Bilgisayar birkaç saniyeliğine donuyor ve ardından yeniden başlıyor

hoperiver

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci, Game Developer
RAM
GSKILL (F4-3600C18D-16GVK) 32GB (4x8GB) Ripjaws V DDR4 3600MHz CL18 1.35V
SSD veya HDD modeli
Samsung 250GB 970 EVO PLUS NVMe M.2 SSD
Ekran kartı
MSI GEFORCE GTX 1660 SUPER VENTUS XS OC 6GB GDDR6
Anakart
MSI B450 TOMAHAWK MAX AMD B450 Soket AM4 DDR4
İşlemci
AMD Ryzen™7 3700X Soket AM4
Merhaba,

Nedenini anlayamadığım bir şekilde birbirinden alakasız işlemler sırasında sistem, birkaç saniyeliğine donup ardından kendini yeniden başlatıyor. Temiz kurulum yapmak dahil birçok yöntem denedim ancak sorun devam ediyor. Hatayı tespit edebilmek için nereden başlayacağımı bilmiyorum. Kullanan kişi olarak 2 öngörüm var aşağıda sistem özellikleriyle birlikte paylaşıyorum.

1-) Ses sürücüleri kaynaklı donanım seviyesinde olası kritik bir hata
2-) Kasaya yeterli gücün gitmemesi

Not1: İşlemci kullanımı, ekran kartı kullanımı, sıcaklık ve FPS gibi değerleri MSI Afterburner ile aktif takip ediyorum. Bu zamana kadar bir anormallik gözlemlemedim.
Not2: Bu problem birkaç aydır devam ediyor. İşlemci yükseltmesi yapıp Ryzen 5 2600X'ten geçiş yaptım.

Donanım:
Anakart: MSI B450 TOMAHAWK MAX AMD B450 Soket AM4 DDR4
İşlemci: AMD Ryzen™7 3700X Soket AM4
Ekran Kartı: MSI GEFORCE GTX 1660 SUPER VENTUS XS OC 6GB GDDR6 192bit
Bellek: GSKILL (F4-3600C18D-16GVK) 32GB (4x8GB) Ripjaws V DDR4 3600MHz CL18 1.35V
Depolama: Samsung 250GB 970 EVO PLUS NVMe M.2 SSD ve Samsung EVO Samsung 1TB 870 EVO
Güç Kaynağı: Corsair RM750 750W 80+ Gold Modüler
Soğutma: COOLER MASTER MASTERLIQUID ML120L V2 SICKLEFLOW
Kulaklık: LOGITECH G935 WİRELESS 7.1 SURROUND SOUND GAMİNG HEADSET
Mouse: LOGITECH G305 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse

Yazılım:
Bios Versiyonu: E7C02AMS.3E0
İşletim Sistemi: Windows 10 21H2
Nvidia Versiyonu: 526.98
Logitech G HUB Versiyonu: 2022.9.315009

Dosya Ekleri

• cpu.jpeg
    cpu.jpeg
    478,9 KB · Görüntüleme: 20
  • oc1.jpeg
    oc1.jpeg
    497,9 KB · Görüntüleme: 22
  • oc2.jpeg
    oc2.jpeg
    490,9 KB · Görüntüleme: 25
  • ram.jpeg
    ram.jpeg
    455 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
1. Anakartın kendi CD'sindeki sürücüleri kurup denedin mi?
2. Bilgisayar tam yükteykenmi resetliyor?

1. Anakart CD'sini hiç kullanmadım ve o donanımı da yok. Ancak son kurulumumdan sonra sistem ve chipset sürücülerini yüklemediğimi fark ettim. Şimdi yüklüyorum.
2. En fazla 10 saniye olacak şekilde ekran donuyor. Fare ve klavye kilitli bir şekilde bekliyorum ve ardından siyah ekrana geçip yeniden başlıyor. Sistemi zorlayan oyunlar ve hatta yayıncılık da dahil saatlerce sorunsuz çalışabiliyor. Çoğunlukla 2 günde 1 olacak şekilde alakasız yerlerde üstte yazdığım sorunla karşılaşıyorum.

Bilmiyorum var mı. Olay gorüntüleyicisine girin. Ordan Windows günlüklerinden sistemi seçin. Orda olaylar açılacak. Kırmızı ile işaretli olanlara bakın. Saate göre de arayabilirsiniz.

Dün Ready or Not oynarken yine aynı problemle karşılaştım. Aşağıdaki hata yazıyordu ve onun altındaki ise neredeyse her 10 dakikada bir var.

nvlddmkm kaynağındaki 0 Olay Kimliği'nin açıklaması bulunamıyor. Bu olayı başlatan bileşen yerel bilgisayarınızda yüklü değil veya yükleme bozulmuş. Bileşeni yerel bilgisayara yükleyebilir veya yüklüyse onarabilirsiniz.

Olay başka bir bilgisayardan başlatıldıysa, olayla birlikte görüntüleme bilgileri kaydedilmiş olmalıdır.

Olayla birlikte aşağıdaki bilgiler eklendi:

\Device\Video3
Restarting TDR occurred on GPUID:2600

İleti kaynağı var ancak ileti, ileti tablosunda bulunamadı

Autopilot.dll WIL error was reported.
HRESULT: 0x80070491
File: onecoreuap\admin\moderndeployment\autopilot\dll\dllmain.cpp, line 191

Dün Ready or Not oynarken yine aynı problemle karşılaştım. Aşağıdaki hata yazıyordu ve onun altındaki ise neredeyse her 10 dakikada bir var.

nvlddmkm kaynağındaki 0 Olay Kimliği'nin açıklaması bulunamıyor. Bu olayı başlatan bileşen yerel bilgisayarınızda yüklü değil veya yükleme bozulmuş. Bileşeni yerel bilgisayara yükleyebilir veya yüklüyse onarabilirsiniz.

Olay başka bir bilgisayardan başlatıldıysa, olayla birlikte görüntüleme bilgileri kaydedilmiş olmalıdır.

Olayla birlikte aşağıdaki bilgiler eklendi:

\Device\Video3
Restarting TDR occurred on GPUID:2600

İleti kaynağı var ancak ileti, ileti tablosunda bulunamadı

Autopilot.dll WIL error was reported.
HRESULT: 0x80070491
File: onecoreuap\admin\moderndeployment\autopilot\dll\dllmain.cpp, line 191

Sizin Windows bozulmuş herhalde. Temiz kurulum yapma imkanınız varsa tavsiye ederim.
Herhangi bir OC var mı ve sürücüler güncel mi?
Bir de Windows'un da güncel olmasında fayda var.

Yeni konular

Geri
Yukarı