Bilgisayar açılıyor ama görüntü gelmiyor

ronkanta

Hectopat
Makaleler
2
Gece bilgisayar çalışıyordu yattım sabah okula gittim eve geldim geldiğimde bilgisayar çalışıyordu ama görüntü yoktu. Kim açtı diye sorduğumda küçük kardeşim açmış galiba bilmeden uğraşırken. Kendim denedim aç kapa falan yine gelmedi ekran sonra fişi çekip Power tuşuna bastım statik elektriği alsın diye yine olmadı. Sonra birkaç kere denedim sonra açıldı ama şifreyi girdim sonra PC yeniden başladı sonra yine açılmadı. Ne olmuş olabilir sizce?

Şey diyeceğim onboard ekran kartın var mı? Varsa ona tak dene bakalım çalışacak mı?

İşlemci fani dönmüyor onu fark ettim belki tam oturmamış kardeşim çarpınca çıkmış olabilir şimdi onu çıkarıp bir daha takacağım. Belli bir süre böyle yaptığım için ısınmış umarım yanmamıştır sıcaklıktan.

İşlemci fani dönmüyor onu fark ettim belki tam oturmamış kardeşim çarpınca çıkmış olabilir şimdi onu çıkarıp bir daha takacağım. Belli bir süre böyle yaptığım için ısınmış umarım yanmamıştır sıcaklıktan.

Rahmetli olmuştur o öyle bir şey yaşadım çünkü. İnşallah yanmamıştır.

Baktım yok gibi duruyor BIOS pilini falanda çıkarttım taktım ama nafile.

Baktım ama düzelmedi.

Deniyorum şimdi

Şimdi fark ettim de farede güç gelmiyor.
Merhaba Ancak POST'dan sonra mause'a gereken güç gelip yandığı için önce POST'un başlayabilmesini çözebilmeniz lazım. Ekran kartı ve RAM'in anakarttaki mevcut teması kötüleşmiş olabilir. Bu durum da kardeşinizle istenmeden mekanik bir sarsıntıyla ekran kartı yuvasında port/ekran kartı arayüz temasının kötüleşmesiyle olmuştur muhtemelen. Ekran kartını çıkarıp yerine (anakart portuna) takıp kapatma mandalını kapatın. CPU'yu sökmenize pek gerek yok, RAM veya ekran kartı yuvasında muhtemel bir gevşeklikle POST işlemi (PC açılırken ön test) bu yüzden başlayamamıştır. Kolay gelsin.

İşlemci fanı çalışmamışsa ve uzun süre bu şekliyle PC çalışmışsa CPU' su bozulmuş olabilir, o zaman zaten kuzey köprüsünün bu 3. bileşeni devreden çıkıp PC hiç açılamaz. Umarım işlemciniz yanmamıştır. Aksi durumda onu yenisiyle değiştirmeniz gerekir. 105-110 derecelerden sonra CPU 'lar kesin olarak bozuluyor diye biliyorum. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba ancak POST'dan sonra fareye gereken güç gelip yandığı için önce POST'un başlayabilmesini çözebilmeniz lazım. Ekran kartı ve RAM'in anakarttaki mevcut teması kötüleşmiş olabilir. Bu durum da kardeşinizle istenmeden mekanik bir sarsıntıyla ekran kartı yuvasında port/ekran kartı arayüz temasının kötüleşmesiyle olmuştur muhtemelen. Ekran kartını çıkarıp yerine (anakart portuna) takıp kapatma mandalını kapatın. CPU'yu sökmenize pek gerek yok, RAM veya ekran kartı yuvasında muhtemel bir gevşeklikle POST işlemi (PC açılırken ön test) bu yüzden başlayamamıştır. Kolay gelsin.

İşlemci fanı çalışmamışsa ve uzun süre bu şekliyle çalışmışsa CPU bozulmuş olabilir, o zaman zaten kuzey köprüsünün 3. bileşeni devreden çıkıp PC hiç açılamaz. Umarım işlemciniz yanmamıştır. Kolay gelsin.

Şu an taktım işlemci fani dönüyor mouse güç geliyor ama görüntü yok.

Merhaba Ancak POST'dan sonra mause'a gereken güç gelip yandığı için önce POST'un başlayabilmesini çözebilmeniz lazım. Ekran kartı ve RAM'in anakarttaki mevcut teması kötüleşmiş olabilir. Bu durum da kardeşinizle istenmeden mekanik bir sarsıntıyla ekran kartı yuvasında port/ekran kartı arayüz temasının kötüleşmesiyle olmuştur muhtemelen. Ekran kartını çıkarıp yerine (anakart portuna) takıp kapatma mandalını kapatın. CPU'yu sökmenize pek gerek yok, RAM veya ekran kartı yuvasında muhtemel bir gevşeklikle POST işlemi (PC açılırken ön test) bu yüzden başlayamamıştır. Kolay gelsin.

İşlemci fanı çalışmamışsa ve uzun süre bu şekliyle çalışmışsa CPU bozulmuş olabilir, o zaman zaten kuzey köprüsünün bu 3. bileşeni devreden çıkıp PC hiç açılamaz. Umarım işlemciniz yanmamıştır. Aksi durumda onu yenisiyle değiştirmeniz gerekir. Kolay gelsin.
İşlemcinin yanıp yanmadığını nasıl öğrenebilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı