Bilgisayar açılırken devamlı reset atıyor

BaranSx

Zeptopat
Daha fazla  
Herkese merhaba.
Yaşadığım sorun 2 gündür çözmeye çalıştığım sorun aynı zamanda. Normal sıradan bir akşam yine bilgisayar başından kalkarken bilgisayarımı kapattım. Tam kapanmıştı ki elektrik fişini çektim. Fakat bir daha açmaya çalıştığımda devamlı res atıp durdu. Bu süreç içerisinde yaptıklarım.
1- hiç açılmıyor diye komple bilgisayar parçalarını temizledim ve parçalar üzeri kısa devre olabilir diye anakart harici diğer bileşenleri sök tak yaptım.
2- yukarıdaki işlemden sonra bilgisayara format attım. (format attıktan sonra yarım saat - bir saat gibi aralıkla çalışıp tekrar kapanmalar oldu)
3- RAM'leri slot 2 de tek tek denedim.
4- ekran kartını söküp monitörü anakarta bağladım sorun yine devam etti.
5- klavye mouse söküp acmayı denedim bu süreçte açıldı ve sorunun klavyede olduğunu düşünerekten yeni klavye bağladım yine sonrasında yine aynı pozisyona geldi. (yalnız eski klavyeyi USB girişe sokarken direk kapanıyordu bilgisayar yeni klavyede bu sorun olmadı. Sonradan kapanmaya başladı ve sonrasında en başa geri döndü devamlı res haline devam etti)

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU kaynaklı da olma ihtimali var.

BIOS'a hiç reset atıp denediniz mi?

BIOS'a hiç reset atıp denediniz mi?

Denedim. Sorunu buldum gibi. Çok saçma ama bilgisayarıma bağlı olan fanların adaptörü bozuk sanırım. Kısa devre yaptırıyor ve bilgisayarın kapanmasına sebep oluyor. Şu an için bilgisayar ile ilişiğini kestim. Ortalama 5 dakikadır sorunsuz çalışıyor. İleri dakikalarda yine bilgi veririm. Çok denedim adaptörü fanlı fansız her türlü kapanmasına sebep veriyordu. Şu an için kapanmıyor. Sorunun onda oldugunu düşünüyorum. Son bir deneme PSU ile adaptörün arasındaki kabloyu değiştirip deneyeceğim. Sonuç yine aynı olursa bilgisini veririm.

Bu arada bilgisayarımdaki sorunu çözüme kavuşturduğumu düşünüyorum. Bu soruna sebep olan durum bilgisayarın fanlarının RGB bölümü. Armoury Crate Programından RGB kodlayıcıdan herhangi bir RGB dizini açınca bilgisayarı komple kapatıp tekrar başlatıyor. Bu sorun çok saçma bir sorun. Hatta insanın böyle bir şeye inanası gelmiyor ama maalesef şu anda böyle gözüküyor. Şu an sistemim çalışıyor ve Armoury Crate üzerinde RGB modu koyu modda yani kapalı. Eğer ki açarsam RGB Modu sanırım aynı sorun olacak yine. Ama bu yazıyı yazdığım sürede bilgisayar kapanmadığı için yazıdan sonra tekrardan emin olmak için RGB moda alacağım ve deneyeceğim. Onun da bilgisini birazdan paylaşırım.

Denedim. Sorunu buldum gibi. Çok saçma ama bilgisayarıma bağlı olan fanların adaptörü bozuk sanırım. Kısa devre yaptırıyor ve bilgisayarın kapanmasına sebep oluyor. Şu an için bilgisayar ile ilişiğini kestim. Ortalama 5 dakikadır sorunsuz çalışıyor. İleri dakikalarda yine bilgi veririm. Çok denedim adaptörü fanlı fansız her türlü kapanmasına sebep veriyordu. Şu an için kapanmıyor. Sorunun onda oldugunu düşünüyorum. Son bir deneme PSU ile adaptörün arasındaki kabloyu değiştirip deneyeceğim. Sonuç yine aynı olursa bilgisini veririm.

Bu arada bilgisayarımda ki sorunu çözüme kavuşturduğumu düşünüyorum. Bu soruna sebep olan durum bilgisayarın fanlarının RGB bölümü. Armoury Crate Programından RGB kodlayıcı dan herhangi bir RGB dizini açınca bilgisayarı komple kapatıp tekrar başlatıyor. Bu sorun çok saçma bir sorun. Hatta insanın böyle bir şeye inanası gelmiyor ama malesef şuanda böyle gözüküyor. Şuan sistemim çalışıyor ve Armoury Crate üzerinde RGB modu koyu modda yani kapalı. Eğer ki açarsam RGB Modu sanırım aynı sorun olucak yine. Ama bu yazıyı yazdığım sürede bilgisayar kapanmadığı için yazıdan sonra tekrardan emin olmak için RGB moda alıcam ve denicem. Onunda bilğisini birazdan paylaşırım.
Evet arkadaşlar. Sanırım sorun fanların RGB bölümünde. Armoury Crate bölümünden RGB Modlarından herhangi birini seçince bilgisayar kapanıyor.

Son düzenleme:
Kontrolcü üzerinden olmadığı zaman da kapanıyor mu?

Kontrolcü üzerinden olmadığı zaman da kapanıyor mu?

Biraz geç cevap verdim kusura bakma. Kontrolcü harici deneme sansım olmadı. Sebebi ise fanlar Xigmatek marka ve girişleri RGB'den dolayı 5 pine sahip. Bilgisayarımda 5 PIN'i olan bir giriş olmadığı için deneme fırsatım olmadı. Yeni fanlar sipariş ettim. Kasa warcry bir kasa. 6X Gamepower 3X Xigmatek fan vardı ve adaptörleri paraler birbirine bağlı oradan da anakart RGB'sine bağlıydı. Şimdi gelecek olan fanları Gamepower marka yani kasanın üzerindekilerden aldım. Tek çıkışla çözüme kavuşturmak için olayı. Bakalım yine aynı sorunu yaşarsam PSU gücü yetmiyor diye düşüneceğim. Fakat PSU'yu çok da düşünmek istemiyorum 850 watt 80Plus bir PSU. Yine buraya bilgi vereceğim. Benden sonraki arkadaşlar da bu tip sorun yaşarsa çözüme daha hızlı gitsinler.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı