Bilgisayar birden gürültülü çalışmaya başladı

JohnCage48

Centipat
Daha fazla  
İyi forumlar.

Arkadaşlar sistemim aşağı yukarı 2 yıllık. Bilgisayarım son birkaç haftadır nedense gürültülü çalışmaya başladı. Ses bazen bilgisayar açılırken başlıyor bir süre sonra kesiliyor. Bazen kendiliğinde başlayıp kayboluyor. Sizce nedendir?

Nasıl bir ses ? Yüksek titreşimli bir ses ise fanlardan biri bozulmuş olabilir. Genede pc temizliğinizi yapın ve kasadaki fanları tek tek söküp test edin, ses kesildimi diye. Cpu fanı veya ekran kartı fanıda olabilir sesi çılaran.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ses bu şekilde aslında çok daha uzun (10-15 dakika) sürüyor ama bu kadarını kaydettim. Bazen bilgisayar açılırken bazende normal kullanım esnasında bu şekilde çıkıyor ve kendiliğinden kayboluyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Dürüst konuşmak gerekirse 2 yıldır temizlenmeyen bir bilgisayarın bu derece ses çıkaracağını sanmıyorum.

Ses bu şekilde aslında çok daha uzun (10-15 dakika) sürüyor ama bu kadarını kaydettim. Bazen bilgisayar açılırken bazende normal kullanım esnasında bu şekilde çıkıyor ve kendiliğinden kayboluyor.

Coil whine olabilecek bir ses gibi, kasayı ilk önce temizle istersen güzelce. Geçmezse coil whine olma ihtimali yüksek.

Coil whine olabilecek bir ses gibi, kasayı ilk önce temizle istersen güzelce. Geçmezse coil whine olma ihtimali yüksek.
Bilgisayarı temizlemekten tırsıyorum. Bozarım falan diye ellemek istemiyorum. Zaten doların hali malum bir daha nereye bilgisayar alınır bu devirde. 😞 Daha önceden oyunlara girince kesinlikle bu kadar değil ama sanki sürtünme sesi gibi bir ses çıkarıyordu. Sanırım artık biraz daha ağırlaştı ve coil whine'nı dibine kadar yaşıyor. Coil whine ise endişenecek bir şey yok diye biliyorum. Doğru mudur?

Bilgisayarı temizlemekten tırsıyorum. Bozarım falan diye ellemek istemiyorum. Zaten doların hali malum bir daha nereye bilgisayar alınır bu devirde. 😞 Daha önceden oyunlara girince kesinlikle bu kadar değil ama sanki sürtünme sesi gibi bir ses çıkarıyordu. Sanırım artık biraz daha ağırlaştı ve coil whine'nı dibine kadar yaşıyor. Coil whine ise endişenecek bir şey yok diye biliyorum. Doğru mudur?
Attığım videoyu izleyerek temizleyin hocam. Hiçbirşey olmaz merak etmeyin.

Bilgisayarı temizlemekten tırsıyorum. Bozarım falan diye ellemek istemiyorum. Zaten doların hali malum bir daha nereye bilgisayar alınır bu devirde. 😞 daha önceden oyunlara girince kesinlikle bu kadar değil ama sanki sürtünme sesi gibi bir ses çıkarıyordu. Sanırım artık biraz daha ağırlaştı ve coil whine'nı dibine kadar yaşıyor. Coil whine ise endişenecek bir şey yok diye biliyorum. Doğru mudur?

Coil whine endişelenecek bir şey değil, ses çıkarır sadece patlatmaz herhangi bir bileşeni.

Temizlemekten korkma, sadece böyle kıracak esnetme zorlama hareketleri yapma yeter. Ufak güç uygulamadan bir sorun çıkmaz.

Coil whine endişelenecek bir şey değil, ses çıkarır sadece patlatmaz herhangi bir bileşeni.

Temizlemekten korkma, sadece böyle kıracak esnetme zorlama hareketleri yapma yeter. Ufak güç uygulamadan bir sorun çıkmaz.
Attığım videoyu izleyerek temizleyin hocam. Hiçbirşey olmaz merak etmeyin.
Teşekkürler önerilerinizi uygulayacağım. Yalnız boşta coil whine olur mu? Ben sadece ağır uygulamalarda oyunlarda falanda olur diye biliyorum. Ekran kartına yük binince yani.

Teşekkürler önerilerinizi uygulayacağım. Yalnız boşta coil whine olur mu? Ben sadece ağır uygulamalarda oyunlarda falanda olur diye biliyorum. Ekran kartına yük binince yani.

Boşta da olabilir sorun yok, performansa etki etmiyor sonuçta.

Bana yatağı bozulmuş fan sesi gibi geldi bu kasa fanı, ekran kartı fanı, cpu fanı, psu fanından herhangi biri olabilir.

Geri
Yukarı