Bilgisayar çok ses çıkartıyor

Öncelikle sesin hangi fandan kaynakladığını bulmanızda fayda var.

Ses bilgisayarı açar açmaz mı oluyor yoksa belli bir süre sonra mı?
Ses vantilatör fanı gibi üfleme şeklinde mi yoksa titreme, tıkırtı şeklinde mi?
Power Supply'in içinde de toz var mı, görebiliyor musunuz?

Aida64, Everest gibi programlarla işlemci/ekrankartı vs. sıcaklık değerleri ile fan hızlarını kontrol edin. Hızlı olan fanı kasanın kapağı açık şekilde takip/kontrol edin. Sesin hangisinden kaynaklandığını tespit etmeye çalışın.

Arkadaki egzoz fanın bağlantısnı söküp deneyebilirsiniz. Ses tekrar devam ediyor mu diye. O da yapıyor olabilir.

@eblgn61 Bilgisayarcıya git kompresör ile güç kaynağının içini ve kasayı bir güzel temizlet tamamdır. Sulu boya fırçasıyla olmaz bu işler :) Ayrıca bu işlem 5 dakika da hallolur bukadar zahmete girmene gerek kalmaz.

Kasayı temizlerken parçalara zarar vermemek için hicbirini yerinden çıkarmadım heryeri ufak boya fırçası ile temizledim yani fan yapraklarından birini kırmış olamam kasanın icinde kablolama sistemi var yani hicbir kablo yerinden oynamadı bile termal macuna gelince biraz riskli bir iş yapmaya değer mi yani yüksek oranda sesi azaltırmı yada fanları değiştirmek ?
Bu tozun 2-3 katı cıktı toplam.Eki Görüntüle 58971
Hocam pc bayagi eski senin iyice temizleyince sesi kesmiyorsa fani degistir. hatda durumun varsa pc topla kendine hic ugrasma ha yok bu yeter diyorsan, kontrol etmek icinde pcyi calisdir fanlar donerken fanin orta gobegine elinle bastirarak durdur iki fanida dene ozaman ses hangi fandan geldigi anlasilir ikisindende gelmiyorsa psu icindeki fandanda geliyor olabilir. islemci fanini durdurarak 4 saniye gecirme hemen birak cabuk isinir macun kotuyse. bazen durdurduktan sonra elini cekince fan donmezse biraz elinle cevirerek yardim et akimi kapinca donmeye baslar fan.

Ortadaki değil sol tarafta kalan kasanın arkasına doğru bakandan geliyor ses onu durdurunca tüm ses gitti
o dedigin fan egzoz fani hocam o fan cok pahali degil o fani sokup bir bilgisayarciya giderek alabilirsin nasil soktuysen aynisi gibi takabilirsin gecmis olsun.

hocam kusura bakma yeni gordum evet fan bu ama cap olarak senin kasaya uyarmi bilmiyorum sen kendi fanini sok gotur eski kasalara yeni fanlar bazen vida delikleri denk gelmiyor ve birde elektirik kaplosunun ucunda pinler vardir bazilari 4 pinli bazilari 3 pinlidir senin ana kart biraz eski oldugundan tahminen 3 pinlidir yani sen en iyisi fanini sok ona gore al

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı