Bilgisayar çalışıyor fakat monitöre görüntü gelmiyor

zuhntr

Hectopat
Sistem özellikleri:
  • Anakart: ASUS M5A97 le r2.0
  • İşlemci: FX6300.
  • Ekran kartı: R7 265 2 GB Sapphire.
  • RAM: G.Skill Ripjaws 2x4 8 GB RAM 2133MHz.

WD hard disk 1 TB PSU 500W RAM'ler 1. ve 3. slota takılı.

Merhaba öncelikle sorun çözülürse gerçekten minnettarım benim için bu zamanlarda bilgisayar çok önemli dersler, çalışmalarım.
(Bilgisayarcılara gitmek istemiyorum.)

En baştan anlatıyorum.
Format flashını taktım. Kurulum yaparken bilgisayar bir sorunla karşılaştı. (çöktü) tekrar kurmak için BIOS'tan flaşı seçtim, tekrar kuruluma başladım. Bu sefer 'bilgisayarınız gereken dosyaları yükleyemiyor'. Tarzında bir şey söyledi tam hatırlamıyorum. Bilgisayarı kapattım.

İlk kurulum yaparkenki çökmede hata kodu olarak Memory hatası yazmıştı. Bundan dolayı 2x4 olan RAM'lerimin birini çıkardım sırayla test edecektim.
Sorun tekrar devam etti. Bilgisayarı kapattım.

RAM'leri denedikten sonra hard disk ölmüş olabilir mi? Diye düşündüm çünkü bilgisayar 8 yıllık. HDD ömrü tükenmiş ve format esnasında bu yüzden çöküyor olabilir mi diye bir düşünceye girdim.

Her şey sanırım burada başladı. HDD SATA kablosu ve DVD SATA kablosunu başka SATA portlarına takmayı denedim.
Bu sefer bilgisayar çalışıyor fakat ekrana görüntü gelmiyor siyah ekran oluyor. (no Signal.)

Biraz bildiğim için bu sorunun ekran kartı ile ilgili olduğunu biliyorum. Ekran kartından monitöre görüntü gelmiyor hatası bu.

Ama kendi kendime dedim ki ben ekran kartı ile hiç oynamadım neden böyle bir şey yapsın?

Şu an anlık olarak işlemci fanı dönüyor.
Ekran kartı fanları dönüyor.
Kasa fanları çalışıyor.
Hard disk çalışıyor.
RAM'leri çalışıyor mu bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem özellikleri:
  • Anakart: ASUS M5A97 le r2.0
  • İşlemci: FX6300.
  • Ekran kartı: R7 265 2 GB Sapphire.
  • RAM: G.Skill Ripjaws 2x4 8 GB RAM 2133MHz.

WD hard disk 1 TB PSU 500W RAM'ler 1. ve 3. slota takılı.

Merhaba öncelikle sorun çözülürse gerçekten minnettarım benim için bu zamanlarda bilgisayar çok önemli dersler, çalışmalarım.
(Bilgisayarcılara gitmek istemiyorum.)

En baştan anlatıyorum.
Format flashını taktım. Kurulum yaparken bilgisayar bir sorunla karşılaştı. (çöktü) tekrar kurmak için BIOS'tan flaşı seçtim, tekrar kuruluma başladım. Bu sefer 'bilgisayarınız gereken dosyaları yükleyemiyor'. Tarzında bir şey söyledi tam hatırlamıyorum. Bilgisayarı kapattım.

İlk kurulum yaparkenki çökmede hata kodu olarak Memory hatası yazmıştı. Bundan dolayı 2x4 olan RAM'lerimin birini çıkardım sırayla test edecektim.
Sorun tekrar devam etti. Bilgisayarı kapattım.

RAM'leri denedikten sonra hard disk ölmüş olabilir mi? Diye düşündüm çünkü bilgisayar 8 yıllık. HDD ömrü tükenmiş ve format esnasında bu yüzden çöküyor olabilir mi diye bir düşünceye girdim.

Her şey sanırım burada başladı. HDD SATA kablosu ve DVD SATA kablosunu başka SATA portlarına takmayı denedim.
Bu sefer bilgisayar çalışıyor fakat ekrana görüntü gelmiyor siyah ekran oluyor. (no Signal.)

Biraz bildiğim için bu sorunun ekran kartı ile ilgili olduğunu biliyorum. Ekran kartından monitöre görüntü gelmiyor hatası bu.

Ama kendi kendime dedim ki ben ekran kartı ile hiç oynamadım neden böyle bir şey yapsın?

Şu an anlık olarak işlemci fanı dönüyor.
Ekran kartı fanları dönüyor.
Kasa fanları çalışıyor.
Hard disk çalışıyor.
RAM'leri çalışıyor mu bilmiyorum.

Bana HDD ölmüş gibi geldi aynısına benzer bende de sorun olmuştu HDD'den dolayı.
Yeni bir SSD ya da HDD takarak deneyin.
Ama tabii ki de başka sorunlarda meydana gelmiş olabilir kesin diyemem.

BIOS ekranı da mı gelmiyor?

Tekrar kontrol ettim, kabloda sorun yok.
RAM'lerde sorun varsa ekrana görüntü gelmeyebilir. RAM'leri bir daha söküp takın. BIOS pilini çıkarıp 10 dakika bekleyip tekrar takın. Bilgisayarı açmayı deneyin.

RAM'lerde sorun varsa ekrana görüntü gelmeyebilir. RAM'leri bir daha söküp takın. BIOS pilini çıkarıp 10 dakika bekleyip tekrar takın. Bilgisayarı açmayı deneyin.

RAM'leri tek tek denedik ikisiylede görüntü gelmedi
BIOS pili bu anakartta ekran kartının altında kalıyor. Fakat arkadaş ekran kartını sökemedi PCI slotundaki çeltiği açıyorum, solda kasaya vidalamak için bulunan yerde vida yok ön tarafta gözükmüyor acaba içten vidalanmış olabilir mi?
Çıkaramıyor ekran kartını
Yardım eli uzatan yok mu :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı