Bilgisayar aniden kapandı

Bugün bilgisayar kendini aniden kapattı. Power tuşuna bastım yok, fişi çıkarıp taktım çalıştı. Şu an sıkıntı yok. PSU'da korumalar var ani dalgalanmada falan koruma özelliği var, ondan mıdır acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ısınma ile alakalı bir probleminiz yok anladığım kadarı ile PSU ile alakalı bir sorun var eğer PSU dandik ise Gamepower gibi kasanın içinde gelenlerden ise wolt yetmeyeceğini düşünüyorum bence eğer imkanınız varsa daha yüksek bir PSU'da test edin eğer sorun çıkmazsa psunuz yetersiz kalmıştır bir de psunuzun linki gönderirseniz sevinirim.

Bilgisayar kapanmadan önce ne yapıyordunuz?

Dostum yeni bilgisayara geçmeden önce bana da aynısı oluyordu LoL oynuyordum 20.dk de aniden kapanıyordu sonradan anladım işlemci 105 dereceyi geçiyormuş ve herhangi bir zarar gelmesin diye PC kendini otomatik olarak kapatıyormuş eğer eski bir PC ise BIOS güncellemesi yapman gerekebilir ya da bir soğutucu almanı öneririm ısıdan kaynaklıysa.
LOL dediğiniz oyunun işlemciyi 105 dereceye ulaştırdığını ilk kez sizden duydum. Bence siz kaliteli bir termal macun sürerek sorunuzu çözebilirsiniz.

Bilgisayar kapanmadan önce ne yapıyordunuz?
cs oynuyodum yine cs oynadım şuan hiç bi sıkıntısı yok bilgisayarın.
Hocam ısınma ile alakalı bir probleminiz yok anladığım kadarı ile PSU ile alakalı bir sorun var eğer PSU dandik ise Gamepower gibi kasanın içinde gelenlerden ise wolt yetmeyeceğini düşünüyorum bence eğer imkanınız varsa daha yüksek bir PSU'da test edin eğer sorun çıkmazsa psunuz yetersiz kalmıştır bir de psunuzun linki gönderirseniz sevinirim.

Bilgisayar 2 aylık falan teknobiyotikten aldım
Ryzen 3 1200 AF
Rx 560 4GB
Aercool vx plus 400W
8 GB ram var
Bu parçaların güç tüketimine bakalım.
  • Ryzen 3 1200 AF'yi bulamadım ancak Ryzen 3 1200'in güç tüketimi burada ki kaynağa göre 65W.
  • Rx 560 4GB'ın güç tüketimi burada ki kaynaya göre oyun sırasında 170W civarında, sistem boştayken 70W civarında ancak kapandığı sırada CS oynuyordum dediniz yani bunu 170W olarak sayıyorum.
  • 1x8 RAM takılı olduğunu varsayıyorum dolayısıyla yaklaşık 3W gücü RAM tüketir. Eğer BIOS üzerinden XMP açtıysan daha fazla güç tüketimi olur.
  • Disk durumunu belirtmediğin için sadece şunu söyleyebilirim, optik diskler yaklaşık 15-20W tüketir. Anlık olarak 25Watt'a kadar çıkabilirler.
  • Bunlar dışında takılı cihazlarda ufak bir güç tüketimi yaparlar. Klavye, fare, kasa içerisinde montajlanmış fanlar
Yukarıda yazdıklarımı göz önünde bulundurarak şu sonuca ulaşabiliriz, eğer overclock yapmadıysan güç kaynağının yeterli olması lazım. Güç kaynağında bir problem varsa nasıl çözeceğinden emin değilim senin yerinde olsam yapacağım şey etrafımdaki birisinden güç kaynağı bulup kasama takmak olurdu. Bir kaç hafta öyle kullanıp kendi güç kaynağımda problem olup olmadığını anlamaya çalışırdım.

cs oynuyodum yine cs oynadım şuan hiç bi sıkıntısı yok bilgisayarın.

Geri
Yukarı