Çözüldü Bilgisayar bir süre sonra "dırr" sesi çıkarıp donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kerem1238806

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Kingston HyperX Savage 4gb (x2) DDR 3 1600mhz
SSD veya HDD modeli
WD 7200RPM BLUE 1TB
Ekran kartı
MSI AMD R7 240
Anakart
MSI H81MP33
İşlemci
Intel Pentium G3250
Aylardır belki de yıllardır bu sorunla uğraşıyorum. Özellikle ağır bir oyun oynarken belli bir süre sonra her şey aniden donuyor, multimedya araçları kilitleniyor, ve hoparlörden sanki bir şey çiziliyormuş gibi bir ses çıkıyor. (HDD'den kaynaklı olduğunu düşünüyordum ancak HDD'yi tarattığımda bir hata ile karşılaşmadım.)
Bazen oyun oynamasam, internette gezindiğim sırada da bu hata ile karşılaşıyorum. Ancak o zaman bir şey çiziliyormuş gibi değil de direkt hoparlörden "dırrr" diye uzunca bir ses çıkıyor.

Konuyu açmadan önce aynı sorun üzerine açılmış diğer konulara baktım. Ancak kimisi sorunun HDD'den olduğunu kimisi işlemciden, kimisi ekran kartından olduğunu söylüyor. Tüm aygıtları tarattığım halde hatanın neden kaynaklandığını bulamadım. Bu konuda yapabileceğim alternatif çözümler için sizlerden yardım istiyorum. Ek olarak şunu da söylemek istiyorum: Bu hata ile karşılaştığımda bilgisayarı düğmesinden kapatıp HDD'nin kablolarını söküp yeniden takıyorum. Ve hatanın karşıma tekrardan çıkma süresi uzuyor. Ancak 1 hafta sonra hatayı tekrardan yaşıyorum.

Çözüm
Geri dönüş yapmayı unutmuşum. Sorunu şu anlık çözdüm. Çözümüm de şu şekilde oldu: Arızalı RAM tespit ettim. Bunu da RAM'ları tek tek deneyerek yaptım. Ancak birkaç kez tak çıkar yaptığımda ve yerlerini değiştirdiğimde bilgisayarım açıldı. Ve ondan bu yana bu sorunu yaşamıyorum.
Son olarak da sorunun artışını bilgisayarımı uzun süre uyku modunda bekletmeme bağlıyorum. Ne zaman bilgisayarı uyku moduna alsam, tekrar açtığımda oyun oynadıktan bir süre sonra bu sorun tekrar baş gösteriyor. Uyku moduna hiç almazsam bu sorunla karşılaşmıyorum. Sanırım RAM'ı çok fazla yoruyorum.
RAM'lerinizi Memtest86 ile test edin.

Öğrendiğim kadarıyla biraz uzun sürüyormuş. Vaktim olduğunda bu çözümü deneyeceğim. Ancak daha kısa ve alternatif çözümler lazım. Bugün Online derslere katılmam gerektiği için sorunu hızlıca çözmem lazımdı. Ancak çözemediğim için tüm dersleri kaçırdım. Gına geldi bu illetten. Kafayı yiyeceğim resmen. Hayır yani ısınan bir şey yok durduk yere başıma geliyor. Özellikle bir uygulama veya oyun açıkken daha fazla karşılaşıyorum bu sorunla.

Öğrendiğim kadarıyla biraz uzun sürüyormuş. Vaktim olduğunda bu çözümü deneyeceğim. Ancak daha kısa ve alternatif çözümler lazım. Bugün Online derslere katılmam gerektiği için sorunu hızlıca çözmem lazımdı. Ancak çözemediğim için tüm dersleri kaçırdım. Gına geldi bu illetten. Kafayı yiyeceğim resmen. Hayır yani ısınan bir şey yok durduk yere başıma geliyor. Özellikle bir uygulama veya oyun açıkken daha fazla karşılaşıyorum bu sorunla.
Bu çözüm değil zaten, ki bu test sadece sorunun RAM kaynaklı olup olmadığını anlamaya yarıyor.

Arkadaşımın dediği gibi sorun RAM kaynaklı da olabilir.

Uzak bir ihtimal belki ancak;
Power Supply'de arızalı olabilir. PS içinde ısınan bir parça (MOSFET, entegre ya da kondansatör) gibi parçalar aşırı ısındığından dolayı sisteme yeterli güç veremediği için PC kilitleniyor olabilir. Isınan parça hemen soğumadığı ve tekrar yüke bindiği için de sorun oluşabilir.

Arkadaşımın dediği gibi sorun RAM kaynaklı da olabilir.

Uzak bir ihtimal belki ancak;
Power Supply'de arızalı olabilir. PS içinde ısınan bir parça (MOSFET, entegre ya da kondansatör) gibi parçalar aşırı ısındığından dolayı sisteme yeterli güç veremediği için PC kilitleniyor olabilir. Isınan parça hemen soğumadığı ve tekrar yüke bindiği için de sorun oluşabilir.

Power Supply'de oluşan bir arızayı tespit etmemin bir yolu var mıdır? Dediğin parçaların hiçbirini bilmiyorum. Eğer sorunun Power Supply'de olduğu kesinleşirse Power Supply'i değiştirmekten başka çarem yok sanırım. Ayriyeten sorun RAM kaynaklı çıkarsa da değiştirmekten başka çarem yok.

Power Supply'de oluşan bir arızayı tespit etmemin bir yolu var mıdır? Dediğin parçaların hiçbirini bilmiyorum. Eğer sorunun Power Supply'de olduğu kesinleşirse Power Supply'i değiştirmekten başka çarem yok sanırım. Ayrıyeten sorun RAM kaynaklı çıkarsa da değiştirmekten başka çarem yok.

Power Supply'nin içindeki arızalı parçayı kontrol edebileceğin bir yöntem yok. Isınan parça varsa termal kontrol yapılır, elektronik değer ölçümü yapılır, yükteyken ne kadar akım çekebildiğine bakılır bunlar. Sanıyorum ki bunları PC üzerinde kontrol edebilen bir yazılım yok. Önce RAM testi yapmanı sonra da başka bir Power Supply ile test etmeni öneririm.

Geri dönüş yapmayı unutmuşum. Sorunu şu anlık çözdüm. Çözümüm de şu şekilde oldu: Arızalı RAM tespit ettim. Bunu da RAM'ları tek tek deneyerek yaptım. Ancak birkaç kez tak çıkar yaptığımda ve yerlerini değiştirdiğimde bilgisayarım açıldı. Ve ondan bu yana bu sorunu yaşamıyorum.
Son olarak da sorunun artışını bilgisayarımı uzun süre uyku modunda bekletmeme bağlıyorum. Ne zaman bilgisayarı uyku moduna alsam, tekrar açtığımda oyun oynadıktan bir süre sonra bu sorun tekrar baş gösteriyor. Uyku moduna hiç almazsam bu sorunla karşılaşmıyorum. Sanırım RAM'ı çok fazla yoruyorum.

Çözüm

Geri
Yukarı