Çözüldü Bilgisayar çalışıyor ama ekran gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ClayXV

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selam arkadaşlar. Konuyu açmadan önce forumdaki konuları okudum ama çözüm bulamadım.

Öncelikle aşağıda ki aldığım parçalar;

*Kasa: POWER BOOST VK-P3301B 500W Mesh Panel USB 3.0 Mid Tower Kasa | ITOPYA
*RAM: Xpg Spectrıx D41 8gb 3200mhz Ddr4 Rgb Ram [ax4u320038g16a-sr41] - n11.com
*Depolama: Seagate Barracuda St500dm009 3.5" 500 Gb 7200 Rpm 32 Mb Sata 3 Ncq Hdd Fiyatları ve Özellikleri
*Işlemci: AMD AM4 Ryzen 7 2700 3.2ghz 20mb 8çekirdekli 65w (7.nesil) 15046 (PassMark Puanı) | En Ucuzu Akakçe
*Anakart: Msı B350 Pc Mate 4xddr4 3200mhz S+v+gl+t Gamıng Anakart(am4) - n11.com
*Ekran kartı: Sapphire Pulse Amd Radeon Rx5500 Xt 8gb 128bit Gddr6 11295-01-20g - n11.com

Sistemimi düzgün şekilde topladım bu arada monitörüm eski DisplayPort to VGA kullanarak sistemi kurdum. Sistemi yeniden başlatlarda ekran gelmiyor yaşıyordum. Kabloları çıkar tak yaparak sorun düzeliyordu. Bugün sistemde indirilen klasörüne bakarken yazıların kaydığını gördüm her yazı aşağı kaymıştı bende yeniden başlat yaptım ve hiçbir şekilde ekrana görüntü gelmedi. Parçalarım yeni sistemi yapalı 1 hafta olacak.

Yaptığım işlemler şunlar;
- Kabloları kontrol ettim sorun bulamadım.
- Eski bilgisayarımda çalışan HDD kullandım olmadı.
- Anakart kutusunda bulunan yedek HDD kablosunu taktım olmadı.
- Ekran kartı yerine anakarttan görüntü denedim olmadı.
Aklıma gelen tüm her şeyi denedim sorunu anlayamadım. Kasa üzerinde herhangi bir hata ışığı almıyorum ve sistemi başlatınca sorunsuz tüm parçalar çalışıyor ekran kartı fanları dönüyor, ışıklandırmalar stok soğutucu fanı her şey işlev görüyor.

Normalde ilk başlarda kasanın üstünde mavi ışığın yanında kırmızı ışık yanardı bu sorundan sonra yanmamaya başladı. Klavyemin ışığı yanıyor ama numlock ışıkları falan yanmıyor. Aynı şekilde mouse ışık yanmıyor ama tıklama yapınca ışığı yanıp tekrardan sönüyor.

IMG-20200425-WA0019.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bios ekranıda gelmediğine göre ben DisplayPort to VGA bağlantısından şüpheleniyorum, farklı bir bağlantı methodu çalıştırabilir.
Sıkıntı çevircilerde oluyor kardeşim bende çevirici kullandım Max 3 gün sonra işi bitti görüntü alamadım.

İyi marka bir çevirici alırsanız sorun verme olasılığı çok az olur, ben iki ekranımı birden çeviricilerle yaklaşık 1 senedir kulanıyorum. Yinede karar sizin.

İyi marka bir çevirici alırsanız sorun verme olasılığı çok az olur, ben iki ekranımı birden çeviricilerle yaklaşık 1 senedir kulanıyorum. Yinede karar sizin.
Olabilir denemekte fayda var.

Monitörümü ikinci el 2016 senesinde falan almış olmam lazım o zamandan beri kabloyu hiç değiştirmeden kullandım. Sistemi kurduğumda ilk başta eski ekran kartını kullanıyordum arada görüntü gelmediği oluyordu bu sefer direk dönüştürücü yerine kablolu almayı düşünüyorum. Bakalım deneyeceğim en kötü geri iade yaparım. Yardımlarınız için tekrardan teşekkürler.

Öncelikle yardımlarınız için teşekkürler. Sizi çok fazla soruya maruz bırakıyorum ama sizce bir ucu VGA olacak ama diğeri HDMI mı yoksa display mi olması iyi olur.
Bir ucu VGA olduktan sonra diğeri fark etmez dostum. Zaten sınırlayan port VGA olacaktır. İkisi de aynı performansı verir.

Bir ucu VGA olduktan sonra diğeri fark etmez dostum. Zaten sınırlayan port VGA olacaktır. İkisi de aynı performansı verir.

Monitörü laptopa takmak aklıma geldi dönüştürücü olmadan direk taktım. Görüntü anında geldi kablodan yana bir sıkıntı yok gibi.
Kafama takılan konu şu ya dönüştürücü bozuk yada ekran kartı arızalı. Ama arızalı olsa bu hafta pazartesi geldi sorunsuz kullanamazdım değil mi?

IMG_20200425_133953.jpg

Aldığım dönüştürücü bu Displayport To Vga Çevirici Kablosu Laptop Pc Converter - n11.com

Sorun dönüştürücüde veya ekran çözünürlülük ayarında. Çözünürlülük kısmını açıklamıştım, denediniz mi söylediklerimi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı