Bilgisayar açılırken bip sesi

258773

Hectopat
Arkadaşlar bilgisayarımı açarken bip bip bip sesi geliyor ama sadece uzun süreli kapalı kaldıktan sonra açarsam geliyor. Sorun ne olabilir acaba?
Ses geldikten sonra bilgisayarın açılmasında bir sorun olmuyor ama.

Her anakartta geçerli midir?

GIGABYTE / AORUS anakartlar​

• Tek bir kısa bip – Önyüklemenin herhangi bir donanım hatası olmadan normal şekilde devam ettiğini gösterir.
  • İki kısa bip: CMOS hatası, potansiyel olarak anakartta yerleşik pilde. CMOS Sıfırlama genellikle sorunu çözer, aksi takdirde anakarttaki pili değiştirir.
  • Bir uzun bip ve ardından kısa bir bip: hafıza hatası. RAM'in düzgün takıldığını ve düzgün çalıştığını kontrol edin.
  • Bir uzun bip ardından iki kısa: grafik kartı hatası. Düzgün takıldığını ve güç kablolarını bağladığınızı kontrol edin.
  • Bir uzun bip ve ardından üç kısa bip: AGP hatası (yalnızca AGP soketli eski kartlarda).
  • Bir uzun bip ardından dokuz kısa: bellek hatası. Bu durumda, kurulu modüllerden birinin arızalı olduğunu gösterir.
  • Bir uzun, sabit bip: RAM yanlış takılmış.
  • Kısa sabit bip sesleri: güç kaynağı arızası, karta düzgün şekilde bağlandığını kontrol edin.

Gigabyte / Aorus anakartlar​

• Tek bir kısa bip – önyüklemenin herhangi bir donanım hatası olmadan normal şekilde devam ettiğini gösterir.
  • İki kısa bip: CMOS hatası, potansiyel olarak anakartta yerleşik pilde. CMOS sıfırlama genellikle sorunu çözer, aksi takdirde anakarttaki pili değiştirir.
  • Bir uzun bip ve ardından kısa bir bip: Hafıza hatası. RAM'in düzgün takıldığını ve düzgün çalıştığını kontrol edin.
  • Bir uzun bip ardından iki kısa: Grafik kartı hatası. Düzgün takıldığını ve güç kablolarını bağladığınızı kontrol edin.
  • Bir uzun bip ve ardından üç kısa bip: AGP hatası (yalnızca AGP soketli eski kartlarda).
  • Bir uzun bip ardından dokuz kısa: Bellek hatası. Bu durumda, kurulu modüllerden birinin arızalı olduğunu gösterir.
  • Bir uzun, sabit bip: RAM yanlış takılmış.
  • Kısa sabit bip sesleri: Güç kaynağı arızası, karta düzgün şekilde bağlandığını kontrol edin.

ASUS anakartlarda ilk attığınız gibi mi peki.

ASUS anakartlarda ilk attığınız gibi mi peki.

ASUS anakartlarda bip sesleri​

• Bir kısa bip: PC önyüklemesi normaldir.
  • Bip sesi yok ama “Güç” ışığı yanıyor: CPU veya RAM doğru takılmamış.
  • Bir uzun bip ardından iki kısa bip: Sistem RAM belleğinde bir anormallik algılandı. Ya düzgün kurulmamış ya da iyi çalışmıyor.
  • Bir uzun bip ardından üç kısa - Bir grafik kartı anormalliği algılandı. Düzgün takıldığını ve güç kablolarını bağladığınızı kontrol edin.
  • Bir uzun bip ve ardından dört kısa - CPU sorunu algılandı; Fanın algılanmaması veya CPU'daki aşırı sıcaklık veya aşırı voltaj koruma sistemi devreye girmiş olabilir.

Bir şey fark ettim monitörün açma kapatma tuşu açık iken bilgisayarı açtığımda ses yok ama eğer monitörün tuşu kapalıyken bilgisayarı açarsam 1 uzun 3 kısa bip sesi geliyor. Monitör yeni aldım monitör geldiği günden beri yaşanıyor bu olay.
B450M S2H V2 - RX6600 (Sürücü 23.10.2) benzer durumu son günlerde ben de yaşıyorum uzun süre ya da kısa süre farketmeden monitör kapalıyken (DisplayPort) açarsam 1 uzun 2 kısa, açıkken 1 bip sesiyle açılıyor. Her parçayı söküp kontrol ettim, ekran kartını RAM leri test ettim. Ekran kartının sürücüsünden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Aradan 1 yıl geçmiş ama sizde durum nedir ya da sebebi neydi, çözümü nasıl sağladınız?

Yeni konular

Geri
Yukarı