Bilgisayar Belirsiz Aralıklarla Reset Atıyor

cevo

Decapat
i3 bilgisayarımda, 650 Watt(Thermaltake Litepower 650W Psu), 8 GB DDR3 sistemimdeki HD 4800 ekran kartı yandı ve bunun üzerine ASUS RX460 2GB GDDR5 OC 128Bit AMD Radeon ekran kartı aldım. Bunu i3 sistemime taktığımda sürekli reset atma ve FPS düşüklüğünden kasma sorunu ile karşılaştım, bunu sistem darboğazına yorumlayarak 2-3 ay sonra ASUS RX460 2GB GDDR5 OC 128Bit AMD Radeon, Ryzen 5 1500x, Corsair Vengeance Kırmızı 8GB 2400MHz DDR4 RAM aldım, sistemi tekrar birleştirerek açtığımda bu sefer sadece reset sorunları devam etti.

Bunun üzerine 3-4 defa format attım (Win10, 8, 7 denedim) fakat sorunum devam ediyordu. Bu yüzden Asus canlı destek ile iletişime geçtim bana harddiskimde sorun olabileceğinden yapabilceğini söyledi. Ben de 320 GB 8MB cache HDD aldım sorunlar devam edince forumlarda ve bir kaç bilene danışarak SSD almam gerektiğini iyi bir sistemin okuma problemi yapabilceğini söylediler. 120 GB 530/520mb SSD aldım Hi-Level. Sorunum hala devam ettiği için ekran kartını garantiye gönderdim bana 3 gün sonra bir sorun yok diye geri gönderdiler ben de bir bilgisayarcıya vererek tüm parçaları tek tek denemesini istedim.

Hangi parça problemli ise alacağımı söyledim 1 hafta sonra bana geri dönüş yaptılar ve ekran kartında sorun olduğunu söyledi ben de bunun üzerine MSI VGA GeForce GTX 1050 Gaming X aldım sorun görünmüyordu, BIOS'tan OC açmadığım sürece (açtığımda PC açılıp masaüstüne gelince reset atıyordu) ben de OC mod kapalı oynadım hiç bir sorun ile karşılaşmadım. 4-5 ay daha sonra oyunlarda reset atmaya başladı. Bu süreç geçtikten sonra normal masaüstünde de atmaya başladı bir zamanlar 3 günde 1 yaparken, bu sefer 1 günde 3 yapmaya başladı. Bazı zamanlar ise 1 saat GTA V oynadığımda atmıyor bazen de 2-3 dakika sonra atıyor. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Tüm parçaları değiştirdim sadece güç kaynağım kaldı iyi diye, ben güç kaynağından şüphe ediyorum.

Not: Bilgisayarın power tuşuna basınca anında kasa çalışıyor fakat görüntü 5-10 saniye aradan sonra geliyor, fotoğrafta gösterdiğim I. ışık yanıyor görüntü gelmiyorken. Görüntü geldikten sonra ise II. ışık yanıyor. (Uyarı ışıklarının yanında yazanları unuttum konuyu güncelleyeceğim ya da yoruma ekleyeceğim.)

Y67R42.png

Son düzenleyen: Moderatör:
bu tarz problemlerde önce PSU'yu kontrol etmek lazım, en önemli parçalardan birisi ve bütün sistemi etkiliyor. Bence başka bir PSU ile dene, eğer diğer parçaları kontrol ettiysen büyük ihtimal sorun PSU'dadır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı