Bilgisayar aniden donuyor

İtxomotime

Hectopat
Bilgisayarda bir şeyle uğraşırken aniden ekran dondu, monitorü kontrol ettim sıkıntı yok CTRL alt delete yaptım oyun mu gitti diye o da yok alt F4 alt F4 alt F4 enter falan yaptım PC kapansın diye o da yok hiçbir şey yapılmıyor tek çare fişini çekmek. Daha önceden başına gelen var mı bir yardım etsin. Böyle video çekerken veya Adobe de bir şeyler yaparken olunca aşırı sinirimi bozuyor 30 dakikalık emek ya da kaydetmedigim 6 saatlik dosyalar falan gidiyor bayağı sıkıntı oluyor. Bilgisayarı alalı 40 gün oldu ve yaklaşık 4 defa falan oldu bu olay.

Bir kaç işlem yaptık arkadaşlarla tabi şimdi hatırlamıyorum ne olduklarını da, büyük ihtimal ısınmasın diye işlemci gücünü biraz azaltan şeylerdi. Isınma konusunda pek bi sıkıntı yok

Maksimum 76 görüyorum oyunlarda
Ben genelde ekran karıtnda 96 derece görüyorum hocam. Çok normal değerler sizinki :) (Ciddiyim. Elden bir şey gelmiyor. Model kronik hatalı bir model. Gittiği yere kadar gitsin. Üniversiteye geçeceğim. Yenisini alırım.)

Ben genelde ekran karıtnda 96 derece görüyorum hocam. Çok normal değerler sizinki :) (Ciddiyim. Elden bir şey gelmiyor. Model kronik hatalı bir model. Gittiği yere kadar gitsin. Üniversiteye geçeceğim. Yenisini alırım.)
Hocam üstte yazdığınıza göre sizin ki dizüstü bir bilgisayar. Bu değerler sizin için alışılmış sayılabilir. Masaüstü için bu değerler, yanarsınız valla masaüstünde bu sıcaklıkta (cidden yanarsınız) 😁

O işlemi sıfırlayın hocam. Bu tür işlemler her işlemci için deneme ve yanılma yoluyla yapılır, bir nevi her işlemcinin kendine özel kimliği vardır. Sorun bundan kaynaklanıyor olabilir. Büyük ihtimal arkadaşınız BIOS veya Ryzen Master üzerinden voltaj düşürdü ya da PBO ile Curve Optimizer kullanarak negatif değer verdi ısınmaması için. Bunları sıfırlayarak işe başlayabilirsiniz.
bilgisayar boşta iken donuyor yazdıgınız bana mantıklı gelmedi. undervolt yapmadık. Tabi yine de ayarları sıfırlarım bi bakarım

bilgisayar boşta iken donuyor yazdıgınız bana mantıklı gelmedi. undervolt yapmadık. Tabi yine de ayarları sıfırlarım bi bakarım
Başka bi fikri olan arkadaş var mı? 2 dk ya falan kapatıp bi bios taki ayarları geri çekiceğim. o yüzden bi süre bakamayabilirim

Hocam eski bilgisayarımda sizinkine benzer bir sorun vardı. İşlemci boşta olmasına rağmen anlık sıçramalarda 3.8GHz'nin üstüne çıktığında bilgisayar kitleniyordu ve fişi çek tak yapmam gerekiyordu. Ben olasılık söylüyorum ve yapıp yapmamak size kalmış. Bu bilgisayar işlerinde bazen çok saçma sebeplerden çok büyük sorunlar çıkabiliyor. Yaşadığınız sorun öyle bir sorun ki her donanımdan kaynaklanıyor olabilir. O yüzden çoğu şeyi sırayla tek tek deneyerek test edin, benim tavsiyem bu.

Hocam üstte yazdığınıza göre sizin ki dizüstü bir bilgisayar. Bu değerler sizin için alışılmış sayılabilir. Masaüstü için bu değerler, yanarsınız valla masaüstünde bu sıcaklıkta (cidden yanarsınız) 😁
Evet hocam bu değerler çok normal geliyor artık. :D Masaüstünde alan biraz daha geniş olduğu ve daha çok hava kanalı olduğu için soğutması kolay diye biliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı