Bilgisayar aniden kapanma sorunu - 0x0000000A

Enes Kazdal

Kilopat
Daha fazla  
  • AMD A6-3600 APU
  • HD7770 GPU
  • 8GB 1333 MHz RAM (4 GBx2)
  • 500 W PSU
  • CM 1740 anakart
20181120_000410.jpg

Eski bir sistem ancak yine de işimi görüyor. Bir süre kadar önce HDD bozuldu. Uzun süre uğraşmama rağmen kurtaramadım. Kafa atmaya başlayınca öldüğünü anladım. Sorun HDD diyerek aldığım mavi ekran hatalarının geride kalacağını düşündüm. Yeni bir HDD aldım. WD Blue 1TB. Sorunlar düzeldi diye ümit ederken bilgisayar aniden kapanmaya başladı. İlk önce sessiz sedasız kapandı. Ne olduğunu anlamadım, herhalde fiş yerinden oynadı diyerek tekrar çalıştırdım. Daha sonra tekrar kapandı ve mavi ekran hatası verdi. Güç düğmesine basarak kapattım. Tekrar açtığımda ekrana hiçbir şey gelmedi. Biraz bekledikten sonra tekrar güç düğmesini kullanarak kapattım. Tekrar açtım ve sorun olmadı. HD Tune kurdum. Hata taraması yapıyorum şu anda. Mavi ekran hatasının da fotoğrafını çektim. Yeni HDD ile birlikte tekrar sorun yaşamam beni bilgisayarda başka bir parçanın sorunlu olduğunu düşünmeye itti ancak ne olduğunu bilmiyorum. Isınma sorunu olmadığına fazlasıyla eminim. Bu konuda titiz birisiyim. Daha fazla hata meydana gelirse HDD bozulur diye korkuyorum. Daha yeni aldım. Belki de eski HDD kendi kendine bozulmamıştı. Yardıma ihtiyacım var. Sizce sorun ne olabilir?

Bu arada HD Tune tarama yaparken ekran tamamen karardı ancak müzik çalmaya devam ediyor.

Bir süre sonra ekran tekrar geldi, HD Tune taraması devam ediyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Belirtilen yerde öyle bir dosya göremiyorum. Bilgisayarın hiçbir ayarıyla oynamadım. Zaten dün akşam yeni HDD ye Windows kurdum ve ilk olarak güncel ekran kartı sürücüsünü yükledim. Sonra Steam kurup CS GO indirdim. Arkadaşımla beraber oynadım. 2 oyun hiç sıkıntı olmadı.

Bilgisayarın 8 GB ramın sadece 4 ünü kullanabildiğini fark ettim. Ramlerin dişlerini silgi ile silip kasanın içine hava verdim. 2 ram vardı 2 sini ayrı renk slotlara taktım. Artık bir sıkıntı yaşamıyorum. Sanırım sorun ram kaynaklıymış.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı