Bilgisayar ara sıra donuyor

rugS

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. Bilgisayarımı kullanırken ara ara donmalar yaşıyorum mesela bilgisayarımda olan bir dosyaya tıkladığımda bazen donuyor 3 saniye sonra geri düzeliyor. Arkadaşlara Discord üzerinden konuşurken bazen DC ekranı donuyor ama ses gelmeye devam ediyor. Oyun oynarken bazen pc komple donuyor sonra ya oyuna kaldığım yerden devam ediyorum ya da genellikle hata vermeden oyundan atıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
CrystalDiskInfo programını kullan. Sağlık oranı 95'in altındaysa disk arıza vermeye müsaittir.
%100 gösteriyor

Anakartta sorun olabilir mi

Ben MBR olan SSDimi format esnasında GPT ye çevirdim bunun bir sıkıntısı olur mu?
CrystalDiskInfo programını kullan. Sağlık oranı 95'in altındaysa disk arıza vermeye müsaittir.

Son düzenleme:
Ben MBR olan SSD'imi format esnasında GPT'ye çevirdim bunun bir sıkıntısı olur mu?

Modern bir Windows sürümü kurmak için bunu yapmak zorundasınız zaten. Sebebi bu değil.

Dediğim gibi bu sorun genelde RAM'den kaynaklanır. RAM testlerinizde hata çıkmış, ya RAM'ler, ya da anakart arızalı. Başka RAM'lerde de aynı hatayı veriyor demişsiniz, bu durumda anakartta hata olma ihtimali var.

Tabii RAM'lerin uyumsuzluğu da söz konusu olabilir, RAM'leri tek tek denemiş miydiniz? Kaç slot varsa her birine iki RAM'i de tek olarak takın ve test edin. Belki sorun anakarttaki tek bir slottan kaynaklanıyordur.

Modern bir Windows sürümü kurmak için bunu yapmak zorundasınız zaten. Sebebi bu değil.

Dediğim gibi bu sorun genelde RAM'den kaynaklanır. RAM testlerinizde hata çıkmış, ya RAM'ler, ya da anakart arızalı. Başka RAM'lerde de aynı hatayı veriyor demişsiniz, bu durumda anakartta hata olma ihtimali var.

Tabii RAM'lerin uyumsuzluğu da söz konusu olabilir, RAM'leri tek tek denemiş miydiniz? Kaç slot varsa her birine iki RAM'i de tek olarak takın ve test edin. Belki sorun anakarttaki tek bir slottan kaynaklanıyordur.
ramleri tek tek denedim ramleri zaten 8x2 olarak almıştım. Anakartta 2 slot var farklı slotlara farklı ramlerle denedim yine aynı sorun oluyor

Bilgisayarıma format attım yeni SSD yi sıfırladım ve çıkardım eski SSD yi takıp windowsu kurdum ve bilgisayarım sorunsuz bir şekilde çalıştı. Ama yeni SSD de bir sıkıntı gözükmüyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı