Bilgisayar boot atmıyor ve görüntü gelmiyor

aprusier

Hectopat
Olayı baştan anlatmak istiyorum. Boşta RTX 3090 vardı onu takayım dedim oyun oynarım. Kasaya 1000W yeni bir PSI ve 3090'ı taktım açtım bilgisayarı. Tam pozisyon düzeltiyordum ki ayagım normal bir hızla kasaya çarptı ve bilgisayar aniden kapandı tekrar açmayı denedim yine açılır gibi oldu sonra kasaya hafif bir temasta tekrar kapandı. 2. defa açmamda bir önceki kapanmaya dair PSU ile ilgili hata verdi. 3. de hiç açılmadı ne ekran ne bip sesi hiçbir şey yok. PSU'ya da ekran kartı mı yandı acaba dedim mining rige koydum ikisi de çalışıyor. Tekrar kasaya eski bileşenleri taktım yine aynı hata, ne bir bip sesi ne de görüntü var. Kısaca sistem boot atmıyor. İşlemci fanı ve ekran kartı fanları dönüyor. Tekrar göz gezdirirken bilgisayar çalışırken ramlere hafif dokundum bilgisayar kapandı direk. Ekstra olarak dikkatimi çeken şey ise kasanın düğmesindeki LED'ler de yanmamaya başladı. Güç tuşuna basınca bilgisayar açılıyor ama tekrar kapatılmıyordu aynı tuştan. Yani o ani kapnmadan sonra bir şeyler oldu ve bilgisayar kendini kaybetti. Benim fikrim işlemci ya da ramler yandı. Sizin görüşleriniz nedir?

Olayı baştan anlatmak istiyorum. Boşta RTX 3090 vardı onu takayım dedim oyun oynarım. Kasaya 1000W yeni bir PSI ve 3090'ı taktım açtım bilgisayarı. Tam pozisyon düzeltiyordum ki ayagım normal bir hızla kasaya çarptı ve bilgisayar aniden kapandı tekrar açmayı denedim yine açılır gibi oldu sonra kasaya hafif bir temasta tekrar kapandı. 2. defa açmamda bir önceki kapanmaya dair PSU ile ilgili hata verdi. 3. de hiç açılmadı ne ekran ne bip sesi hiçbir şey yok. PSU'ya da ekran kartı mı yandı acaba dedim mining rige koydum ikisi de çalışıyor. Tekrar kasaya eski bileşenleri taktım yine aynı hata, ne bir bip sesi ne de görüntü var. Kısaca sistem boot atmıyor. Ekstra olarak dikkatimi çeken şey ise kasanın düğmesindeki LED'ler de yanmamaya başladı. Güç tuşuna basınca bilgisayar açılıyor ama tekrar kapatılmıyordu aynı tuştan. Yani o ani kapnmadan sonra bir şeyler oldu ve bilgisayar kendini kaybetti. Benim fikrim işlemci yandı. Sizin görüşleriniz nedir?

Anakartı kasadan çıkarıp sistemi uzay montaj yapıp deneyin.
Anakart kasadan kısadevre alıp PSU'nun aktif korumasını devreye sokuyor.

Olayı baştan anlatmak istiyorum. Boşta RTX 3090 vardı onu takayım dedim oyun oynarım. Kasaya 1000W yeni bir PSI ve 3090'ı taktım açtım bilgisayarı. Tam pozisyon düzeltiyordum ki ayagım normal bir hızla kasaya çarptı ve bilgisayar aniden kapandı tekrar açmayı denedim yine açılır gibi oldu sonra kasaya hafif bir temasta tekrar kapandı. 2. defa açmamda bir önceki kapanmaya dair PSU ile ilgili hata verdi. 3. de hiç açılmadı ne ekran ne bip sesi hiçbir şey yok. PSU'ya da ekran kartı mı yandı acaba dedim mining rige koydum ikisi de çalışıyor. Tekrar kasaya eski bileşenleri taktım yine aynı hata, ne bir bip sesi ne de görüntü var. Kısaca sistem boot atmıyor. İşlemci fanı ve ekran kartı fanları dönüyor. Tekrar göz gezdirirken bilgisayar çalışırken ramlere hafif dokundum bilgisayar kapandı direk. Ekstra olarak dikkatimi çeken şey ise kasanın düğmesindeki LED'ler de yanmamaya başladı. Güç tuşuna basınca bilgisayar açılıyor ama tekrar kapatılmıyordu aynı tuştan. Yani o ani kapnmadan sonra bir şeyler oldu ve bilgisayar kendini kaybetti. Benim fikrim işlemci ya da ramler yandı. Sizin görüşleriniz nedir?
İşlemci ya da ramlarde bir problem olduğunu düşünmüyorum. PSU değişikliği yapma imkanınız varsa deneyebilir misiniz hocam?

İşlemci ya da ramlarde bir problem olduğunu düşünmüyorum. PSU değişikliği yapma imkanınız varsa deneyebilir misiniz hocam?
2 farklı psu ile denedim ama sonuç aynı. PSU'lar çalışıyor.

Deneyeceğim.

Hiçbir zaman sistemde güç varken donanımlarla oynamayın. yerlerine oturtmaya çalışmayın yada çıkarmaya çalışmayın. Bu söylediklerimden her hangi birini yapacağınız zaman kasaya gelen gücü kesip power tuşuna 5-6 defa basarak statik boşaltın ondan sonra donanım sökün yada takın.

Maalesef sonuç aynı. Ekran kartı ve işlemci fanları dönüyor ama ne görüntü ne de bip sesi var. Bu arada anakarttaki stand-by power ışığı yeşil yanıyor yani anakart güç alıyor.

Bios pilini 15 saniye çıkarıp takar mısınız bazen işe yarıyor.
Denedim ve olmadı.

Son düzenleme:
Yukarıda yazdığım gibi statik boşaltın ve bellekleri tek tek deneyin ve yerlerine sağlam şekilde oturduklarına emin olun. Umarım sistemde güç varken bellekleri ellemeniz zarar vermemiştir.

Yukarıda yazdığım gibi statik boşaltın ve bellekleri tek tek deneyin ve yerlerine sağlam şekilde oturduklarına emin olun. Umarım sistemde güç varken bellekleri ellemeniz zarar vermemiştir.
Belleklere elleme derken çok aşırı hafif bir şekilde üstten dokundum yani hasar verecek kadar değil sağdan soldanda değil. Denedim onu ama olmadı. Büyük ihtimal sorun cpu'da ama 2. bir intel cpu'm yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı