Çözüldü Bilgisayar çalışıyor ama ekran gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ClayXV

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selam arkadaşlar. Konuyu açmadan önce forumdaki konuları okudum ama çözüm bulamadım.

Öncelikle aşağıda ki aldığım parçalar;

*Kasa: POWER BOOST VK-P3301B 500W Mesh Panel USB 3.0 Mid Tower Kasa | ITOPYA
*RAM: Xpg Spectrıx D41 8gb 3200mhz Ddr4 Rgb Ram [ax4u320038g16a-sr41] - n11.com
*Depolama: Seagate Barracuda St500dm009 3.5" 500 Gb 7200 Rpm 32 Mb Sata 3 Ncq Hdd Fiyatları ve Özellikleri
*Işlemci: AMD AM4 Ryzen 7 2700 3.2ghz 20mb 8çekirdekli 65w (7.nesil) 15046 (PassMark Puanı) | En Ucuzu Akakçe
*Anakart: Msı B350 Pc Mate 4xddr4 3200mhz S+v+gl+t Gamıng Anakart(am4) - n11.com
*Ekran kartı: Sapphire Pulse Amd Radeon Rx5500 Xt 8gb 128bit Gddr6 11295-01-20g - n11.com

Sistemimi düzgün şekilde topladım bu arada monitörüm eski DisplayPort to VGA kullanarak sistemi kurdum. Sistemi yeniden başlatlarda ekran gelmiyor yaşıyordum. Kabloları çıkar tak yaparak sorun düzeliyordu. Bugün sistemde indirilen klasörüne bakarken yazıların kaydığını gördüm her yazı aşağı kaymıştı bende yeniden başlat yaptım ve hiçbir şekilde ekrana görüntü gelmedi. Parçalarım yeni sistemi yapalı 1 hafta olacak.

Yaptığım işlemler şunlar;
- Kabloları kontrol ettim sorun bulamadım.
- Eski bilgisayarımda çalışan HDD kullandım olmadı.
- Anakart kutusunda bulunan yedek HDD kablosunu taktım olmadı.
- Ekran kartı yerine anakarttan görüntü denedim olmadı.
Aklıma gelen tüm her şeyi denedim sorunu anlayamadım. Kasa üzerinde herhangi bir hata ışığı almıyorum ve sistemi başlatınca sorunsuz tüm parçalar çalışıyor ekran kartı fanları dönüyor, ışıklandırmalar stok soğutucu fanı her şey işlev görüyor.

Normalde ilk başlarda kasanın üstünde mavi ışığın yanında kırmızı ışık yanardı bu sorundan sonra yanmamaya başladı. Klavyemin ışığı yanıyor ama numlock ışıkları falan yanmıyor. Aynı şekilde mouse ışık yanmıyor ama tıklama yapınca ışığı yanıp tekrardan sönüyor.

IMG-20200425-WA0019.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bios ekranıda gelmediğine göre ben DisplayPort to VGA bağlantısından şüpheleniyorum, farklı bir bağlantı methodu çalıştırabilir.
Bios ekranıda gelmediğine göre ben DisplayPort to VGA bağlantısından şüpheleniyorum, farklı bir bağlantı methodu çalıştırabilir.

Çözüm
Monitör eskiyse, AMD Radeon Software ile 1080P 60 Hz çözünürlük oluşturman gerekebilir. Ben yeni sistemi toplarken benzer bir sorun yaşamıştım. TV'ye HDMI ile bağlayıp görüntü almıştım. Eski monitöre dönüştürücü ile görüntü alamamıştım. Yazılım üzerinden çözünürlülük oluşturup Windows'u bu çözünürlülük ayarlarında çalıştırınca, dönüştürücü ile eski monitörümde görüntü almıştım. Çünkü 1080P çözünürlülükte 60 Hz'de görüntü veriyordu ve Windows bu çözünürlülüğü sunmamıştı.
Sizin sorununuz da aynı mıdır bilmiyorum. TV'ye HDMI ile bağlama şansınız varsa deneyin. Böyle bir şansınız yoksa, birinden HDMI bağlantısı olan monitör isteyip deneyin.

Monitör eskiyse, AMD Radeon Software ile 1080P 60 Hz çözünürlük oluşturman gerekebilir. Ben yeni sistemi toplarken benzer bir sorun yaşamıştım. TV'ye HDMI ile bağlayıp görüntü almıştım. Eski monitöre dönüştürücü ile görüntü alamamıştım. Yazılım üzerinden çözünürlülük oluşturup Windows'u bu çözünürlülük ayarlarında çalıştırınca, dönüştürücü ile eski monitörümde görüntü almıştım. Çünkü 1080P çözünürlülükte 60 Hz'de görüntü veriyordu ve Windows bu çözünürlülüğü sunmamıştı.
Sizin sorununuz da aynı mıdır bilmiyorum. TV'ye HDMI ile bağlama şansınız varsa deneyin. Böyle bir şansınız yoksa, birinden HDMI bağlantısı olan monitör isteyip deneyin.

Sorunu çözdüm gibi. Eski VGA girişli ekran kartı taktım, BIOS'u sıfırladım pili çıkararak. Sistem açıldı, sonrasında Windows'a giriş yaptım sorunsuz girebildim. Sonrasında tekrardan BIOS reset atarak yeni ekran kartını taktım Boot ışığı yandı ama görüntü gelmedi. Büyük ihtimalle aldığım dönüştürücü sıkıntılı. Ekran kartı girişinde 3 tane display 1 tane HDMI girişi var. Binamızda oturan bilgisayar kullanan maalesef yok başka ekran ile deneyemedim riske girerek HDMI to VGA almam lazım önerebileceğiniz marka var mı? Ekran kartından sorun olacağını sanmıyorum sistem daha yeni topladım en kötü ekran kartından kaynaklı oluyorsa garantiye götürürüm şu anda yeni monitör alamayacağım ama şansımı deneyip HDMI to VGA denemek istiyorum sağlam bildiğiniz marka varsa link atabilir misiniz?
Dediğiniz gibi kabloda sorun mevcut. Fikir verdiğiniz için teşekkür ederim.

En iyi bu şekilde tek kablo ile verim alırsın.

Arkadaşın önerdiği çevirici aktif çeviricimi bilmiyorum ama senin ekran kartın yeni olduğu için HDMI'dan VGA aktif dönüştürücü olması gerekiyor.

S-Link Hdmı To Vga Çevirici (Ses Çıkışlı) 1900000001660 | Trendyol

Öncelikle yardımlarınız için teşekkürler. Sizi çok fazla soruya maruz bırakıyorum ama sizce bir ucu VGA olacak ama diğeri HDMI mı yoksa display mi olması iyi olur.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı