Bilgisayar aniden çöküyor

plexies

Hectopat
Merhabalar bilgisayar aniden çöküyor. Önceden monitörle kasanın güç kablosu birbiriyle karıştırdım sanmıştım ama öyle değilmiş. Sorunun kaynağınıda bir türlü bulamıyorum, nasıl çözebilirim?

Cooler Master MasterBox Lite 5 80+ 600W
AMD Ryzen 5 2600
Gigabyte B450M S2H
Sapphire RX590 Nitro+ Special Edition
8GB 3000MHz DDR4 CL16
HDD Yok
XPG SX8200 Pro 512GB 3500/3000 MB M2 2280 SSD

Videoyu izledim bu şekilde olmuyor otomatik yeniden başlatma yok bunda direk çöküyor kendim kasadan kapatıp açmam gerekiyor.

Dediklerinize göre bellek, anakart veya işlemci sorunlu olabilir. Detaylandırabilmek adına belleğinizi farklı bir sistemde test etmeniz mümkün müdür? Anakart sitesinde uyumlu belleklerin bir listesi bulunuyorsa, listede kendi modelinizin olup olmadığına bakın. Eğer listede yoksa belleğinizi, BIOS'dan varsayılan ayarlara alın. XMP açıksa kapatın. Herhangi bir "Game Boost" benzeri hız aşırtma yapan ayarın açık olup olmadığını kontrol edin. Rastgele zamanlarda çöküyor ise, BIOS ekranında çöküp, çökmediğini kontrol edin. Bellekleri yeniden takmayı deneyin. Elinizde termal macun var ise işlemci için de aynısını yapabilirsiniz. Kesin emin olduğum şey; sorun güç kaynağı kaynaklı görünmüyor. Güç kaynakları sorun yaşadıklarında gücü keser veya yeniden başlatacak şekilde gücü kesip, tekrar verir. Sizde de tamamen kapanma veya yeniden başlama gibi bir sorun yok anladığım kadarıyla. İşlemcinizin bellek kontrolcüsünün arızalı olup, olmadığını test etmek için farklı slotlar veya farklı bellekler deneyebilirsiniz. Elinizde söz ettiğim donanımlar mevcut değil ise hepsini tek seferde servise göndermek sorunun hangisinde olduğunu saptamak konusunda size kolaylık sağlayacaktır.

Geri
Yukarı