Bilgisayar bileşenlerinde marka önemli mi?

OneLifeLiveIt

Hectopat
İlk masaüstü bilgisayarımı 1999 yılında aldım. 2002 yılına kadar bazı değişikliklerle kullandım. Sonrasında farklı markalarda laptop kullandım. Geçtiğimiz Haziran ayında PC topladım. Vatan Bilgisayar olması ve ASUS, Samsung vb. markalar olması sebebiyle pahalı bir PC toplama deneyimi oldu. Aynı sistemi 2-3 bin TL ucuza toplamak mümkün olabilirdi. Ancak markaya önem vermem ve satıcı güven sorunu sebebiyle böyle bir seçim yaptım. Bilgisayar ile ilgili birkaç sorun yaşadım ve bu deneyim aşağıdaki soruları akla getirdi.

Sorum şu:

- Markaya ve satıcıya önem vermek mi?
- Birkaç yıl kullanılacak kadar yeter diyerek ucuz modellere yönelmek mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Marka farkı kalite ve malzeme kalitesini doğrudan etkiliyor. Marka içinde modellerde dahi çok farklılıklar oluyor.
Ayrıca ürünü aldıktan sonraki deneyimleriniz de etkileniyor. Servis ihtiyacınız durumunda verilen hizmetler farklı oluyor.

Kesinlikle önemli. Bazı markaların piyasada başı çekmelerinin bir sebebi var. Gerek malzeme kalitesi, gerek sundukları ekstra özellikler, ürünlere verdikleri destekler, servis hizmeti gibi unsurlar bu markaları tepeye taşıyor. Fiyat farkı da verdikleri güven ve sundukları destekle karşılaştırıldığında kabul edilebilir düzeyde oluyor. Zaten fiyatlar alıp başını gitmişken güvenilir olandan almak lazım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı