Bilgisayar aşırı ısınmadan dolayı donuyor

ctrl

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar;
Sistemim oyun oynarken daha çok ama normal çalışırken de donma yapıyor. Bütün sürücüleri güncelledim ama faydası olmadı.
Anakart üzerindeki pinlere sıcaklıktan dolayı dokunamıyorum bile. 1 hafta önce komple bir temizlik yaptım ve termal macunu da değiştirdim. Ama sorunu hala yaşamaktayım. Sistem özelliklerini aşağıya yazıyorum.

Özellikler.png

Güç kaynağı: Xilence 1200W PSU ve Cooler Master'ın sıvı soğutması mevcut.

Kasa.jpeg

Fotografta sarı çerçeveye aldığım yerler çok ısınıyor.

Bilgisi olup yardım edebilecek birisi varsa minnettar kalırım teşekkürler.

normal internette gezinirken problem olmuyor. ama bi render almaya başlayayım veya bi kaç programı eş zamanlı çalıştırdığımda ısındığını ve sesinin değiştiğini fark edebiliyorum.

sanırım bahsettiğiniz bu ekran Eki Görüntüle 993738
Render alırsanız sisteminizdeki trafoların kralı tam yüke biniyor. 220W olan TDP oluyor mu size 350W? Üstüne bir de CBP açık. Böyle bir güç tüketiminde sesi artık bir zahmet değişsin.

Isınması normal. Oyun için ise günümüzde çok elverişli bir sistem değil zaten.

Hocam nasıl tüm oyunları oynatmaz? Tam görmüyorum ama 24 GB RAM 60Hz monitör 0I 2000TL işlemci iyi bir ekran kartı tabii şimdiki zamana göre iyi demek olmaz ama benim Max grafikte War Thunder oynuyorum R7 240'da işlemcide i5 650 oynuyorum Max grafikte 50FPS alıyorum bu sistem son model Cyberpunk açar bence.

Hocam nasıl tüm oyunları oynatmaz? Tam görmüyorum ama 24 GB RAM 60Hz monitör 0I 2000TL işlemci iyi bir ekran kartı tabii şimdiki zamana göre iyi demek olmaz ama benim Max grafikte War Thunder oynuyorum R7 240'da işlemcide i5 650 oynuyorum Max grafikte 50FPS alıyorum bu sistem son model Cyberpunk açar bence.

Her oyun SLI desteği yok ve GTX 660 SLI olsa bile günümüzde zaten zayıf kalıyor.

Render alırsanız sisteminizdeki trafoların kralı tam yüke biniyor. 220W olan TDP oluyor mu size 350W? Üstüne bir de CBP açık. Böyle bir güç tüketiminde sesi artık bir zahmet değişsin.
sesinden yana problemim yok isterse helikopter pervanesi sesi olsun 😁 benim problemim donması. güç tüketimi evet çok ama psu 1200 W
isteğim sadece csgo yu donmadan oynamak kanka. sürekli donduğu için rank düştüm :(
Her oyun SLI desteği yok ve GTX 660 SLI olsa bile günümüzde zaten zayıf kalıyor.
evet güncel bir sistem değil ama şuan bunu iyileştirmek zorundayım varsa bir tavsiyeniz deneyebilirim.

Bence de işlemci ve RAM yeterli ama ekran kartı biraz zayıf.
sesinden yana problemim yok isterse helikopter pervanesi sesi olsun 😁 benim problemim donması. güç tüketimi evet çok ama psu 1200 W

isteğim sadece csgo yu donmadan oynamak kanka. sürekli donduğu için rank düştüm :(

evet güncel bir sistem değil ama şuan bunu iyileştirmek zorundayım varsa bir tavsiyeniz deneyebilirim.
işte o ısınmadan hocam pcyi temizledim diyorsunuz zaman sorun sistemde ben min grafikte min 30 fps alırım kendi çöp sistemimde siz ultra grafikte 90 net alırsınız

Bence de işlemci ve RAM yeterli ama ekran kartı biraz zayıf.

İşte o ısınmadan hocam PC'yi temizledim diyorsunuz zaman sorun sistemde benmin grafiktemin 30 FPS alırım kendi çöp sistemimde siz Ultra grafikte 90 net alırsınız.

İşlemci soba gibi ama RX 570 gibi bir kart takılsa yanına sistem 1080P'de iş yapar oyunlarda.

Anladığım kadarıyla sistemim güncel değil şuan ki sorunlarım bundan dolayı.
Peki sistemimi bir tık güncellemek istesem işlemci ve ekran karı olarak ne kullansam en verimli sonucu alırım ?

Ana kartım
ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0

Anladığım kadarıyla sistemim güncel değil şuan ki sorunlarım bundan dolayı.
Peki sistemimi bir tık güncellemek istesem işlemci ve ekran karı olarak ne kullansam en verimli sonucu alırım ?

Ana kartım
ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0
FX8350 alabilirsiniz. O ekran kartları yerine de RX570 alabilirsiniz. Bunları yaparsanız sistemin donmalarının gittiğini göreceksiniz.

normal internette gezinirken problem olmuyor. ama bi render almaya başlayayım veya bi kaç programı eş zamanlı çalıştırdığımda ısındığını ve sesinin değiştiğini fark edebiliyorum.

sanırım bahsettiğiniz bu ekran Eki Görüntüle 993738
Hayır hwinfonun sensors kısmından bakmanız lazım. Bence sistemim takılmasının nedeni farklı. Format atmayı denemelisiniz. Bu tarz birden çok nedeni olabilecek sorunlarda ucuzdan pahalıya gitmek daha iyidir.

Bir de sıcaklıklar gerçekten çok yüksek değilse donmalar sıcaklıklardan kaynaklanmıyor bence. Çünkü o kadar ısınmalı ki kendini korumaya alıp frekansları düşürsün. Neyse dediğim gibi oyun oynarken MSI Afterburner ile sıcaklıkları kontrol ederseniz belki sorun oradadır. Ssdlerin ve varsa disklerin sağlık durumlarına bakabilirsiniz. Ramlerinize test yapabilirsiniz. Dediğim gibi ucuzdan pahalıya gitmek her zaman daha iyidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı