Bilgisayar açılıyor ve hemen kapanıyor

Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, bilgisayarımı kullanırken bir anda kapandı. Daha sonra tekrar açılmaya çalışırken kendini sürekli resetledi. Ekrana görüntü kesinlikle gelmiyor. Ne yapmam gerek durduk yere oldu. 4x4 16GB ram kullanıyorum. Çıkartıp taksam da sorun çözülmedi 2 kanal takıyorum görüntü gelmiyor. 4 kanal takıyorum yeniden başlıyor sürekli ama asla açılmıyor.

İlgili video

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, bilgisayarımı kullanırken bir anda kapandı. Daha sonra tekrar açılmaya çalışırken kendini sürekli resetledi. Ekrana görüntü kesinlikle gelmiyor. Ne yapmam gerek durduk yere oldu. 4x4 16 GB RAM kullanıyorum. Çıkartıp taksam da sorun çözülmedi 2 kanal takıyorum görüntü gelmiyor. 4 kanal takıyorum yeniden başlıyor sürekli ama asla açılmıyor.

İlgili video

Öncelikle bilgisayarın Power kablosunu çıkarıyorsun. Daha sonra bilgisayarda ki statik elektriği atabilmek için açma-kapama düğmesine bas bırak yaparak 30 saniye gibi bu işlemi yapıyorsun. Daha sonra 3-5 dakika bekledikten sonra açarsan bilgisayarın eskisi gibi çalışacaktır. Eğer yine açılmaz ise tüm RAM'leri çıkarıyorsun bir tane takıp tekrar deniyorsun. Olmaz sa diğer yuvaya tekrar deneyerek RAM de ise sorun bozuk RAM'i bulmuş olursun. Yine de açılmaz ise PSU bakarsın koku geliyor mu diye.

Bağlantı kablolarını kontrol edin ve termal macun var mı diye bakın. Şu anlık başka bir sebep gelmiyor aklıma. Fan çalışmasa sebep bu diyeceğim ancak çalışıyor da.

Şu an RAM'leri söktüm ve yalnızca DIMM3 ve DIMM4 yuvasına taktım ve açıldı. Fakat DIMM1 ve DIMM2ye herhangi bir şekilde RAM takarsam açılmıyor.
Öncelikle bilgisayarın Power kablosunu çıkarıyorsun. Daha sonra bilgisayarda ki statik elektriği atabilmek için açma-kapama düğmesine bas bırak yaparak 30 saniye gibi bu işlemi yapıyorsun. Daha sonra 3-5 dakika bekledikten sonra açarsan bilgisayarın eskisi gibi çalışacaktır. Eğer yine açılmaz ise tüm RAM'leri çıkarıyorsun bir tane takıp tekrar deniyorsun. Olmaz sa diğer yuvaya tekrar deneyerek RAM de ise sorun bozuk RAM'i bulmuş olursun. Yine de açılmaz ise PSU bakarsın koku geliyor mu diye.

Bağlantı kablolarını kontrol edin ve termal macun var mı diye bakın. Şu anlık başka bir sebep gelmiyor aklıma. Fan çalışmasa sebep bu diyeceğim ancak çalışıyor da.

Şu an RAM'leri söktüm ve yalnızca DIMM3 ve DIMM4 yuvasına taktım ve açıldı. Fakat DIMM1 ve DIMM2ye herhangi bir şekilde RAM takarsam açılmıyor.

Önce çalışan 2 DIMM kanalına bellekleri tak. BIOS'a girerek bellek zamanlarını default & 1600 MHz'ye ayarlayıp PC'yi başlatın yeniden.
PC açılınca tekrar kapatıp diğer DIMM kanallarına 2 belleği takın ve PC'yi aç.

Olmaz ise bu sefer bellek hızlarını BIOS'tan düşürebileceğin en düşük seviyeye getirip aynı işlemi tekrar et mutlaka açılacaktır.

Önce çalışan 2 DIMM kanalına bellekleri tak. BIOS'a girerek bellek zamanlarını default & 1600 MHz'ye ayarlayıp PC'yi başlatın yeniden.
PC açılınca tekrar kapatıp diğer DIMM kanallarına 2 belleği takın ve PC'yi aç.

Olmaz ise bu sefer bellek hızlarını BIOS'tan düşürebileceğin en düşük seviyeye getirip aynı işlemi tekrar et mutlaka açılacaktır.

Şu an bu ayarda. Diğer ikisini takınca yine loopa giriyor

Dosya Ekleri

• 17048000964863269379709017024656.jpg
    17048000964863269379709017024656.jpg
    157,5 KB · Görüntüleme: 13
Tahminim anakart veya işlemci arızalı. Farklı RAM'lerle deneyebilirsiniz. RAM'ler farklıyken tekrar aynı hata olursa anakart veya işlemci arızalı.

Durduk yere noldu da bozuldu arkadaş anlamıyorum ki.

Düşük MHz yaptım yine de loopa girdi. İlk 2 slota ram takınca açılmıyor. Kafayı yiyeceğim.

Şimdi aklıma geldi. AliExpress'ten Intel Xeon E3 1230 V3 almıştım. Abim o işlemciyi takmış. İşlemciyi çıkarıp eski Intel i3 4160'ı taktım sorunsuz açıldı. Yani işlemci mi sorunlu oluyor burada? Yoksa işlemci 4x4 16 GB RAM'i desteklemiyor mu?

Bozuksa iade süreci vesaire başlatsam sonuç ne olur acaba ?

Arkadaşlar çok garip bir şey oldu eski işlemciyi takıp çıkarttım yenisini tekrar taktım açıldı bu sefer. Dalga geçiyor parçalar benle. Neyse çözüldü gibi.

Son düzenleme:
Durduk yere ne oldu da bozuldu arkadaş anlamıyorum ki.

Düşük MHz yaptım yine de loopa girdi. İlk 2 slota RAM takınca açılmıyor. Kafayı yiyeceğim.

Şimdi aklıma geldi. AliExpress'ten Intel Xeon E3 1230 V3 almıştım. Abim o işlemciyi takmış. İşlemciyi çıkarıp eski Intel i3 4160'ı taktım sorunsuz açıldı. Yani işlemci mi sorunlu oluyor burada? Yoksa işlemci 4x4 16 GB RAM'i desteklemiyor mu?

Bozuksa iade süreci vesaire başlatsam sonuç ne olur acaba?

Arkadaşlar çok garip bir şey oldu eski işlemciyi takıp çıkarttım yenisini tekrar taktım açıldı bu sefer. Dalga geçiyor parçalar benimle. Neyse çözüldü gibi.

Çözüldüyse sorun yok. Belki sistemsel bir hata olmuş olabilir. Teknoloji kurbanı olmuşsunuz biraz. Eşyaların da canı vardır lafına inanmaya başlıyorum. 😂

Geri
Yukarı