Bilgisayar aniden donuyor ve kilitleniyor

Finn Balor

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba herkese. Masaüstü bilgisayarımı yaklaşık 3 senedir kullanıyorum ve son 2-3 gündür donma sorunu başladı. Bilgisayar aniden donuyor ve herhangi bir işlem yaptırmıyor. Mecburen kasadan kapatıp yeniden açmak zorunda kalıyorum. Daha önce hiç format atılmadı. Yani 3 senedir hiç bilgisayarcıya gitmedi. Windows güncellemelerinin hepsi tamam.

Donma sorunu herhangi bir performans gerektiren oyun vs. sırasında değil. Normal akış halindeyken, YouTube'da video izlerken veya müzik arşivine bakarken oldu. Yani aşırı ısınma gibi bir durumdan dolayı değil. Zaten oynadığım oyun sayısı da bir elin parmağını geçmez. En fazla CS:GO ve FM. Bilgisayarda ESET kurulu ve tarama yaptım ancak herhangi bir virüs uyarısı almadım. Konuyu açmadan önce internette araştırırken Hard Disk Sentinel diye bir programı tavsiye edenler olmuş. Onunla da tarattım ancak 2 disk de %100 sağlıklı gözüküyor. Malware programıyla da tarattım ancak zararlı bir şey çıkmadı. Hata kodu vs. de vermediği için olayı detaylandıramıyorum maalesef, kusura bakmayın.

Kısacası bu gibi durumlarda ne yapılabilir? Format mı lazım yoksa hatayı kontrol edebileceğim bir program vs. önerir misiniz? Donanımsal olmasından korkuyorum, bütçem pek elverişli değil bu aralar. Teşekkür ederim şimdiden, sağ olun.

Olay Görüntüleyicisi sisteminiz donduğunda size yanlış olan şeyleri söyleyecektir.
Merhaba hocam, rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Az önce bilgisayarım yine dondu. Şimdi dediğiniz yere girdim. Soldaki menüden hangisi acaba? Windows Günlükleri - Sistem kısmına girdim. Orada "HATA" yazan bildirimler vardı. Fotoğraflarını ekledim.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1119.png
    Screenshot_1119.png
    42,2 KB · Görüntüleme: 27
  • Screenshot_1118.png
    Screenshot_1118.png
    48,2 KB · Görüntüleme: 20
  • Screenshot_1117.png
    Screenshot_1117.png
    56,9 KB · Görüntüleme: 19
  • Screenshot_1116.png
    Screenshot_1116.png
    41,3 KB · Görüntüleme: 21
sfc /scannow çalıştırır mısınız?
Yaptım hocam, tamamlandı.

Verification 100% complete.

Windows Resource Protection found corrupt files and successfully repaired them.
For online repairs, details are included in the CBS log file located at
windir\Logs\CBS\CBS.log. For example C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log. For offline
repairs, details are included in the log file provided by the /OFFLOGFILE flag.

Bugün de 3 kere böyle oldu. Bu Windows Günlükleri - Sistem başlığı altında Kernel Power 41 hatası gözüküyor.

Olay Görüntüleyicisinden baktım ve Kernel Power 41 hatası gözükmekte. Ayrıca OCTT programını indirdim. Bilgim olmadığı için direkt ne önerildiyse öyle test ettim ancak bir sorun vs. çıkmadı. Sadece "Memory" testine başlayınca program kendiliğinden donuyor. Acaba sorunum bu mudur? Cihaz yaklaşık 3 yıllık. Herhangi bir format veya bakım olmadı bu zamana kadar.

Ekran Kartım: MSI GeForce RTX 2070 Ventus GP 8GB
Güç: X-Power 650W 80 Plus

Bu ikisini de değiştirin derseniz, ne önerirsiniz? İnanın hiç bilgim yok.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1121.png
    Screenshot_1121.png
    66,4 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Disk testlerini yapıp sonuçları yolla.

Merhaba @claus hocam. Dediğiniz programlarla yaptım. Görsellerdeki sonuçlar çıktı;

Dosya Ekleri

• Screenshot_1140.png
    Screenshot_1140.png
    41 KB · Görüntüleme: 14
  • Screenshot_1139.png
    Screenshot_1139.png
    45 KB · Görüntüleme: 15
  • Screenshot_1138.png
    Screenshot_1138.png
    79,6 KB · Görüntüleme: 19
  • Screenshot_1137.png
    Screenshot_1137.png