Bilgisayar birden gürültülü çalışmaya başladı

JohnCage48

Centipat
Daha fazla  
İyi forumlar.

Arkadaşlar sistemim aşağı yukarı 2 yıllık. Bilgisayarım son birkaç haftadır nedense gürültülü çalışmaya başladı. Ses bazen bilgisayar açılırken başlıyor bir süre sonra kesiliyor. Bazen kendiliğinde başlayıp kayboluyor. Sizce nedendir?

Sıcaklıklardan olabilir, hangi durumlarda oluyor tam olarak?

Ses bazen bilgisayar açılırken başlıyor bir süre sonra kesiliyor.

Bu normal, bende de oluyor.

Kasa kirli mi veya tozlu mu?

İyi forumlar.

Arkadaşlar sistemim aşağı yukarı 2 yıllık. Bilgisayarım son birkaç haftadır nedense gürültülü çalışmaya başladı. Ses bazen bilgisayar açılırken başlıyor bir süre sonra kesiliyor. Bazen kendiliğinde başlayıp kayboluyor. Sizce nedendir?

Aynısı bende de oluyordu, ses kasanın ön alt fanından geliyordu kasayı temizleyince geçti.

Sıcaklıklardan olabilir, hangi durumlarda oluyor tam olarak?

Bu normal, bende de oluyor.

Kasa kirli mi veya tozlu mu?
Geçen gün HWinfo ile baktığımda sıcaklıklar gayet normaldi. Kasa biraz tozlu 2 yıldır elime almadım. Kasaya kabaca baktığımda sadece harddisk önünndeki fan dikkatimi çekmiştir. Baya tozluydu. Ondan olabilir mi? Başka parçalardan olabilir mi? Ekran kartı fanları gayet temiz görünüyordu.
Edit: Hatta bilgisayarıma yeni bir harddisk takmıştım ses gelmeden önce. Ondan mı oldu denemek için eski harddiski taktım durum aynı.

Geçen gün HWiNFO ile baktığımda sıcaklıklar gayet normaldi. Kasa biraz tozlu 2 yıldır elime almadım. Kasaya kabaca baktığımda sadece hard disk önünndeki fan dikkatimi çekmiştir. Bayağı tozluydu. Ondan olabilir mi? Başka parçalardan olabilir mi? Ekran kartı fanları gayet temiz görünüyordu.

Önce sistemi bi' temizle tepeden tırnağa. 2 senedir içinde bayağı toz birikmiştir, temizlikten sonra bir de işlemcinin termal macununu yenile ve bir stres testi yap. Hem sıcaklıklara bakmış olursun hem de sonradan sistemin ses seviyesine.

İki ihtimal var.
1- bilgisayarın ısınıyordur ve fanlar ısınan bilgisayarını soğutmak için devir yükseltiyordur.
2-kasanın içinde çok fazla toz varsa temizleyin büyük ihtimalle düzelicektir.

Nasıl bir ses ? Yüksek titreşimli bir ses ise fanlardan biri bozulmuş olabilir. Genede pc temizliğinizi yapın ve kasadaki fanları tek tek söküp test edin, ses kesildimi diye. Cpu fanı veya ekran kartı fanıda olabilir sesi çılaran.

Geri
Yukarı