Bilgisayar aniden donuyor

Daha fazla  
Selam. İş programı kullanırken (AutoCAD, Premier, Blender vs) nadir de olsa sistem aniden donuyor. CTRL alt del gibi komutlar işlemiyor. Acaba arka planda çalışıyor ekran mı donuyor diye testler yaptım anca komple bir donma söz konusu. Geçen gün DC üzerinden bir iş toplantısında sunumda aniden bir donma gerçekleşti, arka plandan seslerin geldiğini benim sesimin gittiğini fark ettim ancak fare imleci klavye vs işlemiyor, ekran sabit bir şekilde donuk kalıyor. Açma kapama tuşuna basılı tutup reset atıyorum ancak birçok dosyam kaydedilmediği için kurtulamadı. Çözümü bilen var mı?

Bu konunun ucu biraz açık hocam yani RAM'den yapabilir işlemciden yapabilir SSD veya HDD (işletim sistemi hangisinde kuruluysa) ömrünü yitirmeye yakındır veya bozulmuştur donma yapar, ekran kartından yapabilir (görüntüyü ekran kartından alıyorsanız şayet) yani tam bir test gerekir. Bazen öyle durumlarla karşılaşıyoruz ki testlerde bir problem çıkmasa da bir sorun göremesekte bozuk olabilecek parça kendini o an testlerde göstermez biz bulamayız ama yine donar bilgisayarınız.

Benim önerim şu yönde olur:
Eğer bunu sık sık yapıyorsa tek tek parçaları söküp test etmeniz gerekir kanaatimce. Önce kaç adet RAM varsa tek tek sökülüp birer birer takılır hangisinde sorun var bulunmaya çalışır. Söktüğünüz herhangi bir RAM'den sonra PC donmuyorsa o diyebilirsiniz yani sıra sıra işlemciye kadar her şeyi test etmeniz gerekiyor yerine başka bir parça koyarak.

Benim önerim ve yorumum bu şekilde olur. Belki Windows işletim sisteminden de kaynaklı olabilir temiz kurulum yapılmadıysa daha bilgili veya sorunla karşılaşmış arkadaşlar yardımcı olurlar illaki. Geçmiş olsun şimdiden.

Geri
Yukarı