Bilgisayar açılıyor ancak görüntü gelmiyor

Ömer Şahiner

Hectopat
Bilgisayarı sıfır aldım, kurulumunu her şeyini yaptım ancak güç tuşuna bastığımda monitöre görüntü gelmiyor. BIOS ekranı bile gelmiyor. RAM'lerin slotunu değiştirdim, BIOS pilini çıkardım, 15 dk beklettim olmadı, VGA kablosuyla da HDMI kablosuyla da görüntü gelmiyor, ne anakart üstünden ne ekran kartı üstünden. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  • Anakart : ASRock A320M-HDVR4 Socket AM4, DDR4 3200MHz+(OC), Ultra M.2, USB 3.1 Gen1, HDMI, DVI, VGA mATX Anakart - ASRA320M-HDVR4
  • İşlemci : AMD Ryzen ™ 5 1600 3.2GHz (Turbo 3.6GHz) 16MB Cache AM4 İşlemci
  • Ekran Kartı : Sapphire RX580 Nitro+ 8 Gb
  • Ram : Adata DDR4 8GB 3000MHz SINGLE XPG GAMMIX D10 RED Ram (AX4U300038G16-SR10)
  • PSU : Dark 600W Dark Force ATX Güç Kaynağı (DKPS600C1)
  • SSD : Adata SU630 240GB 520-450MB/s SSD (ASU630SS-240GQ-R)

Son düzenleyen: Moderatör:
Islemci 2. revizyondur, o yuzden anakarta bios guncellemesi gerekiyordur.
Islemci kutusundan cikan sogutucu wraith stealh mi, bir ustu mu? Stealh ise kesinlikle 2. revizyondur. Degilse kesin olmasa bile 2. revizyon olabilir, ki iki durumda da buyuk ihtimalle anakartiniza bios guncellemesi gerekiyor.

Anakartın, işlemci fanının biraz üzerinde 8 pin girişi var, PSU'dan gelen pini oraya tak açılacaktır. Çünkü geçen akşam ben de yaşadım aynı durumu 🤣. Şöyle özetleyebiliriz;

-Kanka bilgisayarım çalışmıyor.
Neden?
-Ha fişi takılı değilmiş.

Islemci kutusundan cikan sogutucu wraith stealh mi, bir ustu mu? Stealh ise kesinlikle 2. revizyondur. Degilse kesin olmasa bile 2. revizyon olabilir, ki iki durumda da buyuk ihtimalle anakartiniza bios guncellemesi gerekiyor.
Eğer montaj hatası yoksa BIOS güncellemesi gerekli. Banada sorun bu gibi geldi.

Büyük ihtimalle güncelleme ile alakalı değil. Pin girişini takmayı unutmuş bence. Çünkü geçen gün ben de unuttuğum için görüntü gelmiyordu.
Hocam baktım takılı anakarta pin girişi. Zaten kasa çalışıyor fanlar dönüyor ekran kartının ışığı yanıyor yani kasanın montajında bir problem yok.
Görüntü alamadan nasıl güncelleyeceğim?

Anakart giriş seviye olduğu için ilk nesil işlemci bulup öyle yapman gerekiyor. 1600 artık ilk nesil bir işlemci değildir sadece adı ilk nesil gibi gözüküyor. Ya kendin bulacaksın ya da anakartı servise gönder. Sen hiç riske girme servise ver.

2 seçenek var ya montajda hata yaptın ya arkadaşların dediği gibi anakarta bios güncellemesi gerekli işlemci yanlış takılırsa da görüntü gelmez ya da bios girer cpu error verir diye biliyorum. Umarım işlemci pinleri sağlıklıdır

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı