Bilgisayar aniden siyah ekran veriyor ve yoğun fan sesi geliyor

omerblg

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam.

Bazen bilgisayarım durduk yere siyah ekran oluyor ve kasadan yoğun bir fan sesi geliyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Genellikle bir temas sonrası bunu yaşıyorum. Örneğin; az önce masaya elim ile vurdum ve aynısı oldu. Bazen monitörü oynatırken oluyor vs. neden böyle olduğunu bilen var mı?

İyi sosyaller.

Arkadaşlar selam.

Bazen bilgisayarım durduk yere siyah ekran oluyor ve kasadan yoğun bir fan sesi geliyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Genellikle bir temas sonrası bunu yaşıyorum. Örneğin; az önce masaya elim ile vurdum ve aynısı oldu. Bazen monitörü oynatırken oluyor vs. neden böyle olduğunu bilen var mı?

İyi sosyaller.
Kasa mı kullanıyorsunuz?Kasa ise kablolar arası temassızlık olabilir.

Arkadaşlar selam.

İyi sosyaller.

Üstteki arkadaşın belirttiği gibi masaüstü bilgisayar kullanıyorsan kablolardan kaynaklanan temassızlık olabilir. Tüm kabloları (içeridekiler de dahil) sök tak yapabilirsin. Anlattığına göre temas ettiğinde bu durum çok yaşanıyormuş. Olası diğer sorun harici ekran kartının PCI slotundan kaynaklanan temassızlık olabilir. Sök ekran kartını, PCI slotuna hava üfle ve ekran kartındaki PCI slotuna temas eden yerleri temizle. Orada biriken toz böyle bir soruna neden olmuş olabilir. Ve ya bu gibi benzer durumlar da bu soruna yol açıyor olabilir. Ekran kartından direkt olarak kaynaklanan bir sorunda olabilir.

Üstteki arkadaşın belirttiği gibi masaüstü bilgisayar kullanıyorsan kablolardan kaynaklanan temassızlık olabilir. Tüm kabloları (içeridekiler de dahil) sök tak yapabilirsin. Anlattığına göre temas ettiğinde bu durum çok yaşanıyormuş. Olası diğer sorun harici ekran kartının PCI slotundan kaynaklanan temassızlık olabilir. Sök ekran kartını, PCI slotuna hava üfle ve ekran kartındaki PCI slotuna temas eden yerleri temizle. Orada biriken toz böyle bir soruna neden olmuş olabilir. Ve ya bu gibi benzer durumlar da bu soruna yol açıyor olabilir. Ekran kartından direkt olarak kaynaklanan bir sorunda olabilir.
Bu bilgi için teşekkür ederim. Fakat ben ekran kartından olduğunu düşünmüyorum.

Sebebi ise şu; Siyah ekran geldiği gibi kasadan da yoğun bir fan sesi başlıyor. Sanki kasada gizli bir fan var ve son ayarda birden çalışmaya başlıyor gibi.

Kasadaki tüm kablolar baya sağlam takılı. Hepsini sok tak yaptım takip edeceğim. Bana kalırsa sorun bundan da kaynaklanmıyor. Çünkü daha yeni kasamın yerini değiştirdim ve kabloları çok sağlam taktığıma gayet eminim.

Bu bilgi için teşekkür ederim. Fakat ben ekran kartından olduğunu düşünmüyorum.

Sebebi ise şu; siyah ekran geldiği gibi kasadan da yoğun bir fan sesi başlıyor. Sanki kasada gizli bir fan var ve son ayarda birden çalışmaya başlıyor gibi.

Kasadaki tüm kablolar bayağı sağlam takılı. Hepsini sok tak yaptım takip edeceğim. Bana kalırsa sorun bundan da kaynaklanmıyor. Çünkü daha yeni kasamın yerini değiştirdim ve kabloları çok sağlam taktığıma gayet eminim.

Kasanın yerini değiştirirken kablolardan herhangi biri sürtünmüş olabilir bir yere. Bunun gibi bir şey olduysa kablolardada sorun olabilir. Umarım düzelir.

Arkadaşlar selam.

İyi sosyaller.
Hocam siyah ekran verdikten sonra noluyor peki?

Hocam siyah ekran verdikten sonra noluyor peki?
Hiçbir şey olmuyor. Res atıyorum kasadan düzeliyor. Fan o kadar yoğun bir ses ile geliyor ki. Zarar vermesinden korkuyorum.

Aklımda bir fikir var. Ara sıra oynadığım bir aptal online oyundan dolayı virüs girmiş olacağını düşünüyorum.

Bilgisayara bir format atıp tekrardan böyle bir şey olacak mı diye deniyeceğim bakalım.

Virüs taramamda hiç virüse rastlanmadı

Hiçbir şey olmuyor. Res atıyorum kasadan düzeliyor. Fan o kadar yoğun bir ses ile geliyor ki. Zarar vermesinden korkuyorum.

Aklımda bir fikir var. Ara sıra oynadığım bir aptal Online oyundan dolayı virüs girmiş olacağını düşünüyorum.

Bilgisayara bir format atıp tekrardan böyle bir şey olacak mı diye deneyeceğim bakalım.

Virüs taramamda hiç virüse rastlanmadı.

Eğer vurduğunuzda oluyorsa virüsten değildir. Hiçbir sebep yokken oluyorsa driver veya virüstendir.
2 önerim var.
1-DDU ile sürücüleri silip tekrar yüklemeniz.
2.Malwarebytes ile tam tarama yapmanız.

Geri
Yukarı