Bilgisayar açılırken siyah ekran çıkıyor ve BIOS'a girilmiyor

Turok_28

Hectopat
BIOS'a girerken siyah ekran geliyor bilgisayar açılırken ASUS yazısı çıkmıyor. Yeniden başlatıp Shift'e basıp BIOS'a girmeye çalıştım ama yok girmiyor.

BIOS ile alakalı bir işlem yaptınız mı? Ayrıca sistemi normal açabiliyor musunuz?

Evet açılıyor sistem daha önve BIOS güncellemesi yapmış veya bir şeyler silmiş olabilirim.
Az önce ASUS sitesinden birkaç driver indirdim şimdi siyah ekran vermiyor ama bu sefer de yine girilemiyor.

BIOS ile alakalı bir işlem yaptınız mı? Ayrıca sistemi normal açabiliyor musunuz?

Ayrıca sıfırlamaya çalıştım ama olmuyor ne yapsam sıfırlanmıyor.

Flaşa atıp PC'ye takacağım kendi kurulacak mı?

Yok, boot menüsünden yapmak lazım ama sen BIOS'a giremiyorsun doğru. Farklı bir çözüme bakacağım.
Baktım fakat BIOS Update sadece o şekilde yapılıyor, üzgünüm.

Bunun için bir flashdiske ihtiyacın var. Kısaca anlatmak gerekirse, anakartın internet sayfasından indirdiğin BIOS dosyasını flashdiske atıyorsun ve BIOS'a girip bu dosyayı seçerek güncellemeyi başlatıyorsun.

Bu konuda dikkat etmen gereken önemli bir husus var. Güncelleme esnasında bilgisayarın gücünün kesilmemesi lazım, yani elektrik falan giderse anakart bricked olur. Yani içerisindeki BIOS yazılımı bozulur ve bilgisayarı kullanamazsın, anakartı yetkili teknik servise göndermek zorunda kalırsın. Peki böyle bir riske girmek zorunda mısın? Hayır. BIOS güncellemeleri genellikle işlemci desteği ve stabilite amaçlı yapılır. Senin zaten işlemcin destekleniyor. Stabilite konusunda da herhangi bir sorun yaşamıyorsan kendini güncellemeyi yapma zorunluluğunda hissetmene gerek yok. Ha eğer diyorsan "bizim burada hiç elektrik gitmez", o zaman güncellemeyi rahatça yapabilirsin.

Üstteki önemli hususu okuduğuna göre, güncelleme adımlarına geçebiliriz.

Flashdiskin fat16 veya FAT32 formatında olmak zorunda. Eğer NTFS formatında ise, üstüne sağ tıklayıp "biçimlendir" de ve FAT32'yi seçip direkt biçimlendirmeyi başlat. Yalnız unutma, flashdiskin içerisindeki her şey silinecektir bunu yapınca. Eğer flashdiskinde bir şeyler varsa yedekle önce.

BIOS dosyası burada: https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/BIOS/PRIME-H410M-A-ASUS-1605.ZIP

Linkin üstüne tıklayarak indir. ZIP dosyası olarak inecektir, o ZIP dosyasının içinde iki adet dosya olacaktır. Birisi cap uzantılı olan BIOS dosyası, diğeri ise BIOS renamer. BIOS Renamer'a ihtiyacımız yok. Orada ihtiyacımız olan şey sadece cap dosyası. Cap dosyasını flashdiskinin direkt içine at. Unutma, flashdiskin içerisindeki bir klasöre değil, direkt flashdiskin ana kök dizininde olacak dosya. - Sosyal Kullanıcısı: KITT.

Geri
Yukarı