Çözüldü Bilgisayar aniden kilitleniyor veya kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kl0prax

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İyi sosyaller.
Başlıkta belirttiğim gibi bilgisayar rastgele zamanlarda kilitlenip kalıyor ya da direkt kapanıyor. Örnek vermek gerekirse; ders dinlerken aniden kilitleniyor ya da su içmeye gidiyorum geldiğimde bilgisayar kapanmış oluyor. Mavi ekran çok ara sıra veriyor kapanırken. Onda da %0 da kalıyor. Mavi ekran hata kodu: KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR.
Çözüm olarak denediklerim:

• PSU değiştirmek.
  • SATA portu değiştirmek.
  • Format atmak.
  • DDU ile sürücü kaldırıp yenisini yüklemek.
OCCT ile 1 saat RAM testi yaptım ancak o esnada kilitlenme, kapanma gibi bir şey olmadı ve test sorunsuz bitti. Olay görüntüleyicisi Kernel Power 41 (63) isimli hata ile dolu.

1708166198511.png

Çözüm
Dediğim gibi tek tek donanım testi yapacağız. İlk olarak tüm sistmini detaylıca belirt. BIOS sürümünü'de belirt. Ek olarak sürücü bulucu vs. kullandın mı onu da belirt.

Tek tek donanım testi vs her şeyi yaptım dostum. Multimetre kullanmayı bilseydim anakartı da tek tek kontrol ederdim. Sorun muhtemelen anakarttaydı. Yapacak bir şey yok. Yeni anakart ve RAMler aldım şuan sorunsuz kullanıyorum. Sorun herkesin dediği gibi PSU yada diskte değilmiş.
Neyse... Yardımların için teşekkür ederim sana da.
Dediğim gibi tek tek donanım testi yapacağız. İlk olarak tüm sistmini detaylıca belirt. BIOS sürümünü'de belirt. Ek olarak sürücü bulucu vs. kullandın mı onu da belirt.

Tek tek donanım testi vs her şeyi yaptım dostum. Multimetre kullanmayı bilseydim anakartı da tek tek kontrol ederdim. Sorun muhtemelen anakarttaydı. Yapacak bir şey yok. Yeni anakart ve RAMler aldım şuan sorunsuz kullanıyorum. Sorun herkesin dediği gibi PSU yada diskte değilmiş.
Neyse... Yardımların için teşekkür ederim sana da.

Çözüm
Dostum demek ki doğru yapamamış ve ilk başta dediğin gibi ezbere donanım değişmişsin :)
Neyse sorunu hallettitsen sorun yok.

Ben yapabileğimi yaptığımı düşünüyorum.

• Windows üzerinden yapabileceğim tüm testleri yaptım.
  • İşlemci değiştirip test ettim.
  • RAM değiştirip test ettim.
  • SSD ve diğer diskleri değiştirip test ettim.
  • PSU değiştirip test ettim.
  • USB aygıtlarını söküp farklı klavye fare ile test ettim.
  • Farklı ekran kartı ile test ettim.
NOT: PSU vs yeni alıp test etmedim elimde bazı pc parçaları var.

Tek anakartı test etmemiştim. Daha fazla uğraşmak istemedim ve yenilerini aldım. Ezbere bir şey yok ortada yani.

Geri
Yukarı