Bilgisayar birden kapandı ve görüntü gelmiyor

Barış Uysal

Kilopat
Daha fazla  
Ben bilgisayarımı kullanırken birden kapandı sonra BIOS ekranını bile açamadım monitörde görüntü yoktu, USB mouse klavye çalışmıyordu. Bende anakart bozuldu sandım. Tamirciye götürdüğümde BIOS'taki voltaj ayarları değişmiş ondan olmuş dedi. Ve çözüm olarak (anakarttaki) elektriksel sorunu çözdüm, ekran kartı, RAM vb parçaları elektrolize ettim dedi. Bu olayı ben kendim yapmak istiyorum, nasıl yaparım biri anlatabilir mi detaylı? Bilgisayar Programcılığı okudum ancak donanım konusunda bilgim az bunu arttırmak ve kendi işimi kendim halledebilmek istiyorum (bu anakart sorununu) bi el uzatabilir iseniz sevinirim.

Sistem özellikleri:

* PEGATRON IPXSB-H61
* i3-2100
* QUAKE LC-8350MX PSU
* 8 GB (2x4 Hi-Level soğutuculu) 1333 MHz
* Windows 7 Home Basic 64 Bit İşletim Sistemi
* Asus GT 730 128 BIT 4GB ekran kartı

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamircinin "elektrolize" olayı biraz abartı gibi geldi bana. BIOS üzerindeki ayarlar değiştiyse Clear CMOS yaparsın tüm ayarlar sıfırlanır zaten.
Zaten elektrik ayarı değişmiş onu düzelttim dediği oydu sanırım. Pil çıkarma olayı dimi dediğiniz?
Ekran kartı vs elektrolize etmek nasıl yapılıyor ne işe yarıyor açıklar mısınız?

Zaten elektrik ayarı değişmiş onu düzelttim dediği oydu sanırım. Pil çıkarma olayı değil mi dediğiniz?
Ekran kartı vesayre donanımları elektrolize etmek nasıl yapılıyor ve ne işe yarıyor açıklar mısınız?
BIOS sıfırlama olayı pil çıkararak veya belirli jumper yerlerini değiştirerek BIOS sıfırlamaya denir.

Ekran kartı elektrolize etme gibi bir işlem hiç duymadım. Büyük ihtimalle sadece anakart BIOS sıfırlayarak sorunu çözmüştür.

BIOS sıfırlama olayı pil çıkararak veya belirli jumper yerlerini değiştirerek BIOS sıfırlamaya denir.

Ekran kartı elektrolize etme gibi bir işlem hiç duymadım. Büyük ihtimalle sadece anakart BIOS sıfırlayarak sorunu çözmüştür.
Bende duymadım onun için soruyorum. Belki burada bi bilen vardır tamirci diye.
Jumper olayını bilmiyorum bu arada.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı