha iyi anlamanız için şu 2 bilgiyi sorunu anlatmadan vereyim. C diskim SSD ve Windows burada kurulu, D diskim M.2 SSD.

Yaklaşık 2 ay önce D diskinde bulunan bir oyunu kapatıp yine D diskinde bulunan bir oyunu oynayacaktım. Oyunu açmak için tıkladım fakat hata aldım. Sonra kontrol amaçlı D diskindeki herhangi bir dosyayı açmak için tıkladım ama yine hata aldım. Doğal olarak bilgisayarı yeniden başlattım ve açılırken anakart ekranında kaldı. BIOS'a girmek için del tuşuna bastım ama tepki vermedi yaklaşık 2 dakika sonra BIOS'a girdi kapatıp bilgisayarın açılması bekledim fakat sonrada Windows yükleme ekranında yaklaşık 5 dakika bekledim. Açılınca D diskini kontrol etmek için "bu bilgisayara" girdim ama D diski yoktu. Bilgisayarı kapatıp fişleri çıkartıp M.2 SSD'yi takıp çıkardım. Her şeyi bağladım bilgisayarı açtım sorun düzeldi. 1 ay boyunca sorun yaşamadım ve sonraki 1 ayda şehir dışında olduğum için bilgisayara bakamadım. 2 gün önce geri döndüm ve yine bir sorun yoktu. Bugün yine sorunsuz bir şekilde kullanırken Google Drive'dan indirdiğim birkaç resmi (masaüstüne yani C diskine iniyor) masaüstündeki klasöre sürükledim ama bilgisayar dondu 1-2 saniye sonra ekran gidip geldi ve resim klasöre taşınmadı. Aklıma D diskinde yaşadığım sorun gelmedi çünkü bu sefer sorunu C diskinde yaşıyordum. Yine bilgisayarı yeniden başlattığımda yine anakart ekranında kaldı ve sonrasın yine Windows ekranında kaldı. Bilgisayar açıldığında yine D diski yoktu. Bu sefer sök tak yapmadan buraya sorunumu yazdım. Belli ki ya anakartta ya da D diskinde bir sorun var ama hangisi bilemiyorum. Bilgisi olanların yardımına ihtiyacım var. Okuyup yardımcı olanlara teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bios ekranında donma ve açılmama yaşamanız anakarta işaret ediyor . Bios ekran kartı ram ve işlemci sağlam ise harddiske gerek duymadan sağlıklı şekilde açılmasi gerekiyordu.

Bios ekranında donma ve açılmama yaşamanız anakarta işaret ediyor . Bios ekran kartı ram ve işlemci sağlam ise harddiske gerek duymadan sağlıklı şekilde açılmasi gerekiyordu.
Farklı bir yerden edindiğim bir bilgiyle bios pilini çıkartarak bios sıfırladım. Hiçbir ayar yapmadan kullanmaya devam ettim. Henüz sorun yaşamadım. Yinede bilgisi olan birileri varsa bilgilerinize talibim.

Yeni konular

Geri
Yukarı