Bilgisayar boştayken mavi ekran hatası

nikky

Picopat
Merhaba. Bir arkadaşım bilgisayarını kısa bir zaman önce yeniledi. B450M S2H ile R5 3600 ekledik. Parçaları eklediğimiz günden beri bilgisayar oyun açıkken değil de, masaüstünde gezerken, Chrome'de veya diğer internet tarayıcılarında vs. gezerken mavi ekran veriyor. Arkadaşım mavi ekranı oyunda almadığını, oyunda değilken aldığını söylüyor. Bunlar da minidump dosyaları. Şimdiden teşekkürler.
Bilgisayarın sahibi:

Parça değişimi olmadan önce bir problemim yoktu. Parçaları değiştirdikten sonra SSD'ye yeni Windows kurulumu yaptım. Windows'u kurduktan sonra masaüstünde ya da tarayıcıda gezerken mavi ekran almaya başladım. Problemim birkaç gün devam etti ve bilgisayarcıya götürmeye karar verdim. Bilgisayarcı da sorunun büyük ihtimal kurduğum Windows'dan olduğunu söyledi ve tekrar Windows kurup bana geri verdi fakat problem aynı şekilde devam etti. RAM slotlarımı tek tek denedim, iki RAM'i de ayrı ayrı kullandım fakat mavi ekran sorunu devam etti. Garip olan şey ise, problemin oyun oynarken olmaması. Yani herhangi bir oyun oynarken mavi ekran almıyorum fakat bir oyunu kapatıp masaüstünde beklediğim sürece mavi ekran alıyorum. Çok garip bir problem fakat çözümünü bulamadığım için çıldırmak üzereyim.

Ek olarak bir önceki gün bilgisayar masaüstündeyken uyuyakaldım, defalarca mavi ekran verip kapanmış. Uyanıp bilgisayarı açtığımda Reboot and select proper Boot device sorunu aldım. Boot menuden SSD'yi seçmeye çalıştım ama kısa bir süre SSD'yi göremedim. Birkaç saat sonra tekrar denediğimde Boot'dan SSD'yi gördüm ve seçtim, daha sonra bilgisayarım açıldı.

Minidump:

MSConfig hizmetler kısmında Microsoft hizmetlerini gizle seçeneğine tıklayın ve sizin için zorunlu olmayan hizmetleri kapatın.
Bir de ekran kartınız hangi model?

büyük ihtimal bu öneri sorunu çözdü. Şu an hala deneme aşamasındayım. Birkaç gün sonra net sonucu belirtirim. Bu sorunu yaşayan çok insan varmış, onlara da yardım etmiş oluruz.
Düzenliyorum. Dün akşamdan bu yana almamıştım fakat bu mesajı yazdıktan sonra aldım. Çözüm aramaya devam ediyorum.

Core Performans Boost kapalıyken RAM'leri varsayılan ayarda mı test ettiniz? Etmediyseniz varsayılan ayarlarda test edin bir de.

Sabah aldığım hatadan sonra sorunun artık donanımsal değil yazılımsal olduğuna karar verdim ve lisanslı bir Windows kurdum. Tüm disklerimi sıfırlayarak format attım ve bu saate kadar hiçbir sorun yaşamadım. Sanırım sorunu çözdük fakat sorunun neyden kaynaklandığını tam olarak çözemedik. İlgilenen herkese teşekkür ediyorum. Bu problemle karşılaşan arkadaşların deneyebileceği yöntemler:

1-RAM testi yapmak, "memtest86" ile RAM'lerin sağlam olup olmadığını kontrol edin.
2-BIOS üzerinden Core Performans Boost'u kapatın.
3-RAM'ler anakartınızla uyumlu olmayabilir, XMP'yi defaulta alın.
4-Ekran kartı sürücünüzü manuel güncelleyin. Format sonrası "Driver Booster" gibi üçüncü parti programları kullanmayın.
5-BIOS sürümünüzün güncel olup olmadığından emin olun. Değilse BIOS sürümünüzü güncel hale getirin.
6- Çeşitli yazılımlarla HDD / SSD testi yapın. Düşük bir ihtimal olsa da bundan kaynaklanma yolu var.
7-sfc "scannow" rehberini uygulayın.
8-Son olarak temiz, lisanslı bir Windows kurulumunu disklerinizi sıfırlayarak yapın. Benim sorunumu çözen bu oldu.

Bu sancılı süreçte ilgilenen dostlara teşekkür ediyorum. Bu problemi yaşayan olursa tavsiyem bir bilgisayarcıya gidip vakit kaybetmektense kendi yöntemleriyle çözmenizdir. İyi forumlar, iyi akşamlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı