Bilgisayar arızası nasıl tespit edilir?

asakura784

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merak ettiğim bir soru var. Özellikle bilgisayarcılar, kendilerine arızalı bir PC geldiğinde, arızanın nerede olduğunu nasıl tespit ediyorlar? Deneme yanılma yöntemi ile mi?

Örnek veriyorum sistem açılıyor ama görüntü gelmiyorsa buradaki ilk şüpheliyi monitör veya ekran kartı olarak mı görüyorlar, gibi gibi.

Arkadaşlar merak ettiğim bir soru var. Özellikle bilgisayarcılar, kendilerine arızalı bir PC geldiğinde, arızanın nerede olduğunu nasıl tespit ediyorlar? Deneme yanılma yöntemi ile mi?

Örnek veriyorum sistem açılıyor ama görüntü gelmiyorsa buradaki ilk şüpheliyi monitör veya ekran kartı olarak mı görüyorlar, gibi gibi.

Görüntü gelmiyor ise ilk şüpheli genelde RAM olur. Genel olarak deneme yanılma yöntemi ile. Güncel anakartlar da Debug LED ile rahatça sorun tespit edilebiliyor.

Ekrana görüntü gelmezse ilk şüpheli RAM'dir. Sistem açılmıyorsa PSU değişip denenir genelde. Böyle böyle gider bu iş. Deneme yanılma bir tür ama tecrübe ise örneğin laptop 2 3 saniye çalışıp duruyor ise ben ilk RAM değiştirip denerim.

Evet deneme yanılma yöntemi ile teker teker deniyorlar mesela ilk önce monitör sonra RAM sonra ekran kartı sonra SSD sonra anakart en son işlemci gibi gibi.

Güncel yöntemler bir yana her sorun farklı bir arıza çıkarıyor. Bin defa gören kişi anında anlıyor doğal olarak. Benim Windows 15 dakikada açılıyor ve kasıyordu az uğraşmadım meğer HDD bozukmuş artık direk anlıyorum mesela. Bunu 1000 le çarp.

YouTube veya Technopat gibi siteler sayesinde sorunu çözüyorsun genelde. Bazen de şansa buluyorsunuz.

Onlar genelde ölçüm yaparak belirliyorlar örneğin Power ilgili bir hata ise parçalara gereken akım gidiyor mu kaçak var mı vs gibi düşün

Yeni konular

Geri
Yukarı