Bilgisayar aşırı ısınmadan dolayı donuyor

ctrl

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar;
Sistemim oyun oynarken daha çok ama normal çalışırken de donma yapıyor. Bütün sürücüleri güncelledim ama faydası olmadı.
Anakart üzerindeki pinlere sıcaklıktan dolayı dokunamıyorum bile. 1 hafta önce komple bir temizlik yaptım ve termal macunu da değiştirdim. Ama sorunu hala yaşamaktayım. Sistem özelliklerini aşağıya yazıyorum.

Özellikler.png

Güç kaynağı: Xilence 1200W PSU ve Cooler Master'ın sıvı soğutması mevcut.

Kasa.jpeg

Fotografta sarı çerçeveye aldığım yerler çok ısınıyor.

Bilgisi olup yardım edebilecek birisi varsa minnettar kalırım teşekkürler.

Kısa zaman önce VRM altındaki termal pedin etkinliğini yitirmesi sonucu mosfetlerin üç tanesi kısa devreye düşmüştü. Fazla zorlamamanızı tavsiye ederim 120 dereceden sonra dayanmıyorlar. Termal ped etkisini kaybetmiş olabilir. Ancak kaliteli ped bulmadan orasını açmanızı önermem.

Hayır hwinfonun sensors kısmından bakmanız lazım. Bence sistemim takılmasının nedeni farklı. Format atmayı denemelisiniz. Bu tarz birden çok nedeni olabilecek sorunlarda ucuzdan pahalıya gitmek daha iyidir.

Bir de sıcaklıklar gerçekten çok yüksek değilse donmalar sıcaklıklardan kaynaklanmıyor bence. Çünkü o kadar ısınmalı ki kendini korumaya alıp frekansları düşürsün. Neyse dediğim gibi oyun oynarken MSI Afterburner ile sıcaklıkları kontrol ederseniz belki sorun oradadır. Ssdlerin ve varsa disklerin sağlık durumlarına bakabilirsiniz. Ramlerinize test yapabilirsiniz. Dediğim gibi ucuzdan pahalıya gitmek her zaman daha iyidir.
fikirlerin için teşekkür ederim dostum, önerilerini uygulayacağım. sonuçları paylaşırım. Saygılar :)

Geri
Yukarı